Żywienie w chorobach wątroby

Żywienie w chorobach wątroby – Jaką dietę i produkty stosować?

zywienie-w-chorobach-watraby-dieta

Żywienie w chorobach wątroby

Rola wątroby w organizmie

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie. Wątroba znajduje się w obszarze prawego podżebrza i normalnie nie wystaje z krawędzi łuku żeber. Wątroba bierze udział w trawieniu, neutralizuje najbardziej szkodliwe substancje, które mogą dostać się do organizmu z pożywieniem, wodą lub powietrzem i odgrywa ogromną rolę w procesie metabolizmu.

Funkcje wątroby: trawienna, barierowa i metaboliczna.

 • Funkcja trawienna: Jest to funkcja, która wytwarza żółć, która bierze udział w procesach trawiennych jelita i stymuluje progresję treści przez jelito grube. W ciągu dnia wątroba produkuje do 1-1,5 litra żółci, która jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym i w razie potrzeby dostaje się do jelita. Wątroba jest niezbędne do trawienia tłuszczów, pomaga także w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), przekształca beta-karoten w witaminę A i pomaga w przyswajaniu wapnia. Ponadto żółć zwiększa perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom.

 • Funkcja barierowa: Wątroba jest główną obroną organizmu przed toksynami, przekształcając je w bezpieczniejsze związki, które następnie są eliminowane przez nerki. Wątroba usuwa z organizmu nadmiar hormonów, witamin i toksycznych produktów przemiany materii, takich jak amoniak, fenol, aceton i kwasy ketonowe. To właśnie w wątrobie rozkładają się substancje chemiczne, w tym wiele leków.

 • Funkcja metaboliczna: Wszystkie niezbędne składniki odżywcze (produkty trawienia węglowodanów, białek i tłuszczów, minerały i witaminy) przechodzą przez wątrobę i są przetwarzane w niej. Wątroba odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów; bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych z aminokwasów i cukrów oraz w tworzeniu lipoprotein, cholesterolu i fosfolipidów. W wątrobie syntetyzowana jest substancja o nazwie czynnik tolerancji glukozy z chromu i glutationu, która wraz z hormonem insuliną reguluje poziom cukru we krwi. Te cukry, które nie są wykorzystywane natychmiast do wytworzenia energii, są przekształcane w glikogen w wątrobie. Glikogen jest magazynowany w mięśniach i wątrobie, a następnie przetwarzany z powrotem na cukier, gdy pojawi się dodatkowe zapotrzebowanie na energię. Wątroba bierze udział w regulacji funkcji tarczycy. Ponadto wątroba jest również zaangażowana w proces hematopoezy i wiele białek osocza jest w nim syntetyzowanych. Wątroba służy jako magazyn na znaczną ilość krwi, którą można wrzucić do naczyń w przypadku utraty krwi lub wstrząsu.

Dieta wątrobowa – co jeść?

Zalecenia żywieniowe co można jeść czego nie
Tłuszcze oleje roślinne, masło margaryna
Zupy na bulionie jarzynowym na mięsie
Rodzaje mięsa (wołowina, cielęcina, królik) w postaci kotletów parowych, klopsiki; dietetyczne i kiełbasy (wieprzowina, baranina), kiełbasa, konserwy
Ryba sandacz, karp, jesiotr sum
Mleczne produkty świeże beztłuszczowe produkty z twarogu (do 200 g/dzień), kefir, jogurt mleko śmietankowe, kwaśna śmietanka
Jajka do potraw białkowy omlet, jajecznica
Warzywa marchew, kapusta, ogórki, pomidory), gotowane (ziemniaki puree, tarte) burak, zielony groszek, kolorowy kapusta, cukinia fasola (groszek, fasola, soczewica), szczaw, czosnek, rzodkiewka,
Owoce mus, galaretka cukier (70 g na dzień) czekolada, ciastka, lody
Chleb biały, czarny wypieki
 1. Wszystkie rodzaje kasz są dozwolone

 2. Napoje alkoholowe są zakazane.

 3. Do zup jarzynowych można dodać trochę śmietany beztłuszczowej lub mąki.

 4. Ryby i mięso powinny być gotowane lub pieczone na początku obróbki.

 5. Należy wykluczyć dodawanie soli do różnych przypraw. Można poprawić smak potraw z sokiem z cytryny i dodać świeże zioła do mięsa i ryb.

 6. Pić co najmniej 7 szklanek zwykłej wody pitnej bez gazu.

Co może stać powodem do uszkodzenia wątroby?

Zagrożenie dla zdrowia wątroby

Wątroba jest naturalnym filtrem w organizmie, a pod zbyt dużym obciążeniem ulega zanieczyszczeniu i przestaje normalnie spełniać swoje funkcje.

Nietrudno wyobrazić sobie, jak ogromne obciążenie w takich warunkach spada na wątrobę, która stara się zneutralizować wszystkie szkodliwe substancje dostające się do organizmu z otoczenia. Często wątroba po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z tak ogromnym uderzeniem. Ponadto niekontrolowane przyjmowanie leków, stały stres, depresja, nie mówiąc już o złych nawykach, braku snu i niedożywieniu, mają szkodliwy wpływ na funkcje ochronne organizmu i pogarszają stan wątroby.

Alkohol i wątroba

 1. Niezwykle niebezpieczny dla zdrowia wątroby jest powszechnym nawykiem spożywania napojów alkoholowych na całym świecie.

 2. Przewlekłe spożywanie alkoholu wpływa przede wszystkim na wątrobę, ponieważ 90% etanolu ulega utlenieniu w wątrobie wraz z powstawaniem aldehydu octowego, który może uszkodzić strukturę komórek. Aldehyd octowy jest następnie rozkładany na octan, który jest utleniany do dwutlenku węgla i wody lub przekształcany w inne związki. Proces rozszczepiania etanolu prowadzi do powstania tkanki tłuszczowej w wątrobie. Najważniejsze funkcje wątroby są naruszane: synteza białek jest tłumiona, a metabolizm tłuszczu ulega zmianie.

 3. Uszkodzenia wątroby obejmują stłuszczenie, zapalenie wątroby, marskość wątroby, które powstają na różnych etapach rozwoju choroby alkoholowej. Ponieważ wątroba jest jedynym narządem zdolnym do regeneracji (naprawiania uszkodzonych tkanek), jest ona odwracalna we wczesnych etapach uszkodzenia wątroby. Jeśli w odpowiednim czasie zostanie przeprowadzona odpowiednia terapia i zmiana stylu życia, wątroba może powrócić do normalnego funkcjonowania.

 4. Podczas picia alkoholu młodzież, kobiety i osoby z nadwagą są narażone na ryzyko rozwoju chorób wątroby. Należy pamiętać, że maksymalna dzienna dawka etanolu dozwolona dla dorosłego mężczyzny- 40 gramów, dla kobiet – jeszcze mniej.

Leki i wątroba

Przyjmowanie leków w chorobach przewlekłych ma wyraźne działanie toksyczne i może prowadzić do rozwoju leczniczego uszkodzenia wątroby. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan wątroby podczas przyjmowania gruźlicy, leków przeciwwirusowych, przeciwnowotworowych i niektórych leków przeciwpsychotycznych. Nawet regularne stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby.

Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza – w żadnym wypadku nie należy przekraczać zalecanych dawek leków, nie zakłócać okresu przyjmowania i nie zmieniać czasu trwania przepisanych kursów. Jeżeli lekarz zaleci wykonanie dodatkowych badań w celu wykrycia jakichkolwiek skutków ubocznych leku, należy je wykonać z pełną odpowiedzialnością i podczas przepisanego badania.

Po zakupie każdego leku należy uważnie przeczytać arkusz wkładki z instrukcją. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z lekarzem.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi nie powinni sami przyjmować leków bez recepty. Nawet przyjmowanie pozornie nieszkodliwych leków, takich jak witaminy lub suplementy, najlepiej omówić z lekarzem. Ponadto należy pamiętać, że wątroba pracuje pod dużym obciążeniem przy regularnym przyjmowaniu leków, dlatego konieczne jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu i monitorowanie diety.

Nawet jeśli nie musisz brać leków przez cały czas, pamiętaj, że każdy lek jest stresujący dla wątroby. W żadnym wypadku nie należy samemu leczyć się ani przyjmować leków na receptę bez uprzedniej wizyty u lekarza.

Układ pokarmowy, działanie na wątrobę

 1. Większość osób nie przestrzega diety, wieczorami przejadają się, jedzą w podróży, nie mają nawet czasu na prawidłowe przeżuwanie pokarmów, co prowadzi do zaburzeń trawienia, a w diecie dominują tłuszcze, słodkie i szlachetne potrawy, półprodukty i konserwy, brakuje warzyw, owoców i błonnika. Dodaj do tego siedzący tryb życia – jest to przyczyna otyłości lub nadwagi.

 2. Nadwaga to choroba o bardzo poważnych konsekwencjach, która zakłóca metabolizm tłuszczów i węglowodanów, cierpi na naczynia krwionośne, serce, stawy, zwiększa ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.

 3. Przy znacznym wzroście masy ciała, tłuszcz odkłada się nie tylko w podskórnej warstwie tłuszczowej, ale także w organach wewnętrznych. A wątroba cierpi najbardziej, bo to właśnie w niej znajduje się glukoza, pochodząca z węglowodanów z pożywienia, opóźniona i zamieniona w cenną energetycznie substancję – glikogen. Wątroba może jednak radzić sobie tylko z ograniczoną ilością glukozy, a reszta zamieni się w tłuszcz i osad w organizmie.

 4. Jeśli objadanie się występuje systematycznie, wątroba przepełnia się rezerwami tłuszczu i może wystąpić hepatoza tłuszczowa (stłuszczenie). Obecnie częstość występowania hepatozy tłuszczowej jest bardzo wysoka (do jednej czwartej populacji krajów rozwiniętych).

 5. Jeśli dojdzie do zapalenia, może wystąpić stłuszczeniowe zapalenie wątroby, które może prowadzić do zwłóknienia i marskości wątroby.

 6. Należy zwrócić uwagę na możliwość odwrotnego rozwoju hepatozy tłuszczowej przy stopniowej utracie wagi i normalizacji procesów metabolicznych w organizmie. Należy pamiętać, że zbyt szybka utrata masy ciała powoduje zwiększone zniszczenie komórek wątroby. Tylko lekarz będzie w stanie opracować odpowiedni plan diety i ćwiczeń, uwzględniający indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta.

 7. Jeśli masz nadwagę, należy wyeliminować inne czynniki, które uszkadzają wątrobę, takie jak picie alkoholu, przyjmowanie leków, które mają toksyczny wpływ na wątrobę, oraz palenie tytoniu.

 8. Ale nawet przy prawidłowej masie ciała u osób powyżej 45 roku życia, zmniejszenie ilości spożywanych kalorii pomaga chronić wątrobę i utrzymać jej normalne funkcjonowanie. Dieta powinna być zbilansowana, zawierać wystarczającą ilość białka, witamin, warzyw, owoców, zieleni, tłuszczów roślinnych, ale należy ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych i prostych węglowodanów.

Odżywianie jako sposób zapobiegania i leczenia chorób wątroby

Dieta w chorobach wątroby i dróg żółciowych powinna pomóc w przywróceniu funkcji samej wątroby, normalizacji tworzenia się żółci i wydalania żółci, a także przywróceniu zaburzonej przemiany materii w całym organizmie. Pokarm powinien być łatwo strawny i smaczny, ponieważ w chorobach wątroby z reguły cierpi na apetyt.

Podstawą diety jest regularna dieta składająca się z frakcji: 5-6 razy dziennie co 3-4 godziny.

Istotą diety w przypadku chorób wątroby jest ograniczenie spożycia tłuszczów i białek zwierzęcych w jak największym stopniu. Spożycie olejów roślinnych (kukurydza, soja, oliwka) jest obowiązkowe. Ważne jest, aby czas posiłku był wyraźnie przestrzegany.

Wszystkie szczegóły dotyczące pożądanej diety, czas jej przestrzegania określi lekarz.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom wątroby jest zdrowa dieta: regularne posiłki, duża ilość świeżych owoców i warzyw, łatwostrawne białka, oleje roślinne, beztłuszczowe produkty mleczne. Dla zdrowia wątroby ważne jest, aby nie przejadać się i nie ograniczać ilości tłustych dań mięsnych, szlachetnych potraw, fast foodów i półproduktów, a także czekolady, ciast i innych kalorycznych słodyczy (zobacz jak przestać jeść słodycze).

Co to są fosfolipidy?

W ostatnich latach w medycynie aktywnie stosuje się suplementy ochrony wątroby, do których należą fosfolipidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czasem w połączeniu z błonnikiem i witaminami.

Niezbędne fosfolipidy zawierają niezbędne wyższe kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i arachidonowy). Określenie “niezbędne” oznacza, że wyższe kwasy tłuszczowe w swoim składzie nie są produkowane w naszym organizmie, są jednak niezbędne do normalnej aktywności życiowej, a ich źródłem zaopatrzenia jest środowisko zewnętrzne.

Niezbędne fosfolipidy są częścią większości błon komórkowych. Ważną właściwością niezbędnych kwasów tłuszczowych jest ich działanie antyoksydacyjne (zdolność do blokowania negatywnego wpływu wolnych rodników).

Naukowcy uważają, że brak niezbędnych kwasów tłuszczowych jest uniwersalną cechą zarówno chronicznego jak i ostrego uszkodzenia wątroby. Najwyraźniej niezbędne fosfolipidy są spożywane w procesie utleniania lipidów, więc zaburzenia funkcji wątroby rozwijają ich niedobór.

Ponadto zaburzenia metabolizmu lipidów, w szczególności zaburzenia wchłaniania tłuszczu w jelitach, mogą odgrywać rolę w rozwoju istotnych niedoborów kwasów tłuszczowych w chorobach wątroby.

W medycynie praktycznej, potencjał terapeutyczny niezbędnych fosfolipidów jest najwyraźniej pokazany i najlepiej zbadany w chorobach wątroby.

Zastosowanie niezbędnych fosfolipidów zapobiega nadmiernemu rozwojowi tkanki łącznej w wątrobie – czyli zwłóknieniu wątroby. Przeciwwłóknienio Twórcze działanie niezbędnych fosfolipidów powoduje największe praktyczne zainteresowanie, ponieważ przy alkoholowych chorobach wątroby, jak również przy wirusowych chorobach wątroby, rozwój marskości wątroby może wystąpić tylko w wyniku postępującego włóknienia, bez wyraźnego stanu zapalnego.

3 zasady zdrowej wątroby

 1. W przypadku zapalenia wątroby lub innych chorób, zaleca się spożywanie pokarmów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to owoce, warzywa, owoce morza i ryby, twarożek, kefir, ser Adygea. Szczególny trzeba polubić ryby beztłuszczowe, kaszę gryczaną i owsiankę. Tłuszcze nienasycone mogą być dwóch rodzajów – jednonienasycone i wielonienasycone. Pierwsze znajdują się w orzeszkach ziemnych, awokado, oliwie rybnej, sezamie i oliwie z oliwek, orzeszkach ziemnych. Głównym źródłem tych drugich są orzechy włoskie, len, migdały, olej sojowy i ryby. Ważne! Nawet jeśli dana osoba czuje się dobrze, to i tak należy ściśle kontrolować ilość spożywanego tłuszczu. Aby nie wywołać stagnacji żółci w drogach żółciowych i nie przeciążyć wątroby, w żadnym wypadku nie wolno jeść zbyt często tłustego mięsa, smalcu, masła.

 2. W przypadku bólu wątroby lekarze zalecają zwrócić uwagę na kaszki nasycone węglowodanami. Najbardziej niezbędną z tej kategorii jest owsianka. Oprócz zawartości węglowodanów jest cennym źródłem aminokwasów i białek, niezbędnych do odnowy komórek wątroby.

 3. Warunkiem koniecznym jest nasycenie organizmu białkami. Do tego celu najlepiej nadaje się dieta, opartą na rybach. Co do mięsa, to lepiej wybrać indyka, królika lub cielęcinę.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment