Witamina K

Witamina K – ile potrzebujemy, gdzie występuje?

witamina-k

Witamina K

Witamina K ma szczególne miejsce w grupie witamin hydrofilowych i lipofilowych. Ta grupa witamin została odkryta około 100 lat temu. Wiarygodne informacje o odkrywcy nie są dostępne, ale istnieją dwie główne wersje, dzięki jasnej logicznej konstrukcji faktów podobnych do prawdy.

Zwolennicy pierwszej wersji są przekonani, że nazwa witaminy K pochodzi od początkowej litery nazwiska doświadczonego hematologa, Quick, który mieszkał w Ameryce. Nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego tę legendę.

Na podstawie drugiej wersji, pierwsza wzmianka o grupie witamin, zwanej “Coagulation Vitamin”, pojawiła się na stronach czasopisma naukowego w Niemczech. Nazwa pochodzi od medycznego terminu “koagulacja”, który odnosi się do procesu krzepnięcia krwi. Należy dodać, że artykuł został napisany na podstawie wyników badań duńskiego biochemika Henrika Karla Petera Tama. Nieco później, w 1943 roku, otrzymał tytuł Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny “za odkrycie witaminy K”.

Rola witaminy K w organizmie

W grupie witamin K znajduje się kilka witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które biorą udział w regulacji szybkości krzepnięcia krwi. W środowisku naturalnym występują dwa podtypy tej substancji – witamina K1 i K2. Inna odmiana (K3) jest otrzymywana w drodze sztucznej syntezy.

Główny sposób, w jaki witamina K1 (filochinon) dostaje się do organizmu człowieka, to poprzez pokarm. Jest bogaty w skład strukturalny niektórych roślin, a filochinon jest znany również jako produkt fotosyntezy. Witamina K2 (menachinon) jest produkowana w jelicie grubym. Proces produkcji jest związany z aktywnością mikrobiologiczną. Zdrowy organizm, w połączeniu z odpowiednim odżywianiem, jest kluczem do naturalnego uzupełnienia witamin K1 i K2 w odpowiedniej ilości. Choroba wymaga kompensacji brakujących elementów, z tego powodu istnieje stabilne zapotrzebowanie na syntetyczny lek – witaminę K3 (menadion). Stosowanie kompleksów witaminowych wymaga obowiązkowego stosowania się do zaleceń instrukcji. Nadmierna dawka może prowadzić do poważnych zaburzeń w stanie funkcjonalnym organizmu.

Gdzie występuje witamina K?

Fitochinon (witamina K1) znajduje się w wielu produktach:

 • brokuł;

 • zielona bazylia;

 • szpinak;

 • lipa;

 • zielone pomidory, itp.

W odniesieniu do składu roślinnego menachinonu (witamina K2) należy zwrócić uwagę na produkty zwierzęce i produkty mleczne:

 • pasztetów wątrobowych;

 • sery;

 • jajka;

 • twarożek;

 • wieprzowina;

 • cielęcina;

 • soja;

 • kwaśna śmietana;

 • kefir;

 • ryby morskie (flądra, okoń, łosoś, itp.).

Dawka witaminy K

Zalecenia dotyczące dziennych dawek witaminy K powinny być uzasadnione wiekiem osoby.

Dzieciom w wieku do 3 lat należy podać dzienną dawkę nie większą niż 30 mikrogramów. Starsza granica wieku (od 4 do 8 lat) pozwala na zwiększenie dawki dziennej do 55 mikrogramów. Dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat wystarczy tylko 60 mikrogramów. Dla chłopców, którzy osiągnęli wiek 14 lat, wykazano dawkę 75 µg. Dawka ta jest zalecana do 18 roku życia. Mężczyźni powyżej 19 lat mogą przyjmować do 120 mikrogramów, kobiety w tym samym wieku – 90 mikrogramów.

Witamina K – właściwości

Wątroba i nerki

Normalna czynność nerek w dużej mierze zależy od spożycia witaminy K. Oprócz nerek ma to pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, ponieważ przyspiesza rozkład szkodliwych substancji i toksyn. Poszczególne badania sugerują, że witamina K minimalizuje ryzyko ponownego wystąpienia raka wątroby po usunięciu guza. Z drugiej strony przewiduje się aktywne przeszczepianie komórek nowotworowych z niedoborem witaminy K.

Koagulowalność krwi

Głównym celem witaminy K w organizmie człowieka jest zapewnienie terminowej syntezy białek biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Niedobór tej substancji nieuchronnie prowadzi do krytycznej utraty krwi przy minimalnym cięciu.]

Zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego

Uczestnictwo w metabolizmie kostnym określa dla witaminy K rolę elementu zmniejszającego ryzyko urazów i złamań kości. Substancje czynne z grupy witamin są aktywnym środkiem profilaktycznym w osteoporozie. Ale żeby wyleczyć tę chorobę, nie wystarczy zażyć jednej witaminy K. Jego skuteczność wzrasta wraz z kompleksowym podawaniem innych leków.

Układ sercowo-naczyniowy

Poważne choroby, takie jak amnezja i choroba Alzheimera, wymagają stałego dostarczania witaminy K w organizmie. Liczne badania potwierdziły, że witamina K poprawia pamięć. Odnotowano również jego oczyszczające działanie w odniesieniu do naczyń krwionośnych. Ponadto poziom ciśnienia krwi jest znormalizowany, a ryzyko uszkodzenia mózgu i mięśnia sercowego (udar mózgu i zawał serca) zmniejszone.

Tonus całego ciała

Przyczyniając się do aktywacji procesów regeneracyjnych, witamina K jest czynnikiem zapobiegawczym w procesie starzenia się i utraty napięcia ciała. Zwiększa to jakość i trwałość życia. Szybka eliminacja siniaków i stłuczeń, regeneracja skóry po różnego rodzaju oparzeniach, eliminacja podrażnień skóry, zapewnia miejscową aplikację witaminy K.

Manifestacje niedoboru witaminy K

Główne objawy niewystarczającego poziomu witaminy K w organizmie ujawniają się w postaci częstego krwawienia, które charakteryzuje się następującymi warunkami:

 • wszelkie zaburzenia krzepliwości,

 • krwawienie z nosa,

 • krwawienie dziąseł,

 • obfite miesiączki,

 • utrudnione gojenie się ran,

 • zaburzenia wzrostu i rozwoju u niemowląt,

 • skłonność do występowaniu sińców,

 • skłonność do złamań.

Witamina K przy urodzeniu

U noworodków zastrzyki z witaminą K mogą zapobiec rzadkim, ale potencjalnie śmiertelnym zaburzeniom krwawienia, zwanym “krwawieniem z niedoboru witaminy K” (VKDB), znanym również jako “choroba krwotoczna noworodka” (HDN).

Noworodek w szpitalu

Dzieci mogą otrzymać zastrzyk w szpitalu po urodzeniu. Zastrzyki w szpitalach publicznych są finansowane ze środków publicznych i są bezpłatne.

Dlaczego witamina K jest ważna dla mojego dziecka?

Witamina K pomaga zakrzepnąć krwi. Jest ona niezbędna, aby zapobiec poważnemu krwawieniu. Dzieci nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy K od swoich matek w czasie ciąży lub w czasie karmienia piersią. Bez witaminy K są one zagrożone rzadkim zaburzeniem zwanym “krwawieniem z niedoboru witaminy K” (VKDB). VKDB może powodować krwawienie do mózgu, a nawet jego uszkodzenie lub śmierć. VKDB można zapobiec podając nowym dzieciom dodatkową witaminę K. W wieku około sześciu miesięcy zgromadzą one własne zapasy.

Jak podaje się witaminę K?

Najłatwiejszym i najbardziej niezawodnym sposobem podawania dzieciom witaminy K jest zastrzyk. Jeden zastrzyk tuż po porodzie chroni dziecko przez wiele miesięcy. Od około 1980 roku większość noworodków w Australii otrzymuje zastrzyk z witaminą K. Witamina K może być również podawana przez usta. Kilka dawek doustnych jest niezbędnych, aby zapewnić wystarczającą ochronę, ponieważ witamina K nie jest wchłaniana również wtedy, gdy jest podawana doustnie i efekt nie utrzymuje się tak długo.

Jeśli wybierzesz witaminę K doustnie, Twoje dziecko musi mieć trzy dawki:

 • dawka 1 przy porodzie

 • dawka 2 zazwyczaj trzy do pięciu dni później

 • dawka 3 w czwartym tygodniu, jeśli dziecko jest w pełni karmione piersią (Dzieci karmione głównie preparatem nie potrzebują trzeciej dawki).

Jeśli dziecko wymiotuje w ciągu godziny od połknięcia witaminy K, będzie musiało mieć kolejną dawkę.

Czy wszystkie niemowlęta potrzebują witaminę K?

Wszystkie dzieci potrzebują witaminę K.

Dzieci, które są przedwczesne lub chore, powinny otrzymywać tę witaminę w formie zastrzyku. Istnieją dwie główne przyczyny tego stanu rzeczy: bardzo mała potrzebna dawka jest trudna do zmierzenia przez usta, a te dzieci są również bardziej narażone na trudności w karmieniu.

Jeśli podczas ciąży brałaś leki na padaczkę, skrzepy krwi lub gruźlicę, powinnaś poinformować o tym swojego lekarza lub położną. Dziecko może nie być w stanie wchłonąć witaminy K przez usta i zamiast tego może potrzebować zastrzyku.

Czy witamina K ma jakieś skutki uboczne?

W ciągu 30 lat podawania witaminy K noworodkom w Australii, wydaje się, że nie powodowała ona żadnych problemów. Kilka lat temu, jedno z badań sugerowało, że zastrzyki z witaminą K mogą być związane z rakiem dziecięcym, ale sześć badań od tego czasu nie mogło znaleźć żadnego związku z rakiem. Zdrowia i Badań Medycznych dokładnie przyjrzała się tym badaniom i innym dostępnym dowodom, i doszła do wniosku, że witamina K nie jest związana z rakiem dziecięcym, niezależnie od tego, czy podawana jest w formie zastrzyku, czy też doustnie.

Czy moje dziecko musi brać witaminę K?

To jest twój wybór. Jednakże podawanie witaminy K nowonarodzonemu dziecku jest prostym sposobem zapobiegania bardzo poważnej chorobie. Władze medyczne w Australii zdecydowanie zalecają podawanie witaminy K wszystkim niemowlętom. Dotyczy to zarówno wcześniaków, jak i chorych, a także niemowląt operowanych (łącznie z obrzezaniem). Rodzice, którzy decydują się na podanie witaminy K, muszą bardzo uważnie obserwować wszelkie objawy VKDB.

Na co powinienem zwracać uwagę?

Zawsze należy zgłosić się do lekarza lub pracownika służby zdrowia:

 • jeśli twoje dziecko ma niewyjaśnione krwawienia lub siniaki – jest to szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko nie bierze witaminy K

 • jeżeli, gdy dziecko ukończy trzy tygodnie życia, pojawią się jakiekolwiek oznaki żółtaczki (żółte zabarwienie skóry lub białe oczy).

Dzieci z problemami z wątrobą są szczególnie narażone na ryzyko, nawet jeśli miały witaminę K.

Jeśli wybrać witaminę K doustnie:

Druga dawka doustna może być podana podczas badania przesiewowego noworodka w szpitalu lub przez miejscowego lekarza lub pracownika służby zdrowia.

Należy pamiętać o ważnej trzeciej dawce doustnej, gdy dziecko ma od trzech do czterech tygodni. Jeśli potrzebujesz pomocy lub porady, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia.

Upewnij się, że dawki witaminy K dla Twojego dziecka są zapisane w jego osobistej karcie zdrowia. Jeśli Twoje dziecko nie miało witaminy K, upewnij się, że nie jest ona również zapisana w osobistej karcie zdrowia dziecka.

Podsumowanie

Pomimo niewielkiego spożycia kompleksu witamin w organizmie człowieka z pożywieniem, jego równowaga jest przywracana przez szereg bakterii. Z powyższego wynika, że witaminy K1 i K2 dostają się do organizmu codziennie w różnych ilościach. Średnio waha się ona od 300 do 500 mikrogramów, co jest kilkakrotnie większą dawką niż zalecana. Duże zarybianie witaminą K nie gwarantuje braku witaminy K. Ponieważ witamina K jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, jej niedobór nie jest gwarancją jej braku.

Jak prawidłowo łączyć witaminy D i K

Wszyscy ci, którzy regularnie przyjmują witaminę D jako suplement diety, powinni również przyjmować witaminę K2. Ta ważna witamina jest odpowiedzialna za odkładanie się wapnia we właściwych miejscach w organizmie – czyli w kościach i zębach. Zapobiega również zwapnieniu i osadzaniu się wapnia w miejscach, w których nie jest on potrzebny, tj. w tętnicach i innych tkankach miękkich organizmu.

Przyjmowanie witaminy D pobudza organizm do produkcji większej ilości białek zależnych od witaminy K2, które transportują wapń. Białka te mają wiele korzyści dla zdrowia, ale nie mogą być aktywowane, jeśli niewystarczająca ilość witaminy K2 jest dostępna, więc każdy, kto przyjmuje witaminę D, wymaga więcej witaminy K2. Witamina D i K2 współpracują ze sobą w celu wzmocnienia kości i promocji zdrowia w sercu i tętnicach.

Optymalna dawka witaminy K2

Ponieważ jelita produkują tylko niewielkie ilości witaminy K, musimy zapewnić dostawy z żywności lub suplementów, które są bogate w witaminę K. Istnieją wyraźne dowody, że spożycie witaminy K jest zbyt niskie w zachodniej cywilizacji.

Osoby powyżej 50 roku życia są szczególnie narażone na choroby układu krążenia i osteoporozę, ale właśnie w tym wieku dieta często zawiera jeszcze mniej witaminy K, a narażenie skóry na działanie promieni słonecznych jest również poważnie ograniczone, co prowadzi do niedoboru witaminy K i witaminy D.

Każdy, kto chce osiągnąć optymalne odżywianie i zapewnić, że wszystkie białka zależne od witaminy K2 są aktywowane w organizmie, powinien przyjmować co najmniej 100mcg.

Zaleca się przyjmowanie witaminy K2 niezależnie od tego, czy jest ona przyjmowana razem z witaminą D3, więc nawet jeśli nie przyjmujemy suplementów diety z witaminą D, i tak należy zachować większą dawkę witaminy K2.

Uwaga: W przypadku przyjmowania leków (antykoagulantów) zapobiegających powstawaniu zakrzepów krwi, przed zastosowaniem witaminy K2 należy skonsultować się z lekarzem.

Ponieważ nasz organizm jest absolutną koniecznością dla witaminy K, aby utrzymać nasze kości w zdrowiu i tętnice w czystości, zalecamy, aby nie przyjmować antykoagulantów, które opierają się na hamowaniu witaminy K – prosimy poprosić lekarza o przepisanie innego antykoagulantu, który działa niezależnie od witaminy K.

Zaleca się stosowanie następujących dawek witaminy K2:

 • 45 mcg witaminy K2 na dzień:

 • dla ludzi biorących antykoagulanty.

 • minimalne żywienie dla osób zdrowych poniżej 50 roku życia, które nie przyjmują dodatkowej witaminy D3 jako suplementu diety.

 • 100 mcg witaminy K2 na dzień:

 • dla osób zdrowych poniżej 50 roku życia, które nie przyjmują żadnej dodatkowej witaminy D3 jako suplementu diety.

 • dla wszystkich ludzi, którzy przyjmują do 2,500 IU witaminy D dziennie.

 • 200 mcg witaminy K2 na dzień:

 • dla osób z rodzinną historią chorób sercowo-naczyniowych lub osteoporozy

 • dla osób, które mają wczesne objawy choroby sercowo-naczyniowej lub osteoporozy

 • dla wszystkich ludzi, którzy biorą więcej niż 2500 IU witaminy D dziennie.

Jaki jest najlepszy sposób na połączenie witaminy D3 z witaminą K2?

Zalecamy przyjmowanie witaminy K2 nieprzerwanie przez cały rok, codziennie i w optymalnej dawce (jak opisano powyżej). Dostosuj dawkę witaminy D3 do swojego stylu życia, lub jeszcze lepiej, do swojego poziomu witaminy D3 we krwi.

Jeśli w okresie letnim opalasz się więcej niż dwa razy w tygodniu, prawdopodobnie o tej porze roku nie potrzebujesz żadnej dodatkowej witaminy D3. Przez resztę roku eksperci zalecają dostosowanie spożycia witaminy D do stylu życia i wieku, tak aby poziom pozostawał w optymalnym zakresie od 50 do 80 Ng/ml.

Doświadczenie pokazało, że dla większości ludzi, w zależności od pory roku, dzienna dawka witaminy D3 wynosząca od 2500 do 5000 IU jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego poziomu krwi w wysokości 50-60 ng/ml 25(he)D.

Witamina D3 i witamina K2 współpracują ze sobą bezpośrednio, ale dawki tych dwóch witamin są od siebie niezależne, co oznacza, że bez względu na to, ile witaminy D3 bierzesz, optymalna dawka, aby w pełni wykorzystać działanie witaminy K2, jest zawsze taka sama – od 100 do 200 mcg dziennie.

Jak działa witamina K2?

Witamina K2 była przedmiotem wielu badań naukowych przez kilkadziesiąt lat, ale to tylko imponujące badania nad witaminą K2 prowadzone na Uniwersytecie w Maastricht, który zwrócił taką uwagę na jej ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Witamina K2 kontroluje sposób, w jaki minerały wapnia są magazynowane i wykorzystywane w organizmie. Odbywa się to przy użyciu zależnych od witaminy K2 białek kwasu gamma-linolenowego, które mogą być aktywowane tylko przez witaminę K2.

Chociaż witamina D3 powoduje powstawanie osteokalcyny, tylko witamina K2 może aktywować osteokalcynę, na białku, które przechowuje wapń w kościach.

Witamina K2 zawiera również białko GLA matrycy (mgp), które jest odpowiedzialne za regulację wapnia w ścianach tętnic. MND jest najskuteczniejszym inhibitorem arteriosklerozy i może być aktywowana tylko za pomocą witaminy K2. Dlatego też niedobór witaminy K2 nieuchronnie prowadzi do wyleczenia się tętnic.

Bez aktywacji białek kwasu gamma-linolenowego, wapń niekontrolowanie migruje z kości do tętnic, gdzie sprzyja arteriosklerozy. W przypadku braku witaminy K2, krążącego w organizmie wapnia, który jest wchłaniany z pożywienia, witamina D również odkłada się w tkankach miękkich ciała i tętnic prowadzących do arteriosklerozy.

Dlatego też witamina D3 powinna być zawsze przyjmowana w połączeniu z witaminą K2. Te dwie witaminy współpracują ze sobą w celu zapewnienia, że wapń z pożywienia jest przechowywany w kościach, a nie w tętnicach.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment