Dieta bezglutenowa: zasady i podstawy

Dieta Bezglutenowa: zasady i podstawy

Dieta bezglutenowa: zasady i podstawy

W jednym kontekście istnieje tendencja do stosowania diety bezglutenowej, a ludzie często nawet nie do końca rozumieją, dlaczego warto to robić. W innej wersji, kombinacja “diety bezglutenowej” jest wymawiana przez lekarzy jako rekomendacja dla diety naprawczej, gdy pacjent cierpi na nietolerancję na konkretny rodzaj białka. A w niektórych przypadkach ludzie odmawiają jedzenia bezglutenowego, aby ożywić swoje ciało i zbliżyć się jak najbliżej idealnej formuły dla zachowania witalności i zdrowia.

Ale co to jest dieta bezglutenowa, i co daje dieta bezglutenowa? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi dogłębnie.

Dieta bezglutenowa: zasady i podstawy

Zanim przejdziemy do tego rodzaju odżywiania, spójrzmy, co to jest gluten. A to nic innego jak złożone białko. Substancja ma funkcję wiążącą.

Gluten zawarty jest w takich bazach zbożowych jak owies, pszenica, jęczmień, ryż. Element ten wyróżnia się szarym odcieniem koloru, brakiem wyraźnego smaku i zapachu. Główną cechą tej substancji jest jej lepkość. Zawartość glutenu w składnikach zbożowych produktu może być oceniana na podstawie elastyczności masy żywności, lepkości i jednorodności. Gdyby w pszenicy nie było glutenu, mąka rozpadłaby się i nie miałaby jednorodnej, kleistej, plastycznej masy.

Co jest złego w glutenie?

Cóż, skoro mówimy o diecie, która wyklucza ten składnik , to dobrze jest zrozumieć, dlaczego tak naprawdę powinniśmy przestać spożywać żywność na bazie glutenu. Tak więc, dieta bezglutenowa została pierwotnie wynaleziona, aby stworzyć kompleks naprawczy dla osób z celiakią. Tak zwana patologiczna nietolerancja glutenu. Wyleczenie tej choroby jest prawie niemożliwe, ale możliwe jest osiągnięcie trwałej remisji poprzez wyeliminowanie z diety wszystkiego, co zawiera gluten.

Zaświadczenie lekarskie. Następujące oznaki mogą wskazywać na rzęsistość: płynne stolce, wymioty bez wyraźnej przyczyny, ogólne problemy z trawieniem, osłabiona odporność, słaby apetyt, skłonność do depresji, zapalenie jamy ustnej, wysypki skórne o niejasnej genezie.

A jeśli nie ma nietolerancji?

Ale jak się okazuje, gluten jest nie tylko szkodliwy dla osób z nietolerancją na ten element żywności,ale nawet dla całkowicie zdrowego człowieka, jedzenie żywności zawierającej gluten może być szkodliwe. Faktem jest, że w naszym organizmie znajdują się specjalne włókna, dzięki którym użyteczne substancje są stopniowo wchłaniane przez organizm. Element glutenowy jakby okrywał błony śluzowe jelita i przyklejał kłaczki. Zapobiega to wchłanianiu korzystnych substancji. Krótko mówiąc, dobroczynna masa po prostu zsuwa się, prawie nie utrzymując się w naszym ciele. Okazuje się, że spożycie produktów zawierających gluten nie przynosi żadnych korzyści. Uważa się również, że częstość występowania glutenu w menu dzieci przyczynia się do ryzyka wystąpienia alergii pokarmowych. Czy warto wspomnieć, że nasycenie składników odżywczych jest niezwykle ważne dla rosnącego organizmu? Gluten po prostu blokuje tę możliwość i “kradnie” dziecku kilkanaście składników odżywczych, które są spożywane wraz z jedzeniem.

Co oznacza dieta bezglutenowa?

Tak więc, zbliżając się do samej diety, chcemy bardziej szczegółowo zrozumieć, dlaczego musimy się poddać, wybierając dietę bezglutenową.

W rzeczywistości, korzyści płynące z tej zasady są ogromne. I to nie tylko dla ludzi, którzy mają konkretne problemy zdrowotne. Albo istnieje przekonanie, że odrzucenie żywności bezglutenowej jest konieczne tylko po to, by stracić dodatkowe kilogramy. Nie, esencja diety bezglutenowej jest o wiele głębsza. A kiedy to zrozumiesz, wszystkie wątpliwości same znikną.

Co daje dieta bezglutenowa?

Jak skorzystasz, wyłączając z diety żywność, która zawiera dany rodzaj białka?

Oczywiste korzyści płynące z tej zasady żywienia są następujące:

 • pozbycie się nadmiaru wagi ciała, zauważalna utrata wagi;
 • stabilizacja funkcji jelit;
 • oczyszczenie organizmu z toksyn i żużli;
 • wzmocnienie absorpcji użytecznych elementów spożywanych z żywnością;
 • poprawa jakości skóry;
 • zmniejszenie zależności od reakcji alergicznych;
 • lekkość i dobry nastrój.

Spróbuj zjeść bułkę оeśli odczuwasz ociężałość, apatię, jakieś ukrzyżowanie w okolicy nadbrzusza i dyskomfort w jelitach, ta dieta jest właśnie dla Ciebie.

Jak stosuje się dietę bezglutenową?

Zasada żywienia, która wyklucza wszystkie środki spożywcze zawierające gluten, jest prosta. Ważne jest, aby usunąć składniki zawierające gluten i zapewnić, że dieta jest bogata w witaminy i minerały. W przypadku każdej diety lub zasady żywienia, która wyklucza dany element, konieczne jest poważne podejście w celu zrekompensowania brakującego ogniwa w diecie. Jest to jednak prawdą tylko wtedy, gdy wykluczona żywność, poza szkodą, jest również korzystna. Wszyscy wiemy, na przykład, że pszenica zawiera witaminy z grupy B. Owies jest bogaty w żelazo. Ale czy to takie straszne usuwać te produkty ze stołu?

Co mogę jeść na diecie bezglutenowej?

Teraz spójrzmy na listę dozwolonych potraw. W końcu, skoro zdecydowaliśmy się zrezygnować z żywności bezglutenowej, warto poszukać tego, co zostawiamy w naszej diecie. Nie musisz się o to w ogóle martwić. Chodzi o to, że dopuszczalna lista produktów pozwala nie odmawiać różnorodności gastronomicznej i w ogóle nie sprzyja powstawaniu silnego uczucia głodu.

Spójrz, co możesz jeść z bezglutenową zasadą odżywiania:

 • ciecierzyca, groszek, soczewica, fasola;
 • kukurydza;
 • gryka;
 • mąka orzechowa i same jądra;
 • dziki ryż;
 • soja
 • owoce, jagody i soki z nich;
 • mleko, ser (w tym tofu), twaróg;
 • oleje roślinne;
 • warzywa i zioła.

Ze stołu usuwamy tylko ciężkie kasze, pieczywo i chleb. Wszystko to nie jest użyteczne z punktu widzenia żywienia zdrowotnego, jak również kształtowania ciała.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że podstawowa zasada zdrowej diety jest taka, że żywność powinna być prosta, o minimalnym stopniu przetworzenia i bez skomplikowanych kombinacji. Zasada żywienia bezglutenowego jest dokładnie tym, co sugeruje to podejście.

Zauważcie, z czego musielibyście zrezygnować stosując dietę bezglutenową:

 • ciastka;
 • pieczenie w piekarni;
 • półprodukty;
 • kaszki złożone (semis, pszenica, owsianka);
 • ciasteczka;
 • chipsy i frytki;
 • pizza
 • sosy;
 • czekolada, lody i inne wyroby cukiernicze.

Kupując produkty dla domu i rodziny, należy zawsze zwracać uwagę na skład. Jeśli lista zawiera gluten, produkt ten nie jest odpowiedni do diety bezglutenowej.

Zdrowy styl życia i dieta bezglutenowa

Osoby, które od dawna przestrzegały zasad zdrowego żywienia, po przestudiowaniu listy nieodpowiednich pokarmów na diecie bezglutenowej, musiały odetchnąć z ulgą. Wszakże łatwo się domyślić, że przy wyborze zdrowego stylu życia wyklucza się już prawie całą listę niewłaściwych elementów żywności. Wszystkie słodycze, tłuszcze, ciężkie jedzenie w połączeniu z półproduktami i fast foodami to straszna szkoda dla figury, zdrowia i po prostu kradzież energii życiowej i siły.

Lekarze i dietetycy zalecają, aby przynajmniej częściowo wykluczyć ilość spożywanych szkodliwych produktów.

Wybór zasady żywienia jest osobistą sprawą każdego! A jeśli istnieją poważne wątpliwości co do zasadności i dopuszczalności danej zasady żywienia, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Receptury bezglutenowe

Obecnie coraz częściej słowo “bezglutenowy” pojawia się na opakowaniach produktów spożywczych. Jedzenie bezglutenowe zyskuje coraz większą popularność. Dowiedzmy się, co to jest gluten, i czy powinniśmy z niego zrezygnować?

Gluten jest złożonym białkiem. Większość roślin zbożowych, takich jak żyto, pszenica, jęczmień, zawiera go w dużych ilościach w swoich nasionach. Gluten nadaje ciastu elastyczność, a po zmieszaniu z wodą ciasto staje się elastyczne. Ilość glutenu w mące jest jednym z parametrów, według których jest ona oceniana.

Istnieją dowody na to, że dzięki specjalnej selekcji zawartość glutenu w zbożach jest obecnie znacznie wyższa niż dawniej. Oznacza to, że nasz układ pokarmowy musi radzić sobie z większą ilością glutenu niż nasi przodkowie zaledwie kilka pokoleń temu.

Gluten, wyizolowany z pszenicy w najczystszej postaci, jest seitan. Produkt ten jest szeroko stosowany w kuchni azjatyckiej i jest stosowany jako substytut mięsa do różnych potraw.

Czy gluten jest szkodliwy

Zostało naukowo ustalone, że około 1% mieszkańców ziemi ma nietolerancję na takie białko, nie może go normalnie przyswoić. Nietolerancja glutenu nazywana jest celiakiem. Osoby narażone na tę genetycznie przenoszoną chorobę nie powinny spożywać jęczmienia, żyta i pszenicy w żadnej formie.

Celiakia często nie jest od razu diagnozowana, ponieważ jej objawy mogą towarzyszyć innym chorobom. Częstymi objawami celiakii są: biegunka, anemia, wyczerpanie, wzdęcia żołądka, osteoporoza, opóźniony rozwój płciowy, dyskineza jelitowa. Choroba ta może przybierać różne formy. Najczęściej spotykane łagodne formy choroby.

Trudności w przyswajaniu białka ze zbóż rosną ze względu na fakt, że w produkcji najczęściej występuje silne nagrzewanie się surowców. Nawet przy zwykłej produkcji mąki, zboża są podgrzewane powyżej 40º, co powoduje zniszczenie enzymów, które pomagają rozkładać gluten. Z tego powodu zaleca się, aby chorzy na celiakię spożywali bezdrożdżowe płaskie chleby, które zostały przygotowane z ziaren zmielonych na kamiennych kamieniach młyńskich. Takie płaskie chleby nie powinny być gotowane dłużej niż 1 minutę. Powinny być one spożywane natychmiast po ugotowaniu.

Dowodem na chorobę jest wyraźna poprawa stanu zdrowia na tle odrzucenia produktów zawierających gluten. Podstawą leczenia celiakii jest dożywotnia dieta oparta na produktach bezglutenowych.

Która żywność bezglutenowa zawiera gluten

Gluten jest zawarty w różnych pochodnych pszenicy, żyta, jęczmienia. W owsie nie ma glutenu, ale ze względu na fakt, że zboża są często przechowywane w tych samych magazynach, wspólnie transportowane, są one w pewnym stopniu mieszane.

Można jeść warzywa, owoce, produkty mleczarskie, rośliny strączkowe, różne nasiona, w tym grykę, amarant, komosa ryżowa, orzechy, kukurydzę. Należy jednak pamiętać, że wiele produktów przemysłowych może zawierać ukryty gluten ze względu na fakt, że produkcja różnych produktów odbywa się na tych samych urządzeniach, lub dlatego, że producent zawiera w ziarnie w jakiejś formie. Dotyczy to na przykład półproduktów sojowych (w tym sosu sojowego), jogurtów, skrobi, która jest również zawarta w wielu produktach.

Dieta bezglutenowa: przepisy kulinarne

Na szczęście dla tych, którzy z tego czy innego powodu wybierają dietę bezglutenową, a także dlatego, że trend ten staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza na Zachodzie, istnieje coraz większa różnorodność receptur i produktów, które spełniają wymagania dotyczące diety bezglutenowej. Obecnie można znaleźć na przykład makaron bezglutenowy z kukurydzy, grochu.

Jeśli uważasz, że ten rodzaj żywienia wymaga szczególnego wysiłku i czasu, to się mylisz. Robienie posiłków bezglutenowych nie jest trudniejsze niż robienie tradycyjnych potraw. Kupno odpowiednich składników może po prostu zająć trochę czasu. Ale w tej chwili ich wybór jest dość szeroki. Różne rodzaje mąki bezglutenowej, takie jak mąka gryczana, ryżowa i grochowa, można kupić nawet w małych sklepach.

1.Kokosanki

Składniki:
 • masło min.82% – 50 g
 • cukier – 3/4 szkl
 • mleko – 3 łyżki
 • wiórki kokosowe – 200 g
 • białko – 2 szt ( temp. pokojowa )
 • sól – 1 szczypta
 • mąka ziemniaczana – 2 łyżeczki
Sposób przyrządzenia:
 1. Roztapiamy masło z cukrem , a następnie dodajemy mleko i ściągamy z ognia.
 2. Dodajemy kokos i bardzo dokładnie mieszamy , studzimy.
 3. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywno , pod koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną, a następnie łyżka po łyżce dodajemy do masy kokosowej.
 4. Odstawiamy na chwilę do schłodzenia.
 5. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i zwilżonymi dłońmi formujemy kokosanki.
 6. Lekko spłaszczamy.
 7. Wkładamy do nagrzanego na 180C piekarnika na ok. 13-15 minut.

2.Ciasteczka z mielonych migdałów

Ciasta mielonych migdałów z żurawiną. Zaraz po wyjęciu z piekarnika są mięciutkie, ale z czasem robią się twarde. Na drugi dzień są już chrupiące.

Składniki:
 • 175 gram mielonych migdałów
 • 170 gra cukru pudru
 • 2 białka z małych jajek
 • kilka kropel aromatu migdałowego
 • 2 łyżki cukru pudru do obtaczania
 • do środka może iść migdał, suszona żurawina
Sposób przyrządzenia:
 1. Mielone migdały, cukier puder, białka i aromat migdałowy wymieszać na gładko
 2. Wstawić do lodówki na 3-60 minut
 3. Rozgrzać piekarnik na 180 stopni C
 4. Nabierać łyżeczką masę, uformować kulkę i położyć na blasze wyłożonej papierem. W środek wcisnąć migdał lub żurawiną
 5. Piec 15 minut ( ciastka pieką się szybko, trzeba uważać bo rozmawiając przez telefon przeciągnęłam pieczenie o 2 minuty i były już według mnie trochę za bardzo zrumienione
 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment