Kasza gryczana – zalety, kalorie i wartości odżywcze

Kasza gryczana – zalety, kalorie i wartości odżywcze

kasza gryczana

Kasza gryczana – zalety, kalorie i wartości odżywcze

Kasza gryczana zawsze była i jest ulubionym daniem wielu narodów. Gryka po raz pierwszy była produkowana w północnych Indiach ponad 5.000 lat temu.

Kasza gryczana właściwości

Połączenie minerałów i witamin jest tak wyjątkowe, że nie występuje w żadnym innym zbożu

Kasza gryczana słynie z wysokiej zawartości pierwiastków:

 • Żelazo;

 • Fosfor;

 • Potas;

 • Cynk;

 • Jodyna;

 • Magnez;

 • Sód.

Istnieją również rzadkie elementy, takie jak molibden, kobalt i selen. Obecne są duże ilości witamin z grupy B (B1, B2, B9), witamin E, A, PP. Dzięki bilansowi białka i tłuszczu gryka jest bardziej użyteczna niż inne zboża. Obecność niezbędnych aminokwasów: argininy, metioniny i lizyny – umożliwia wchłanianie białek do 80%. Zawartość błonnika jest bardzo wysoka, a węglowodany nie przekraczają 60%.

Kasza gryczana kalorie

Węglowodany określają zawartość kaloryczną zbóż: w 100 gramach suchego produktu – 312 kilokalorii, w postaci gotowanej – tylko 110 kilokalorii na 100 gramów. Chociaż liczba ta jest znacząca, węglowodany skrobiowe są wchłaniane przez długi czas i nie biorą udziału w tworzeniu się złogów tłuszczowych.

Biorąc pod uwagę, że jedna porcja gryki jest przygotowywana z 50 gramów suchego zboża, wartość kaloryczna zmniejsza się o połowę. Jednocześnie wartość energetyczna produktu pozwala na długie nasycenie.

Kasza gryczana wartości odżywcze

Kasza gryczana jest użytecznym produktem dla dorosłych i dzieci.

Dla mężczyzn

Kasza gryczana zawiera wielonienasycone kwasy i rutyny ,które chronią ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy takie jak kwercetyna i weteksyna oczyszczają organizm z toksyn i złego cholesterolu. I czyste naczynia krwionośne mężczyzn – to dobre krążenie krwi, które zapewnia stabilną potencję, produkcję męskiego hormonu testosteronu, a tym samym gwarantuje zdrowie i długowieczność.

Dla kobiet

Kobiety powinny też jeść grykę. Oprócz czyszczenia naczyń krwionośnych, poprawia trawienie i usuwa toksyny. W wyniku takiego oczyszczenia włosy stają się lepsze, skóra czystsza, a nadmiar masy ciała normalizuje się.

W czasie menopauzy, gdy kobieta cierpi na przypływy, potrawy z gryki zmniejszają nieprzyjemne uczucia, pomogą poradzić sobie z depresją.

W czasie karmienia piersią i w ciąży.

Gryka jest bardzo popularna wśród kobiet karmiących piersią. Ma naukowe podstawy. Gryka nie zawiera glutenu, co oznacza, że jest hipoalergiczna i uważana jest za bezpieczną zarówno dla matki karmiącej, jak i dla dziecka. Wapń, magnez i witaminy z grupy B zwiększają laktację i poprawiają jakość mleka matki. Dziecko, jeśli jego matka regularnie spożywa potrawy z płatków gryczanych, otrzymuje wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy podczas karmienia piersią. Duża ilość żelaza w kaszę grycznej zapobiega anemii, która jest szczególnie niebezpieczna dla matki i dziecka podczas karmienia piersią.

Podczas ciąży i przygotowania do niej lekarze zalecają jak najczęstsze stosowanie gryki. Obecność znacznej ilości kwasu foliowego (witamina B9) sprawia, że ziarno jest niezbędne dla kobiet w ciąży. To farmaceutyczne preparaty kwasu foliowego, które są przypisywane kobietom w ciąży w celu wzmocnienia ścian macicy w przypadku zagrożenia.

Naturalna witamina B9 z jądra jest lepiej wchłaniana i zapobiega ryzyku poronienia, szczególnie w pierwszym trymestrze. Zrównoważony skład chemiczny pomaga ciężarnej kobiecie otrzymać niezbędne do życia mikro- i makroelementy, co z kolei korzystnie wpływa na powstawanie i rozwój dziecka.

Dla dzieci

Gryka jest również dobra dla dzieci. Ze względu na brak glutenu w kaszę, pediatrzy zalecają, aby zacząć karmić dzieci do roku. Tkanka komórkowa wspomaga układ pokarmowy, normalizuje perystaltykę. Użyteczne substancje pomagają w zapobieganiu anemii. Wartość kaloryczna produktu pozwala na uzupełnienie zużytej energii, a kompleks witamin i minerałów wspiera organizm rosnącego dziecka w stanie równowagi.

Kasza gryczana – wartości odżywcze i zastosowanie w dietach odchudzających

Dietetycy zdecydowanie preferują grykę wśród wszystkich istniejących zbóż. Jego użyteczne właściwości, nie tylko odpowiednio oczyszcza organizm, ale także pomaga w redukcji nadmiaru wagi. Chociaż zawiera niewielką ilość tłuszczu, wszystkie są roślinnie wielonienasycone. Takie tłuszcze przyspieszają procesy metaboliczne.

Dieta gryczana jest bardzo popularna. Na tej diecie można w krótkim czasie zredukować wagę o 8-10 kilogramów, taka dieta nazywa się -mono, gdy kasza gryczana jest jedynym produktem spożywanym w ciągu dnia. Może też łączyć spożywanie gryki z kefirem lub warzywami.

 1. Monodia jest bardzo skuteczna. Ale ma swoje własne zasady. Taką dietę można stosować nie dłużej niż przez jeden lub dwa dni w tygodniu i trzeba zwiększyć ilość spożywanych płynów. Kasza gryczana może być gotowane lub zalana wodą na 8-10 godzin.

 2. Gotowana gryka z warzywami, – inny rodzaj diety, dzięki któremu można łatwo pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Kasza Gryczana – Właściwości Zdrowotne i Lecznicze

Wszystkie zalety kaszy gryczanej są od dawna uznawane przez oficjalną medycynę. Potrawy z gryki są koniecznie włączone do wszystkich diet terapeutycznych i profilaktycznych. Jako środek poprawiający odporność, grykę stosuje się w okresie rehabilitacji po operacji, anemii, po chorobach wirusowych i zakaźnych.

Gryka jest zalecana przy chorobach takich jak

 • wysokie ciśnienie krwi,

 • zapalenie stawów,

 • żylaki i otyłość.

Istnieją oparte na dowodach naukowych dowody medyczne na to, że antyoksydanty i tłuszcze wielonienasycone zawarte w gryce zapobiegają powstawaniu nowotworów złośliwych.

W medycynie istnieje szereg chorób, w przypadku których stosowanie kaszy gryczanej jest obowiązkowe.

Cukrzyca typu 2

Wiadomo że cukrzyca podnosi poziom glukozy we krwi. Produkcja hormonu takiego jak insulina jest zaburzona lub w ogóle nie występuje. Insulina jest odpowiedzialna za wchłanianie glukozy do komórek. Zazwyczaj lekarz przepisuje pacjentowi leczenie ze ścisłym przestrzeganiem diety, co eliminuje spożywanie prostych węglowodanów: białego chleba, cukierków, cukru, produktów spożywczych. Ponieważ węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich ważnych dla życia układów, gryka jest zbawienna. Zawiera ona złożone węglowodany skrobiowe, które są powoli wchłaniane z przewodu pokarmowego do krwi, nie powodując gwałtownego skoku glukozy. U chorych na cukrzycę typu insulinozależnego pozwala to na zmniejszenie dawki wstrzykiwanej insuliny.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki jest procesem zapalnym w trzustce, gdy produkowane przez nią enzymy nie są uwalniane do dwunastnicy, lecz pozostają w samym gruczole. W rzeczywistości, trzustka zaczyna się niszczyć sama. We wczesnym stadium choroby pierwszą rzeczą, jaką zaleca lekarz, jest ścisła dieta. Wraz z zaostrzeniem się choroby, jest to całkowity głód. Ale aby wydostać się z leczniczego głodu, konieczne jest zastosowanie kaszy gryczanej o lepkiej konsystencji.

Należy przygotować kaszę w dużej ilości wody bez soli i oleju. Następnie należy przetrzeć gotową kaszkę przez sito lub zmielić ją w mikserze. Następnie można stosować zupy gryczane i kaszki. Jego użyteczne właściwości gryki mogą poprawić stan trzustki, złagodzić stany zapalne i przywrócić trawienie.

Zapalenie żołądka

Nieżyt żołądka narusza funkcję wydzielania soku żołądkowego. Głównym zadaniem diety jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych, użytecznych elementów, a jednocześnie nie przeciążanie uciskanego żołądka. Zarówno w przypadku wysokiej jak i niskiej kwasowości w diecie znajduje się danie z kaszy gryczanej. Ale w jaki sposób będzie kasza przygotowana zależy od rodzaju zapalenia.

 1. W przypadku zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego, grykę gotuje się lepką, ściśle na wodzie, bez dodatku przypraw, soli i oleju. Dopuszcza się stosowanie zup gryczanych z niewielką ilością neutralnych warzyw. Wyjątkowa kompozycja kaszy gryczanej może ukoić podrażniony żołądek, poprawić trawienie oraz dostarczyć witamin i minerałów osłabionemu organizmowi.

 2. Jeśli kwasowość jest niska, trzeba stymulować żołądek, aby wyprodukować wystarczającą ilość soku żołądkowego. Dlatego zaleca się gotowanie zup gryczanych i kaszy na mięsie i bulionach grzybowych. Dodać warzywa lub masło w małych ilościach. Kaszę gryczaną podawać jako dodatek do lekko podsmażonego, a następnie wygaszonego chudego mięsa. Kasze można zjeść z warzywami. W tym przypadku włókno zawarte w gryce służy jako środek pobudzający i jednocześnie jako element obwiedniowy.

Dna moczanowa (podagra)

Stawy cierpią na tę chorobę z powodu nadmiaru kwasu moczowego we krwi. Metabolizm jest zaburzony, nerki nie radzą sobie z wycofywaniem produktów życia, zwłaszcza kwasu moczowego. Obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia i utrzymania zdrowia podagry jest ścisła dieta.

Wszystkie rodzaje mięsa, przypraw i warzyw o wyraźnym ostrym smaku są całkowicie wykluczone z diety. Jednocześnie musi być zapewniona pełna dieta. Produktem, który może zastąpić białka zwierzęce, jest gryka. Zawiera białka, które są łatwiejsze do strawienia niż z mięsa. Dlatego w menu pacjenta znajdują się takie dania jak zupy, kaszki i gryka na parze. Tkanka komórkowa obecna w gryce pomaga usunąć nadmiar kwasu moczowego, działając jak gąbka: wchłania z przewodu pokarmowego nagromadzony mocznik i jest nim usuwany z organizmu.

Zaparcia

Zaparcia zazwyczaj spowodowane przez słabe jelito perystaltyczne. Zakłócenia w funkcjonowaniu powodują, że bryły jedzenia gromadzą się i nie są eliminowane przez organizm. Musimy stymulować jelita i praktycznie je oczyszczać.

W celach leczniczych grykę gotują w termosie, pozostawiając ją na noc. Za pomocą tej metody przywracana jest funkcja ewakuacji zawartości.

Kasza gryczana: przeciwwskazania

Kasza gryczana nie ma przeciwwskazań. Jedynym ostrzeżeniem jest, aby się nie przejadać. Chociaż jest to produkt dietetyczny, nie należy go spożywać w nieograniczonych ilościach. Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia wzdęć i skurczów jelit.

Nadmierne stosowanie gryki jest przeciwwskazane dla osób ze zwiększoną krzepliwością krwi. Zawarta w gryce witamina PP zwiększa lepkość krwi.

Jak ugotować kaszę gryczaną?

Kasza gryczana przepisy

Na wodzie

Kasza gryczana przygotowana na wodzie może stać dobrym śniadaniem, lub może być podane jako dodatek do głównego menu na lunch lub kolację.

Do przygotowania 4 porcji kaszy gryczanej potrzeba 200 gramów zboża, 600 ml wody, masła lub oleju roślinnego – 50 g, soli i przypraw do smaku.

Aby kasza była aromatyczna, o jaskrawym smaku, przed ugotowaniem płatków lepiej jest usmażyć ją na suchej patelni. Mieszać przez 3-4 minuty, aż zboże nabierze charakterystycznego czerwono-brązowego koloru. Następnie włóż zboże do garnka z grubym dnem, zalej wodą i pozwól kasze się zagotować. Jak tylko woda się zagotuje, należy zmniejszyć ogień i gotować przez około 20 minut. Do kaszy dodać sól, przyprawy i plastry masła za 5 minut przed podaniem.

Na mleku

Na 4 porcje: 200 gramów zboża, 1 szklanka wody i 2 szklanki mleka. Masło śmietankowe – 50 gramów, sól i cukier – pół łyżeczki.

Kaszę wsypać do patelni, wlać szklankę wody. Zagotuj, zmniejsz ogień i poczekaj, aż cała woda się zagotuje. Następnie wlej 2 szklanki mleka, i poczekaj, aż mleko się zagotuje. Jak tylko mleko się zagotuje, należy zmniejszyć ogień i gotować przez około 20 minut. Do kaszy dodać sól, przyprawy i plastry masła za 5 minut przed podaniem.

Kasza gryczana z warzywami

Aby zaoszczędzić czas na gotowaniu gorącego posiłku na lunch, można użyć multicooker.

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą następujące składniki: kasza gryczana – 200 g, cebula – 1 szt., marchew – 1 szt., pieczarki – 3-4 szt., woda – 400 ml, olej roślinny – 2 łyżki, sól, przyprawy do smaku.

Proces przygotowawczy. Na dno miski wlać olej, ułożyć drobno posiekane grzyby i warzywa, ustawić tryb “smażenia”. Następnie dodać umyte zboże, zalać wodą, dodać sól i przyprawy. Zamiast wody dodajemy bulion grzybowy lub mięsny. Musisz tylko poczekać, aż proces gotowania zostanie zakończony i pyszne jedzenie będzie gotowe!

Jaką kaszę gryczaną wybrać ?

Przy wyborze kaszy gryczanej należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Okres produkcji na opakowaniu musi wynosić wrzesień, październik. Oznacza to, że zboże zostało zapakowane w sezonie zbiorów.

 2. Im lżejsze jest ziarno, tym więcej witamin i minerałów zostało zachowane.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment