Hiperwitaminoza: przyczyny, główne objawy, leczenie i profilaktyka

Hiperwitaminoza: przyczyny, główne objawy, leczenie i profilaktyka

hiperwitaminoza

Hiperwitaminoza: przyczyny, główne objawy, leczenie i profilaktyka

Organizm potrzebuje małej ilości witamin do prawidłowej aktywności, jednak jeśli są one niewystarczające, pojawiają się złe warunki. Jeśli dostanie się niewłaściwa ilość witamin, mogą wystąpić 3 niebezpieczne stany patologiczne:

Przed przyjęciem preparatów witaminowych, upewnij się, że Twój organizm naprawdę ich potrzebuje. Przedawkowanie witamin może być bardziej groźne niż ich niedobór. Hiperwitaminoza to grupa objawów spowodowanych nadmiarem witamin w organizmie, najczęściej w wyniku przedawkowania witamin. Dotyczy to głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Zbyt duże spożycie witamin rozpuszczalnych w wodzie można zlikwidować, wyjmując je razem z moczem. Inna sytuacja ma miejsce, gdy istnieje nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, powodują one hiperwitaminozę.

Jakie jest ryzyko przedawkowania witamin?

  • Nadmiar witaminy D – ma bardzo niebezpieczne działanie. U dorosłych objawia się mdłościami, wymiotami, swędzeniem skóry, bólem głowy i oczu, biegunką, zwiększonym oddawaniem moczu, a także odkładaniem się nadmiaru wapnia w tkankach miękkich, wątrobie, nerkach, płucach, sercu i naczyniach krwionośnych. Konsekwencje przedawkowania witaminy D u kobiet w ciąży i matek karmiących są niebezpieczne. Powodują brzydotę płodu, choroby kości u noworodków.

  • Nadmierne dawki witaminy E mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmęczenie i osłabienie, a także senność, bóle głowy, osłabienie mięśni i diplopię. Większa podaż witaminy E w porównaniu z wieloma innymi witaminami ma mniej skutków ubocznych. Przedawkowanie tej witaminy jest powszechne, ale rzadkie.

  • Witamina A(https://kilogramzdrowia.pl/witamina-a/) w zbyt dużych dawkach może powodować mdłości, zaburzenia widzenia, zmęczenie, ociężałość, drażliwość, brak apetytu, wymioty, ból głowy, wypadanie włosów, swędzenie, pękanie i krwawienie z ust, zahamowanie wzrostu u dzieci, łuszczenie się skóry, wrzody, zaburzenia kostne, krwawienie, deformacje czaszki i twarzy, dysfunkcje serca, nerek, zwłóknienie wątroby i ośrodkowego układu nerwowego. Nadmiar witaminy najczęściej prowadzi do nieograniczonego stosowania suplementów żywieniowych.

  • Przedawkowanie witaminy K, która reguluje proces krzepnięcia krwi, prowadzi do rozpadu czerwonych krwinek, a w konsekwencji do niedokrwistości. Konsekwencją tego nadmiaru jest również pocenie się i uczucie gorączki, a u noworodków żółtaczka, a nawet uszkodzenie tkanki mózgowej!

  • Organizm jest szczególnie wrażliwy na przedawkowanie witaminy C (tzw. kwasu askorbinowego), która znajduje się głównie w owocach i warzywach. Jego nadmiar może prowadzić do krystalizacji soli i powstawania kamieni nerkowych, a przyjmowanie bardzo dużych dawek może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i układu nerwowego. Ponadto, nadmiar witaminy C powoduje wysypki skórne. Jego spożywanie w dużych dawkach ma zły wpływ, zwłaszcza na następujące kategorie osób: kobiety w ciąży, cukrzycy, osoby z katarakty i zakrzepowego zapalenia żył – powoduje hiperwitaminozę.

Skutki uboczne

Poza szkodliwym działaniem, nadmiar niektórych elementów powoduje redukcję lub utratę innych niezbędnych substancji w organizmie. Tak więc, oprócz skutków hiperwitaminozy, brak jest minerałów i innych witamin, które wpływają na procesy zachodzące w organizmie. Odpowiednia dieta pozwoli uniknąć przyjmowania specjalnych suplementów, a także hiperwitaminozy. Dietetycy na całym świecie mówią, że wszystkie elementy niezbędne do pełnej pracy organizmu, dostajemy codzienne, kiedy jemy.

Ale jeśli właściwa dieta nie jest możliwa, terapeuta może przepisać przyjmowanie preparatów witaminowych, zwykle od krajowych producentów. Leki te są tworzone z myślą o mieszkańcach regionu, którzy mają takie samo zapotrzebowanie na pierwiastki. Leki te są ściśle kontrolowane i testowane w celu zapewnienia, że nie prowadzą do hiperwitaminozy.

Zagrożenia

Istnieje kategoria leków, gdzie dzienna dawka witamin może być dziesięć, a nawet dwadzieścia razy większa. Nie mogą być one stosowane bez konsultacji z lekarzem, w przeciwnym razie nie można uniknąć przedawkowania witamin. Dlatego przed włączeniem do codziennej diety – suplementów witaminowych, należy skonsultować się ze specjalistą. Nie należy stosować dodatkowych suplementów przez cały rok. Dopuszczalne jest ich stosowanie zimą i jesienią: w pozostałej części roku nasza dieta nie musi zawierać suplementów witaminowych. Zaleca się również, przy przyjmowaniu witamin syntetycznych, robić przerwy co trzy lub cztery tygodnie, gdyż ciągłe przyjmowanie specjalnych suplementów może spowodować hiperwitaminozę.

  • Polityka Prywatności
  • Kontakt

Leave a Comment