Zamienniki cukru – która substancja słodząca jest najlepsza? Jak wybrać najbezpieczniejszy i najbardziej użyteczny naturalny zamiennik cukru?

Zamienniki cukru – która substancja słodząca jest najlepsza? Jak wybrać najbezpieczniejszy i najbardziej użyteczny naturalny zamiennik cukru?

zamienniki cukru co zamiast cukru

Zamienniki cukru – która substancja słodząca jest najlepsza? Jak wybrać najbezpieczniejszy i najbardziej użyteczny naturalny zamiennik cukru?

Substytuty cukru to takie substancje i związki chemiczne, które mają słodki smak, ale nie zawierają fruktozy, sacharozy ani innych prostych węglowodanów. Ważne jest, aby nie mylić ich z substancjami słodzącymi, substancjami przeznaczonymi do zastąpienia cukru, ale o wartości kalorycznej porównywalnej z cukrem. Pierwsza generacja chemicznych substancji słodzących obejmuje sacharynę i aspartam. Stewia jest najbardziej użyteczny substytut cukru, ponieważ jest naturalnym przeciwutleniaczem.

Najlepszy zamiennik cukru

  • Aspartam, sacharyna i cyklaminian są najtańszymi i najbardziej chemicznymi substancjami słodzącymi, badania sugerują, że ich stosowanie w dużych ilościach może powodować raka.

  • Substytuty cukru (sorbitol, ksylitol) pochodzące z alkoholi mogą powodować tworzenie się gazów i negatywnie wpływać na funkcjonowanie jelit poprzez hamowanie ich mikroflory. Ale, znowu, są one całkowicie bezpieczne, gdy są spożywane w małych ilościach.

  • Droższe substytuty cukru – stewia, syrop z agawy i sukraloza – są naturalną i, teoretycznie, najbardziej użyteczną alternatywą.

Zalety stosowanie naturalnych substancji słodzących

Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Takie substancje mogą być stosowane przez osoby z cukrzycą.

Najbardziej popularne zamienniki:

  • Fruktoza;

  • Sorbitol;

  • Ksylitol;

  • Stewia.

Fruktoza jest dozwolona dla diabetyków: ze względu na słodki smak, może pomóc zmniejszyć spożycie cukru (ale jest również wysokokaloryczna). Sorbitol jest zawarty w jarzmie górskim i morelach: może poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Stewia jest produktem naturalnym, który nie ma żadnej wartości energetycznej i nie wpływa na poziom glukozy. Ksylitol – naturalny środek słodzący wydobywany z kukurydzy. Zawiera o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier i pomaga w przyspieszeniu metabolizmu.

Jednym z naturalnych substytutów cukru jest syrop z agawy. Korzenie rośliny mają słodki smak. Większość węglowodanów składa się z inuliny i oligosacharydów. Syrop ma niski indeks glikemiczny, nie prowadzi do wyższego poziomu cukru we krwi. Zawarte w nim węglowodany są powoli asymilowane i służą jako pokarm dla pożytecznych bakterii. Syrop z agawy jest popularny w Ameryce. To w 90% syrop fruktozowy.

Wady stosowanie naturalnych substancji słodzących

Większość z substancji słodzących ma w swoim składzie dużo fruktozy. Udowodniono, że w dużych ilościach spożywania takich substancji będzie miało negatywny wpływ na pamięć i pracę mózgu.

Niektóre rodzaje substytutów cukru wywołują choroby sercowo-naczyniowe i prowadzą do gromadzenia się tłuszczu. Kiedy cukier trafia do organizmu, mózg otrzymuje sygnał, że jest gotowy na porcję fruktozy. Reakcja zaczyna się w wątrobie, pojawia się apetyt. Ponadto, prawie wszystkie zamienniki cukru w dużych dawkach mogą prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Dietetycy uważają, że duża ilość fruktozy prowadzi do toksycznego zapalenia wątroby. Jej powikłaniem jest marskość wątroby, rak, niewydolność wątroby. Niektóre substytuty cukru, takie jak ksylitol, powodują reakcje alergiczne.

  • Polityka Prywatności
  • Kontakt

Leave a Comment