Głodówka – czym jest, rodzaje

Głodówka – czym jest, jakie są rodzaje? Czy jest zdrowa?

glodowka

Głodówka – czym jest, rodzaje

Głodówka to świadome powstrzymywanie się od jedzenia w celu oczyszczenia i odżywienia organizmu. Uważa się, że około 80% całej naszej energii przeznaczamy na procesy trawienne, podczas gdy pozostałe 20% dzielą się średnio na aktywność umysłową i fizyczną.

Rodzaje głodówki

Głodówka lecznicza

Terapeutyczna głodówka, czy to na sucho, czy na wodzie, jest całkowitym odrzuceniem jakiegokolwiek pokarmu, a czasami płynów w celu regeneracji. Głodówka powoduje zmiany w organizmie, które nie są w stanie przeprowadzić żadnych leków chemicznych lub chirurgów interwencyjnych, samoleczenie usuwa chore tkanki ze 100% dokładnością, przywraca uszkodzone miejsca i wzmacnia zdrowie.

Jednodniowa głodówka

Głodówka jednodniowa stosowana jest w celu odciążenia organizmu. Dwa razy w miesiącu taka głodówka nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale także dyscyplinuje umysł i uczy go tolerowania ograniczeń. Nie jest tajemnicą, że apetyt i głód są bardzo silnymi pragnieniami każdego z nas.

3 dniowa głodówka

Trzydniowa głodówka jest również wykorzystywana jako ulga i uzdrowienie. Nie da fantastycznych rezultatów, ale pomoże poradzić sobie z przeziębieniami, łagodnymi dolegliwościami, drobnymi chorobami wirusowymi.

7 dniowa głodówka

Głodówka 7 dniowa, ile schudne? Tygodniowa głodówka może pomóc z problemem nadwagi, pomoze schudnąć 2 kg, normalizować metabolizm, pozbyć się łagodnych chorób i łatwo usuwalnych żużli. Po tym kursie zwykle poprawia się cera, utrata niezdrowego apetytu, siły i energii. Niestety, ale siedem dni to za mało, aby poradzić sobie z przewlekłymi i poważnymi chorobami, i pokonać szkodliwe uzależnienia.

Głodówka 40 dniowa

40 dni, to ograniczenie w jedzeniu jest znane w wielu religiach i naukach, ponieważ reprezentuje minimalną liczbę dni potrzebnych do całkowitego oczyszczenia na wszystkich poziomach. Oczywiście, można to nazwać osobistym wyczynem, niewielu jest zdolnych do głodowania przez czterdzieści dni, zwłaszcza jeśli głodówka odbywa się na sucho. Jednak to właśnie ona ma największy wpływ na zdrowie.

Głodówka według metody Marvy V. Oganyan

Metoda Marvy Ohanyan – głodówka na 21 dzień. Stanowi pół czterdziestodniową posadę, pożądane jest utrzymywanie jej kilka razy w roku. Istotą takiej głodówki nie jest całkowita rezygnacja z jedzenia, ale użycie wywaru z pewnego zestawu ziół z miodem i sokiem z cytryny. Stopniowo do diety dodawane są świeżo wyciskane soki warzywne.

Sucha głodówka

Głodówka na sucho również ma wiele technik, ale jest bardziej sztywna i skuteczna. Podczas kursu, optymalny czas trwania 7 dni, można nie tylko pić wodę, ale również mieć kontakt z wodą – pływać, brać kąpiel, w niektórych przypadkach nawet myć ręce. Spacery na świeżym powietrzu są obowiązkowe, praktyki oddechowe są mile widziane. Pod koniec suchego postu ludzie zwykle mają wysoką gorączkę w ciele i ogromny pośpiech energii, który bardzo przeszkadza w nocy.

Suchy post leczniczy według Filona.

Obejmuje 3-miesięczny kurs, który jest podzielony na fazę przygotowawczą, naprzemienny dzień głodu i odżywiania oraz fazę wyjścia.

 1. Pierwszy miesiąc kursu przygotowawczego: 1, 2 tydzień – dieta, właściwe odżywianie; 3 tydzień – czynności oczyszczające jelita; 4 tydzień – ścisła dieta gryczana lub 1 dzień głodu.

 2. W drugim miesiącu: 1 tydzień – 1 dzień surowego głodu, reszta 6 dni – pokarm dietetyczny; 2 tygodnie – 2 dni na wodzie, kolejne 5 dni – pokarm; 3 tygodnie – 3 dni na wodzie, reszta dni tygodnia – pokarm dietetyczny; 4 tygodnie – od 5 do 7 dni na wodzie.

 3. Trzeci miesiąc jest podobny do drugiego, ale post wodny(dieta wodna) zostaje zastąpiony suchym.

Głodówka a dieta

Specjaliści ostrzegają, że w Internecie jest dziś ogromna ilość informacji na temat głodu, ale 50% z nich to nieprawda. Pamiętaj, że globalne odchudzanie się przez głód jest złym pomysłem. Nie będziesz w stanie uniknąć nieprzyjemnych objawów, takich jak mdłości, zawroty głowy, ból głowy, a w niektórych przypadkach nawet utrata przytomności.

Głodówka w celu oczyszczenia organizmu pomoże ci stracić kilka dodatkowych kilogramów przed ważnym wydarzeniem. I główną zasadą głodówki, jest to że nie powinna ona trwać dłużej niż trzy dni. W sumie przygotowanie do postu i wyjście z niego zajmie tydzień, bo na każdy z etapów trzeba będzie poświęcić jeszcze dwa dni.

Głodówka:jak rozpocząć ?

 • Tydzień przed głodem, zrezygnuj z kawy i alkoholu, przetworzonych produktów spożywczych i fast foodów, dając pierwszeństwo chudemu mięsu, odtłuszczonym produktom mlecznym i dużym ilościom warzyw.

 • Za dwa dni przed głodówką, przenieś swoją uwagę na warzywa, które powinny pozostawić 90% swojej diety. Całkowicie wyeliminować mięso, które spowalnia trawienie i będzie trawione nawet w okresie postu, co wyraźnie zmniejszy jego pozytywne działanie, oraz żółtka jaj (białka są jednak dopuszczalne).

 • Na dzień przed postem zjedz śniadanie i kolację z zielonym smoothie. Ważne jest, aby napój nie zawierał miodu, cukru i owoców bogatych w naturalne cukry.

 • Zaplanuj post tak, aby pierwszy i drugi dzień były w weekendy. Pierwszego dnia staraj się spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, a w okresie postu rezygnuj z wszelkich ćwiczeń, nawet jeżeli jesteś przyzwyczajony do intensywnego treningu.

Głodówka: Zalety

Głodówka ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Istnieje religijna konotacja tej praktyki, ale z punktu widzenia przydatności dla organizmu jest ona całkiem uzasadniona i praktyczna. Jak wiecie, o wiele łatwiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. A regularna głodówka dwa razy w miesiącu to najlepsza praktyka. Jednodniowy post nie jest silnym stresem dla ciała i jest dostępny dla prawie każdego, z wyjątkiem obecności niektórych poważnych chorób. Głodówka raz na dwa tygodnie pozwala na rozpoczęcie procesu oczyszczania ciała z nagromadzonych toksyn i żużli, a także przyczynia się do odbudowy uszkodzonych tkanek ciała. Cudowne rezultaty w postaci leczenia chorób przewlekłych z tak krótkiego głodu, najprawdopodobniej nie czekają. Post jednodniowy jest raczej zabiegiem profilaktycznym, ale to właśnie on pomaga zachować zdrowie układu pokarmowego i całego ciała.

Głodówka trwająca trzy lub więcej dni, to już poważna praktyka ascetyczna, która moża mieć nieprzewidywalny wpływ zarówno na ciało jak i na umysł. Dlatego w niektórych religiach głodówka jest prawdziwą duchową praktyką, ponieważ sprzyja duchowemu oczyszczeniu. A w czasie postu można zauważyć, jak zaczynają pojawiać się dziwne myśli i motywacje, pojawiać się złość, lęki, człowiek zaczyna przypominać sobie stare żale, przeżywać na nowo swoje długoletnie doświadczenie. Wszystko to jest procesem oczyszczenia psychiki. Czy pamiętasz, ile energii uwalnia się, gdy nie ma procesu trawienia? To około 80%. I ta energia jest skierowana nie tylko na oczyszczenie i przywrócenie ciała, ale również na oczyszczenie świadomości i podświadomości. Dlatego powinieneś być gotowy do zmiany swojego stanu psychicznego w czasie postu. Zwłaszcza podczas długiego postu.

Świadomość jest jak szklanka czystej wody, na dnie której osadziły się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia itp. Na poziomie fizycznym, dzieje się to samo. Wiele osób zauważa, że w czasie postu występują np. wysypki na skórze. Należy jednak rozumieć, że nie są to konsekwencje głodu, ale konsekwencje toksyczności naszego ciała, a to właśnie podczas głodu ciało zaczyna usuwać te toksyny. A skóra, jak wiemy, jest jednym z sekretnych systemów. A kiedy reszta systemów wydalania nie jest w stanie poradzić sobie z tym obciążeniem, organizm wykorzystuje taki zapasowy system wydalania jak skóra. Tak więc, głodówka jest procesem oczyszczania ciała i umysłu. Należy jednak być rozsądnym w stosowaniu tej praktyki.

Głodówka: wady

Po pierwsze, należy zrozumieć, że głodówka nie jest panaceum na wszystkie kłopoty. Jeśli istnieją poważne choroby, praktyka głodowania może być nie tylko nieskuteczna, ale nawet niebezpieczna dla zdrowia. Najwyraźniejszymi przeciwwskazaniami do postu są problemy z sercem, nerkami, różnymi chorobami zakaźnymi, onkologią, cukrzycą, ogólnym wyczerpaniem i tak dalej.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj postu, np. post suchy. Często ten typ określa się jako bardziej efektywny – znacznie szybciej przechodzą procesy oczyszczania ciała. Należy jednak zauważyć, że post suchy może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji. Szczególnie suchy post jest niebezpieczny przy zwiększonej aktywności fizycznej.

Na przykład sposób na oczyszczenie przewodu pokarmowego, taki jak Shankha-Prakszalana. Pozwala to na oczyszczenie przewodu pokarmowego z nagromadzonych toksyn, a to ułatwi przeniesienie procesu oczyszczania podczas postu. Jelita są jednym z miejsc w naszym organizmie, które zawiera największą ilość toksyn, więc oczyszczenie jelit pomoże wyeliminować duży procent nagromadzonych toksyn i ochroni Cię przed dostaniem się do krwiobiegu. Również przed praktyką postu możesz zwrócić uwagę na oczyszczenie wątroby, bo podczas procesu oczyszczania przy głodzie zajmie to cały cios, oczyszczenie krwi, do której uwalniane są toksyny.

Ponadto, głodówka może prowadzić do zaostrzenia się chorób przewlekłych. Rozpoczęcie procesu oczyszczania, post może spowodować zaostrzenie już istniejących problemów i należy być na to przygotowanym.

Głodówka jest doskonałą praktyką oczyszczania ciała i harmonizowania świadomości, ale ważne jest, żeby unikać ekstremów i przyzwyczajać się do nich stopniowo, bez narzucania surowych ascetów, które mogą być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Fanatyzm i radykalne metody leczenia zazwyczaj prowadzą do odwrotnych rezultatów.

Zasady głodówki

 • Okresowa głodówka nie pomoże Ci schudnąć, jeżeli spożycie kalorii pozostanie na tym samym poziomie.

 • W okresie postu przerywanego rozpoczynają się procesy samonaprawy komórkowej, które zapobiegają cukrzycy typu 2, zespołowi metabolicznemu i pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Możliwe jest również zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i nowotworów (badania na pełną skalę zostały przeprowadzone tylko na zwierzętach).

 • Dla umiarkowanie wyszkolonych osób całkiem możliwe jest włączenie okresowego głodowania do stylu życia i uzyskanie wszystkich opisanych bułek.

 • Przy aktywnym treningu (kilka godzin dziennie) może być trudno uzyskać niezbędną ilość składników odżywczych podczas okresowego postu.

 • Przy pełnym zaopatrzeniu w kalorie i składniki odżywcze oraz dostatecznym spożyciu płynów, wyniki sportowe nie pogarszają się nawet w okresach głodu.

Na głodówce można ćwiczyć?

Nie badano wpływu przerywanego głodu na profesjonalnych sportowców. Ale są jeszcze badania na ten temat. Jest to studium postu religijnego – ramadanu u muzułmanów – jak najbardziej zbliżone do “klasycznego” postu okresowego.

Analizując te badania, okazuje się, że w większości sportów wyniki podczas Ramadanu pogarszają się. Przy badaniu aktywności sportowej niewyszkolonych mężczyzn wyniki były podobne – zręczność, elastyczność, wytrzymałość aerobowa i beztlenowa uległy pogorszeniu.

Wyniki te nie mogą być jednak w pełni przeniesione na tradycyjny okresowy głód ze względu na specyfikę Ramadanu. Podczas niego zabronione jest nie tylko jedzenie, ale i picie w godzinach szczytu. Dlatego ludzie mają tendencję do przejadania się wcześnie rano i w nocy, co zakłóca normalny rytm snu i budzenia się. A brak płynów, zwłaszcza podczas intensywnego treningu, prowadzi do odwodnienia.

Wykazano, że przy wystarczającym zużyciu wody i składników odżywczych nawet podczas Ramadanu możliwe jest utrzymanie tego samego poziomu wyników sportowych.

Z drugiej strony, aktualizacja i zwiększenie liczby mitochondriów (organelli produkujących energię komórkową) podczas okresowego głodu może zwiększyć wytrzymałość.

Trening w stanie niedoboru węglowodanów (niezależnie od tego, czy jest to głód, czy dieta o niskiej zawartości węglowodanów) również stymuluje powstawanie mitochondriów. Nie będzie żadnego zwiększenia objętości mięśni.

W rezultacie naukowcy dochodzą do wniosku, że dieta o niskiej zawartości węglowodanów (głodówka) pomoże zmniejszyć masę tłuszczu podczas ćwiczeń wytrzymałościowych, a dieta o wysokiej zawartości węglowodanów z odpowiednią ilością węglowodanów jest potrzebna do budowy masy mięśniowej. A także – że niski glikogen w mięśniach może nie pogarszać wyników, ale jego wysoka zawartość w ćwiczeniach wytrzymałościowych poprawia wyniki.

Jak zdrowo wyjść z głodówki?

 1. Najlepiej zakończyć post wieczorem, kiedy ciało jest zrelaksowane i mniej podatne na zmiany (także w systemie żywienia).

 2. Zacznij od gotowania na parze warzyw, nieagresywnych owoców (takich jak gruszki, słodkie jabłka i banany), mlecznych koktajli lub lekkiej sałatki (takich jak drobno pokrojona kapusta i marchew z łyżką stołową oliwy z oliwek). I w żadnym wypadku nie przeciążaj swojego żołądka na noc, nieważne jak chcesz.

 3. Dodaj jak najwięcej warzyw, jedno ugotowane jajko (tym razem z żółtkiem) i plaster czerwonej ryby bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3.

 4. Na obiad można pozwolić sobie na mały kawałek chudego mięsa lub ryby gotowanej na parze z cytryną i ziołami.

Zalecane produkty przy wyjściu z głodówki

 • Jabłka mają pozytywny wpływ na perystaltykę jelit i są lekarstwem na zaparcia, obniżają poziom cholesterolu. Ale łatwo wędrują w jelitach i powodują obrzęki, zwłaszcza słodkich odmian.

 • Gruszki dobrze oczyszczają nerki, ponieważ mają działanie moczopędne, ale ze względu na dużą ilość włókna mogą powodować tworzenie się gazów. A jeśli się przejadasz, dostajesz biegunki.

 • Brzoskwinie są wysokokaloryczne, zawierają pektyny i błonnik.

 • Mango jest bardzo kaloryczne i zawiera dużo cukrów, fruktozy i glukozy, które, jak w przypadku wiśni i czereśni, nie mogą być wchłaniane i wędrować w jelitach. Po zjedzeniu takiej żywności, należy wykonać kilka ćwiczeń, aby wydostać powietrze.

 • Oprócz cukrów, ananas zawiera kwas, który może mieć niekorzystny wpływ na błonę śluzową jelita, co może powodować kolkę i obrzęk w przypadku przejedzenia.

 • Awokado jest bogate w błonnik pokarmowy, odpowiedni do przywracania mikroflory.

 • Suszone owoce poprawiają perystaltykę, ale mogą również powodować wzdęcia w przypadku przejadania się.

 • Orzechy i nasiona są również kaloryczne i zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i wiele składników odżywczych, ale dzienne spożycie orzechów jest ograniczone do 100 gramów, w przeciwnym razie zamieniają się one w ciężką żywność.

Nie powinniśmy też zapominać o warzywach.

 • Dynia zawiera witaminę K, która jest prawie nieobecna w innych warzywach, pozwala na trawienie ciężkich pokarmów, poprawia krzepliwość krwi. Dynia zawiera dużo karotenu i ma właściwości rozszerzające naczynia.

 • Ogórki utrzymują równowagę kwasowo-zasadową. Zawiera kwas winowy, który hamuje przemianę węglowodanów w tłuszcze. Korniszony zawierają substancję zwaną cornitacin, która ma gorzkawy smak.

 • Kukurbitacyna chroni przed rakiem jelit, trzustki i prostaty poprzez hamowanie syntezy DNA z komórek nowotworowych.

 • Buraki zapobiegają zakrzepicy, leczą wątrobę, są przydatne dla tarczycy, ponieważ zawierają dużo jodu. Sok buraczany obniża ciśnienie.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment