Wegetarianizm

Wegetarianizm – czy wiesz jakie ma zalety?

wegetarianizm

Wegetarianizm

Racjonalna, zdrowa i zrównoważona dieta jest podstawą zdrowego stylu życia, zachowując nienaganną wydajność i długowieczność. Ale pojęcie racjonalności jest inne dla każdego: jedni odmawiają smażenia na rzecz bezpieczniejszych sposobów gotowania, inni eliminują nadmiar soli i wędzonego jedzenia, a dla innych zdrowe odżywianie ogranicza się do spożywania owoców i warzyw co najmniej kilka razy w tygodniu. Z punktu widzenia logiki, żadne z tych podejść nie może zapewnić pełnej diety, a to jest ledwo zdrowe, bo kluczem do pełnego życia jest nie tyle jakość spożywanego jedzenia, co harmonia, którą wnoszą do organizmu. Dlatego wegetarianizm jest uważany za jedyny prawdziwy sposób nie tylko na zapewnienie ciału wszystkiego, co jest potrzebne do aktywnego życia i pełnej kondycji fizycznej, ale także na utrzymanie duchowej równowagi.

Czym jest wegetarianizm?

Dla większości ignorantów, którzy są sceptyczni wobec wegetarianizmu.. Ma prawo do istnienia, ale dla prawdziwych wegetarian jego zasady nie są tylko codzienną dietą, ale raczej filozofią życia, która generuje błogość, harmonię i współczucie dla wszystkich żyjących na ziemi.

Ludzie, którzy wybrali wegetarianizm jako podstawę swojego życia, kierują się aspektami społecznymi, religijnymi i etyczno-duchowymi. Podstawowa zasada “Nikogo nie jem!”, wyrażona wiele lat temu, jest nadal hasłem plant dietetyków, ponieważ odzwierciedla ona prawdziwe motywy wegetarian. Zabijanie zwierząt dla jedzenia jest dla nich skromne, bluźniercze i po prostu nie do przyjęcia, ponieważ każda żywa istota zasługuje na to, by żyć tak, jak przyroda mu ją przydzieliła, a wtrącanie się w bieg wydarzeń oznacza przypominanie maniaków i sadystów, którzy bez sumienia kpią z tych, którzy są słabsi od nich.

Duchowy aspekt wegetarianizmu wiąże się z przekonaniem, że każdy pokarm ma pozytywną lub negatywną energię pochodzącą z jego wydobycia i przygotowania. O jakich pozytywnych emocjach możemy jednak rozmawiać, jeśli zwierzę zostało zabite przez człowieka, zanim trafiło na stół? Całe to przerażenie, strach i rozpacz, których doświadczył w tym momencie, były wchłaniane w każdym kawałku przyszłego steku, w każdej jego molekule. A jedząc takie jedzenie, człowiek nie może pozostać w harmonii ze sobą, żyć w pokoju i harmonii, zabijając na kolację, nawet jeśli nie własnymi rękami, ale mimo to…

Ponadto, jedzenie mięsa wprowadza chaos do sytuacji ekologicznej na planecie. Pomyślcie tylko o tym: jednym z głównych miejsc w rankingu zanieczyszczeń wód nie jest przemysł chemiczny, do którego wszyscy są przyzwyczajeni obwiniać za klęski żywiołowe, ale hodowle bydła. Wyrąb lasów na pastwiska, setki hektarów zboża na paszę dla zwierząt, które są sztucznie hodowane w celu wzbogacenia – czyż nie jest to katastrofa ekologiczna? Nawet starożytny grecki filozof Platon wyraził opinię, że wykorzystywanie mięsa do produkcji żywności prowadzi do nieracjonalnego wykorzystywania zasobów ziemi, dlatego też ten oczywisty fakt nie zmienił jeszcze sytuacji. Winowajcą jest pragnienie zysku korporacji przemysłu mięsnego, które z pożywienia zjadaczy mięsa kładą morderstwo na potoku, niszcząc nie tylko ludzką twarz, ale i cały świat. To dlatego, że popyt tworzy podaż. Dlatego powstrzymanie tego szaleństwa jest zadaniem każdego, kto jeszcze nie zrezygnował z mięsa na rzecz bezpieczniejszej i zdrowszej żywności roślinnej.

Zalety wegetarianizmu dla organizmu

Istnieje przekonanie, że dieta wegetariańska składa się z jednej “trawy”, która nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, składników odżywczych i minerałów. Tylko w tym przypadku, jak wegetarianie udaje się przez wiele lat zachować nieprzyzwoicie zdrowy, młody i kwitnący wygląd, utrzymać aktywny fizyczny i duchowy składnik życia? Odpowiedź jest prosta – osoba na poziomie genetycznym posiada odżywianie roślinne, które nie wiąże się ze spożywaniem mięsa! Poza tym, jeśli przyjrzeć się bliżej, można upewnić się, że żywność roślinna to nie tylko zioła i korzenie, ale także ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, owoce, warzywa … Ta lista może być kontynuowana bez końca, ponieważ natura zadbała o pełną i bogatą dietę dla człowieka, ale ludzie sami nie chcą tego zauważyć, wolą morderstwo od zdrowego rozsądku.

Nawet skład chemiczny mięsa niesie ze sobą tylko szkody dla organizmu. Zawarte w daniach mięsnych nasycone kwasy tłuszczowe zakłócają metabolizm lipidów, wpływają na funkcje wątroby, zatykają naczynia krwionośne płytkami z cholesterolem i w końcu stają się główną przyczyną udarów i zawałów serca. Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są bogate w pokarmy roślinne, przeciwnie, wzmacniają układ krążenia, normalizują przemianę materii, poprawiają stan skóry i kości. Dlatego też dieta wegetariańska nie tylko dostarcza organizmowi niezbędnych rzeczy – jest również bardziej harmonijna, bezpieczna i zdrowa dla człowieka.

Ponadto, nowoczesny przemysł mięsny, mający na celu uzyskanie maksymalnej możliwej korzyści finansowej w krótkim czasie, stworzył unikalną w swojej bluźnierczej technologii, która pozwala sztucznie wychować zwierzę “na ubój” w ciągu kilku miesięcy. Hormony, antybiotyki, aktywatory apetytu i środki uspokajające są stosowane w celu zmniejszenia naturalnej aktywności zwierząt… Krótko mówiąc, cała gama przemysłu farmaceutycznego, aby osiągnąć swój cel. Jak takie mięso może nieść ze sobą cokolwiek oprócz szkody? Odpowiedź jest oczywista. Ale nie dla hartowanych zjadaczy mięsa, którzy nie dbają o biedne zwierzęta ani o siebie samych!

Wegetarianizm – nowoczesna klasyfikacja

Wraz z rosnącą popularnością takiego pojęcia jak wegetarianizm, nie ma ono już jednego, złożonego znaczenia dla diety roślinnej. We współczesnym społeczeństwie trudno jest poruszać się wśród różnorodności gałęzi, tym bardziej, że niektóre z nich mają pseudo charakter, który ma jedynie odległy związek z wegetariańskim sposobem życia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wegetarianizm został przekształcony z filozofii w modny trend, więc nawet najmniejsze ograniczenia dotyczące karmy dla zwierząt, które nie mają nic wspólnego z prawdziwym przesłaniem duchowości i moralności, zwykle nazywa się jednym z rodzajów tego nauczania. I tylko wybranym udało się zachować prawdziwe motywy wegetarianizmu, które nie akceptują okrucieństwa w żadnym z jego przejawów, czy to ze względu na jedzenie, ubrania czy dodatki wykonane z ich naturalnej skóry czy zamszu.

Więc kto dzisiaj może z dumą nazywać się wegetarianinem? Istnieje wiele możliwości:

 • Ci, którzy zrezygnowali z dań mięsnych, ale nadal jedzą ryby i owoce morza, przestrzegają zasad wegetarianizmu piaskowego.

 • Karnawałowcy, po wykluczeniu mięsa z diety, nadal spożywają drób.

 • Flexitarianie z jakiegoś powodu uważają, że jedzenie mięsa wołowego jest dopuszczalne.

Wszystkie te odmiany są niczym innym jak hołdem dla mody, ponieważ zaprzeczają jedynej ważnej zasadzie niestosowania przemocy. A wątpliwe przedrostki dodane do nazwy prądu oznaczają jedynie specjalną dietę, ale w żaden sposób nie odnoszą się do filozofii prawdziwego wegetarianizmu.

Jednak nawet wśród zwolenników głębokich filozoficznych zasad tego trendu pojawiły się odmiany:

 • Laktowegetarianizm pozwala na stosowanie produktów mlecznych do produkcji żywności.

 • Dieta warzywna, w tym jajka, nazywana jest owsianką.

 • Połączenie dwóch balsamów – mleka i jajek w diecie – nazywa się laktowegetarianizm.

 • Weganie przestrzegają bardziej rygorystycznych zasad, całkowicie rezygnując z produktów zwierzęcych.

 • Surowa żywność wymaga minimalnej obróbki cieplnej żywności roślinnej w celu zachowania naturalnych źródeł witamin i minerałów.

 • Jedzenie sera jest rodzajem, który pozwala tylko na jeden rodzaj jedzenia w danym czasie. Na przykład śniadaniowy posiłek serowy może składać się z jabłek, obiad może składać się z dyni, a kolacja może składać się z orzechów.

 • Frutarianizm oznacza jedzenie owoców, orzechów, nasion, jagód i warzyw, ale nie samej rośliny. Krótko mówiąc, jeśli choć jedna roślina lub zwierzę zostały zranione w trakcie gotowania, bratanek odmówi zjedzenia takiego dania.

 • Makrobiotyki budują swoją dietę na uprawach zbóż.

 • Paleta współczesnego wegetarianizmu jest zróżnicowana i kompletna, więc każdy może wybrać dla siebie, jakich zasad wygodniej jest przestrzegać. Najważniejsze jest to, że stół w jadalni nie kosztuje niczyjego życia.

Zalecenia dotyczące przejścia na dietę roślinną

Niestety, większość ludzi nie rodzi się wegetarianami. Z pomocą nowoczesnych pediatrów troskliwe matki karmią swoje dzieci rozgniecionym mięsem i bulionem, nie zastanawiając się w ogóle, czy produkty te są przydatne dla organizmu. A oparcie się presji opinii publicznej, konsultacji lekarskiej i personelu placówek przedszkolnych i szkolnych jest czasami bardzo trudne, ponieważ każdy z nich uważa, że konieczne jest nie tylko wyrażenie, ale także narzucenie swojej opinii w każdy możliwy sposób w fikcyjnej opiece nad zdrowiem dzieci.

Matka-wegetarianka jest postrzegana praktycznie jako złoczyńca, który głoduje nędzny okruch, oferując mu wysokiej jakości, zdrowe, wegetatywne jedzenie. Dlatego bardzo trudno jest zaszczepić zasady wegetarianizmu od urodzenia, chociaż jest to przydatne dla młodego przyrodnika, który od urodzenia stara się opiekować naszymi młodszymi braćmi, bawić się nimi, karmić, ale nie jeść w żaden sposób. Amerykański wegański aktywista Gary Yourofsky wyraził ten stan rzeczy bardzo jednoznacznie: “Połóż żywego królika i jabłko do łóżka z dwuletnim dzieckiem. Jeśli dziecko zje królika i pobawi się jabłkiem, przyznam, że się myliłem i zjem stek.”

Jednak nigdy nie jest za późno, aby stać się prawdziwym wegetarianinem. Nie ma znaczenia, które numery widnieją w paszporcie – 15, 30 czy 50 – nigdy nie jest za późno na powstrzymanie przemocy. Rezygnując po prostu z pieczonego steku lub kebabu, można uratować życie co najmniej jednego przedstawiciela świata zwierzęcego, a to będzie pierwszy krok w kierunku sensownego i spełnionego życia. Nie trzeba przechodzić na surowy wegetarianizm w podróży – istnieje wiele programów, które pozwalają na to stopniowo i delikatnie.

Jak przejść na wegetarianizm?

Zanim zaakceptuje się nową filozofię życia, trzeba być przesiąkniętym jej ideami, zasadami i koncepcjami. Motywacja jest najlepszą pomocą, która pomoże na początku poradzić sobie z pokusami ciała, oczyścić ciało z zgniłych bakterii, które pojawiły się w ciele od jedzenia mięsa, zacząć myśleć i żyć w nowy sposób, bardziej duchowo i sensownie. W tym przedsięwzięciu najlepszym asystentem będzie literatura tematyczna, mentor, który z powodzeniem wprowadził tę filozofię do swojego życia, wegetariańskie przesłanie podobnie myślących osób lub przykłady znanych i szanowanych osób na całym świecie, które stosują tę dietę.

Jak można zrezygnować z mięsa? Instrukcja krok po kroku

Pomimo tego, że każda porcja dania z dodatkiem mięsa kosztuje kogoś życie, to jednak radykalna i drastyczna zmiana diety może być dość trudna, ponieważ organizm, przyzwyczajony do szkodliwej żywności pochodzenia zwierzęcego, będzie się opierał oczyszczaniu. Faktem jest, że w ciągu lat w przewodzie pokarmowym tworzy się specjalna zgniła mikroflora, która przyczynia się do rozkładu żywności o wysokiej zawartości tłuszczów i białek, ale prawie obojętna na żywność roślinną. W przeciwieństwie do wegan, w jelitach przeważają bifidobakterie, które syntetyzują witaminy i inne korzystne mikroelementy, przywracając organizm od wewnątrz. Odrodzenie się mikroflory przewodu pokarmowego wymaga jednak czasu i cierpliwości.

Krok 1: Wyłączenie z menu mięsa.

Ponieważ organizm przyzwyczajony jest do spożywania pokarmów tłustych o wysokiej zawartości białka, nie warto przechodzić na niskokaloryczne sałatki, owoce i warzywa. Na tym etapie, mały trik pomaga doskonale: jak tylko chcesz wrócić do menu mięsnego, należy przygotować zwykłe dania z nowych produktów. Na przykład kotlety buraczane, klopsiki ryżowe i marchewkowe lub gulasz fasolowy. Ponadto na tym etapie nie będzie można w pełni zrównoważyć diety, ponieważ organizm będzie potrzebował zwykłego spożycia białka. Nie warto torturować siebie i znosić głodu – orzechy, fasola, groch, soja i soczewica mogą całkowicie zastąpić mięso, dostarczając ciału wszystkiego, czego potrzebuje.

W pierwszym etapie mikroflora przewodu pokarmowego zacznie się nieznacznie zmieniać, ale całkowite oczyszczenie będzie wymagało bardziej zrównoważonej diety, ponieważ sztucznie zwiększone spożycie białka jest obarczone zaburzeniami metabolicznymi. Takie menu jest dozwolone tylko w pierwszych etapach, kiedy organizm przyzwyczaja się tylko do radzenia sobie bez mięsa. Zazwyczaj okres ten trwa nie dłużej niż tydzień.

Etap 2. Bilans składników odżywczych.

Kiedy już nauczysz się żyć bez mięsa, powinieneś uważnie rozważyć swoją dietę, aby zapewnić sobie niezbędne składniki odżywcze. Pomoże Ci w tym wiele książek kucharskich lub portali internetowych z wyborem różnorodnych i pożywnych dań z produktów wegetariańskich.

Ten okres będzie najtrudniejszy, ponieważ Twoje ciało będzie musiało ponownie nauczyć się procesów trawiennych. W okresie adaptacyjnym, mimo gęstego i pożywnego posiłku, ciało nadal dostosowuje się do nowej filozofii. Jeśli pokusa jest zbyt duża, warto obejrzeć motywujące filmy lub zdjęcia cierpienia zwierząt w rzeźniach – to przełamie Twój apetyt i uwolni Cię od wątpliwości.

Krok 3. Akceptacja i przemyślenie.

Jak tylko ciało i umysł zostaną oczyszczone z okrucieństwa i przemocy, a ciało nauczy się postrzegać pokarm roślinny jako jedyny możliwy, nowy wegetarianin z pewnością odczuje wybuch siły, lekkości i żywiołowości. Stan zdrowia poprawi się, obrzęk, gwałtowne bicie serca i ociężałość całego ciała zniknie, a budzenie się rano będzie znacznie łatwiejsze. Jest to moment oświecenia, kiedy staje się jasne, że życie bez mięsa jest naturalne, czyste i pełne.

Na tym etapie można zacząć eksperymentować z odmianami wegetariańskimi, wypróbować przepisy na fluor, makrobiotykę lub doświadczyć zasad surowego jedzenia – być może niektóre z nich przypadną wam do gustu. Nie trzeba jednak przechodzić na bardziej rygorystyczną dietę – najważniejsze jest to, że proces gotowania nie cierpi reszty świata.

Kilka prostych wegetariańskich przepisów…

Wegetarianizm nie oznacza monotonii i ciągłego głodu – wręcz przeciwnie, potrawy warzywne są bardziej uniwersalne, smaczne i pożywne. Aby to zapewnić, można skorzystać z jednego ze sprawdzonych przepisów z wegetariańskiego banku świnek.

Ratatouille

To danie zostanie docenione przez wszystkich członków rodziny ze względu na jego wyjątkowy smak, apetyczny aromat i jasny wygląd. Będzie to świetna opcja na drugie danie obiadowe lub pełny obiad. Ponadto, dzieci z pewnością zainteresuje nazwa, podobna do ulubionej kreskówki o mądrym szczurze Remy.

Niezbędne składniki:

 • 2 bakłażany,

 • 1-2 czerwona lub żółta słodka papryka,

 • Dwa pomidory,

 • 50 ml oliwy z oliwek;

 • pietruszka, koper i inne pikantne zioła (ich ilość zależy od preferencji smakowych).

Jak przygotować danie?

 1. Pokroić warzywa w małe kostki.

 2. Na patelnię wlać trochę oliwy z oliwek i smażyć bakłażan w niskiej temperaturze przez 5-7 minut.

 3. Do bakłażana dodać paprykę, a pozostałe masło i pomidory wlać na patelnię na 3-5 minut.

 4. Po lekkim wygaszeniu pomidorów, wymieszać na patelni, posypać aromatycznymi ziołami i doprowadzić do stanu gotowości pod zamkniętą pokrywą (dosłownie 2-3 minuty).

Pyszny i zdrowy Ratatouille jest gotowy! Przed podaniem danie można posypać lekko porcjowanym talerzem sokiem jabłkowym – nada to pikantną żałosność i sprawi, że smak będzie bardziej tajemniczy i głęboki.

Ajapsandali

Tradycyjne gruzińskie danie o niewiarygodnie soczystym i pikantnym smaku jest przygotowywane szybko i łatwo. Dzięki temu przepisowi każda gospodyni może stać się prawdziwą królową kuchni!

Będziesz potrzebował do gotowania:

 • pół kilo bakłażana;

 • 350 gramów pomidorów;

 • 1 marchewka;

 • bazylia, pietruszka, kolendra – kilka gałązek;

 • olej roślinny do pasywacji.

Jak przygotować Ajapsandali?

 1. Pokrojone w plastry bakłażany zostawić na 20-30 minut, aby wyszedł z nich gorzki sok.

 2. Następnie podsmażyć bakłażany w oleju na 5-10 minut, następnie dodać posiekaną paprykę i marchewkę, przykryć przykrywką i pozostawić na 15 minut do znudzenia.

 3. W tym czasie rozdrabniamy obrane pomidory na puree ziemniaczane (za pomocą widelca lub blendera), siekamy pikantne zioła, dodajemy sadzonki chmielu i dokładnie je mieszamy.

 4. Powstały makaron dodać do warzyw, ponownie wymieszać i lekko ugasić na około 5 minut.

Lepiej podawać Ajapsandali na zimno – wtedy warzywa wydają się znacznie soczystsze. Potrawa może być podawana sama lub jako dodatek do dania – w ten czy inny sposób, niewyrażalny aromat i wyśmienity smak sprawi, że wszyscy domownicy odejdą od interesów i zgromadzą się wokół stołu.

Wegetariańskie leniwe gołąbki

Kto mówi, że kapusta jest kaloryczna i kłopotliwa? Z tym przepisem, można je ugotować w zaledwie 20 minut!

Klasyczna receptura zawiera:

 • 1 szklanka niespalonego, długoziarnistego ryżu;

 • 1 kg kapusty;

 • 4 szt. pomidorów;

 • 2 marchewki;

 • 2 żółte papryki;

 • liść laurowy i zioła do smaku.

Jak przygotować?

 1. Napełnić szklankę ryżu zimną wodą (2,5 szklanki) i gotować na wolnym ogniu, aż będzie gotowa.

 2. Podczas gotowania ryżu, kapustę, szczotkę i marchewkę, paprykę i pomidory posiekać na małe kawałki.

 3. Wymieszać wszystkie składniki z wyjątkiem ryżu i kapusty na żeliwo i pasywować przez 3-4 minuty, stale mieszając.

 4. Następnie dodać kapustę, wymieszać i dusić pod przykryciem przez około 10 minut.

 5. Gotowy ryż umyć, dodać do warzyw, wymieszać i posypać pikantnymi ziołami.

 6. Przykryć naczynie pokrywką, ugasić na 3-5 minut, następnie wyłączyć kuchenkę i pozostawić leniwe gołąbki na chwilę, aby ryż wchłonął sok warzywny.

 7. Laktowegetarianie mogą dodać do potrawy kwaśną śmietanę beztłuszczową, a weganie mogą być spryskiwane sosem cytrynowym lub sojowym. W każdym razie, nawet wybredni smakosze będą cieszyć się niesamowitym smakiem.

Podsumowując

Żyć w harmonii ze sobą i z naturą, czuć jedność duszy i ciała, wstać z łóżka z uczuciem lekkości, świeżości i skrzydeł, pozostać zdrowym i pełnym sił niezależnie od wieku – co może być cenniejsze w życiu? Kiełbasy i steki są stale reklamowane na ekranie telewizora, ale nikt nie pokaże, jak te potrawy są robione, jak zwierzęta są zabierane do rzeźni i zabijane tam, aby sprzedać więcej prowiantu i wypełnić swoje kieszenie monetami.

Rezygnując z produktów zwierzęcych, możesz nie tylko uratować setki istnień ludzkich, ale także zachować ich zdrowie, zapewnić ciału bezpieczne i pożywne pożywienie, przyłączyć się do filozofii niestosowania przemocy i stać się bardziej duchową osobą, która żyje w harmonii z samym sobą. Horace powiedział też: “Ośmiel się być mądrym! Przestań zabijać zwierzęta! Ten, kto odkłada sprawiedliwość na później, jest nierozłącznie związany z chłopem, który ma nadzieję, że rzeka będzie płytka, zanim ją przekroczy”. Więc może powinniśmy wreszcie posłuchać słów najmądrzejszego i twojego sumienia.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment