Fruktoza: fakty i mity o cukrze z owoców

Fruktoza: mity i fakty o cukrze z owoców

fruktoza

Fruktoza: fakty i mity o cukrze z owoców

Obecnie coraz więcej osób niepokoi się problemem nadwagi. Uważa się, że aby schudnąć, wystarczy zastąpić szkodliwy cukier sztucznie stworzonymi substytutami, które mają mniej kalorii. Dlatego wiele słodkich wykałaczek próbuje zjeść te produkty, które mają szczególny smak takiej substancji jak fruktoza. Wydaje się, że jest to świetne rozwiązanie, ponieważ fruktoza jest 1,5-2 razy słodsza od cukru, o tej samej kaloryczności, i może być włączona do wszystkich pysznych dań bez wpływu na sylwetkę. Ale – to nie jest takie proste!

Co to jest fruktoza?

Dotyczy to zarówno prostych węglowodanów, jak i glukozy, która w tej samej ilości występuje w zwykłym cukrze. Fruktoza znajduje się również w wielu owocach, jagodach i miodzie. Cukier, kiedy dostaje się do naszego organizmu, rozkłada się na glukozę i fruktozę. Glukoza, dostając się do krwi, stymuluje wydzielanie insuliny, dostarcza energii wszystkim komórkom organizmu. Im więcej glukozy dostaje się do krwi, tym więcej produkuje się insuliny. Mózg otrzymuje sygnał, że jesteśmy nasyceni, po czym uczucie głodu znika. Ponadto, wchłanianie żywności staje się wolniejsze, a zużycie energii wzrasta.

Z kolei spożyciu fruktozy nie towarzyszy uwalnianie się insuliny, a jej ilość nie wzrasta. Jest więc uważany za produkt o niskim indeksie glikemicznym. Fruktoza jest przetwarzana przez wątrobę i przekształcana w kwasy tłuszczowe, zwykły tłuszcz. Dlatego jego nadmiar odkłada się natychmiast na różnych częściach ciała jako warstwa tłuszczowa.

Jakie produkty zawierają cukier owocowy:

 • Wina słodkie (np. deserowe);

 • Owoce i soki – jabłka, wiśnie, winogrona, guawa, mango, melon, pomarańcza, ananas, pigwa;

 • Większość suszonych owoców, w tym porzeczki, figi, rodzynki;

 • Miód i syrop klonowy;

 • Słodycze i jedzenie bogate w sacharozę;

 • Napoje gazowane i energetyczne;

 • Syrop kukurydziany – Syrop kukurydziany wysokofruktozowy lub HFCS;

 • Słodkie wyroby piekarnicze;

 • Gumy do żucia, itp.

Jaka jest różnica między fruktozą a cukrem?

Główną różnicą pomiędzy tym monosacharydem a sacharozą (oraz syropem kukurydzianym) jest zwiększony poziom słodyczy. Wartość kaloryczna fruktozy jest podobna do kaloryczności cukru, ale jest dwa razy słodsza. W związku z tym żywność zawierająca te węglowodany będzie miała mniej kalorii niż identyczny produkt o tym samym poziomie słodyczy, ale z cukrem.

Różnica między cukrem a fruktozą polega również na tym, że ta ostatnia jest wchłaniana przez organizm bez wywoływania nagłego uwolnienia insuliny. Ma niski indeks glikemiczny, tzn. nie powoduje gwałtownego wzrostu lub spadku poziomu cukru we krwi. Dlatego może być spożywany przez diabetyków i osoby otyłe.

Fruktoza – czy warto zastąpić nią zwykły cukier

Fruktoza zawarta jest w jabłkach, brzoskwiniach bananach i jak każda naturalna substancja ma swoje pozytywne właściwości:

 • jest łatwo wchłaniana przez organizm dzięki niskiej zawartości kalorii;

 • zmniejsza uczucie głodu;

 • zapobiega gromadzeniu się nadmiaru węglowodanów w komórkach organizmu;

 • zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy;

 • zatwierdzone do stosowania przez osoby z zaburzeniami metabolizmu.

Należy również wziąć pod uwagę potencjalne szkody spowodowane przez fruktozę. Wynika to zarówno z indywidualnych cech zdrowotnych, jak i z właściwości samego zdrowia. Na to właśnie należy zwrócić uwagę:

 • Fruktoza wchodzi w skład zdecydowanej większości produktów spożywczych: dieta, cola, pakowane soki, ketchup, jogurt i majonez. Ale to nie jest ta sama fruktoza, z której produkowane są jagody i owoce. Zamiast tego stosuje się syrop kukurydziany fruktozowy (producenci często piszą na opakowaniu “miód naturalny”, co nie jest prawdą). Taki cukier jest gorzej wchłaniany i prowadzi do odkładania się tłuszczu, co sugeruje, że fruktoza jest szkodliwa dla wątroby;

 • fruktoza w mniejszym stopniu stymuluje produkcję hormonu insulinowego, który jest wskaźnikiem nasycenia i może prowadzić do przyrostu masy ciała;

 • Nawet fruktoza, jeśli zostanie przekroczona, może prowadzić do zaburzeń w metabolicznych, w tym cukrzycy;

 • istnieje nietolerancja na fruktozę, gdy organizm nie jest w stanie jej się rozkładać i trawić normalnie. Jest on wykrywany we wczesnym wieku i wymaga ścisłego ograniczenia lub wyeliminowania tego cukru.

Dietetycy uważają dzienną dawkę 40 gramów fruktozy za normalną. Ta ilość na pewno nie jest szkodliwa dla zdrowego człowieka. Lepiej jest używać “właściwej” fruktozy świeżych owoców i miodu, a także zdrowych produktów żywnościowych.

Fruktoza, czy są korzyści?

Nie możemy powiedzieć, że fruktoza jest zła. Zdolność do nie wpływania na produkcję insuliny jest dobra dla chorych na cukrzycę. To dla nich zamiast cukru przeznaczone są różne słodycze fruktozowe, na które mogą sobie pozwolić – ciasteczka, gofry, ciastka, słodycze, dżemy i dżemy. Tym samym przymusowe wycofanie cukru nie staje się dla nich problemem – mogą jeść swoje ulubione smakołyki bez szkody dla zdrowia. Najważniejsze – aby zachować umiar, nie należy zapominać, że fruktoza szybko odkłada się w tłuszczu.

Ponadto fruktoza zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci i dorosłych. Działa tonizująco na organizm, jest stosowany jako substytut cukru wśród sportowców, po silnym i długotrwałym obciążeniu. Spożywanie kalorii w pożywieniu jest zredukowane i nie dochodzi do gromadzenia się węglowodanów, co jest ważne dla tych, którzy dbają o swoje zdrowie.

Aby nie zaszkodzić swoim dzieciom, które uwielbiają pić słodkie napoje gazowane z fruktozą zamiast cukru, rodzice muszą jedynie przestrzegać prostych zasad żywienia.

 • Nie kupować swoim dzieciom słodkiej wody sodowej.

 • Zamiast kupować soki, daj im naturalne owoce, które zawierają włókna roślinne, ponieważ dzięki nim przepływ cukru we krwi jest znacznie spowolniony.

 • Nie pozwalaj dziecku spędzać całego wolnego czasu przy komputerze lub przy telewizji. Ruch – jeden z głównych czynników, wraz z właściwym odżywianiem, który nie pozwala na przybranie dodatkowych kilogramów, zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Fruktoza, czy są jakieś wady?

Głównym niebezpieczeństwem, przy spożywaniu dużej ilości fruktozy jest to, że kiedy mamy jej za dużo, nie dostajemy żadnych sygnałów do mózgu, że nadszedł czas, aby zakończyć jedzenie. Uczucie głodu nadal działa przeciwko nam, zmuszając nas do jedzenia więcej niż potrzebuje nasz organizm. Prawdopodobnie dlatego w Ameryce, gdzie spożycie fruktozy wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad, tak wiele osób ma nadwagę.

Mimo to produkty, w których cukry są zastępowane fruktozą, są reklamowane przez producentów jako dietetyczne, przeznaczone dla każdego, kto dba o swoją sylwetkę. Ponadto, zwiększone stężenie trójglicerydów wytwarzanych przez zwiększony poziom fruktozy w organizmie powoduje choroby układu krążenia.

Słodkie napoje i soki tak uwielbiane przez dzieci zawierają syrop kukurydziany, z fruktozą w swoim składzie. Uznawany za tani środek słodzący, zastępuje cukier trzcinowy w prawie wszystkich napojach. Czy fruktoza nie jest odpowiedzialna za wzrost liczby osób otyłych, których korzyści i szkody są często pomijane? Amerykańscy dietetycy znaleźli korelację między rosnącym spożyciem tych napojów a wzrostem masy ciała współczesnych Amerykanów.

W przeciwieństwie do glukozy, która reguluje ilość tłuszczu w organizmie, fruktoza nie tylko zwiększa ilość tłuszczu, ale jest również przyczyną jego niekończącej się produkcji. Naukowcy odkryli, że fruktoza zaburza podatność organizmu na działanie insuliny, co dodatkowo prowadzi do niepowodzeń w jego pracy.

Oznacza to, że jeśli masz nadzieję na utratę wagi bez rezygnacji z ulubionych słodyczy i zastąpienia zawartego w nich cukru fruktozą, ryzykujesz, wręcz przeciwnie, że zyskasz dodatkowe kilogramy. Przecież dużo fruktozy sprawi, że nie będziesz w stanie kontrolować swojej wagi.

Co się dzieje w organizmie po zjedzeniu cukru?

Fruktoza zmienia się w tłuszcz.

Jest on przetwarzany w wątrobie, a jeśli staje się zbyt duży, staje się gruby i jest uwalniany do krwi w postaci trójglicerydów, które są najważniejszym źródłem energii dla komórek. Jednak ich zwiększona ilość może powodować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, miażdżycy i zawału serca. Ponadto, istnieją inne powody, aby ograniczyć stosowanie fruktozy.

Fruktoza pobudza twój apetyt.

Pierwotnie uważano ją za świetny substytut cukru dla tych, którzy są na diecie. Bo ma niższy indeks glikemiczny niż cukier. Ale w rzeczywistości fruktoza nie jest najlepszym pomocnikiem w utracie wagi. Faktem jest, że zapobiega to poczuciu nasycenia. Dlatego po zjedzeniu jednego ciastka na fruktozie natychmiast sięgamy po drugie, a chcemy jeść jeszcze więcej.

Fruktoza jest szkodliwa dla wątroby.

Duża ilość ma negatywny wpływ na wątrobę i może prowadzić do tłustych chorób wątroby oraz osłabienia wrażliwości na insulinę. Fruktoza w rzeczywistości wpływa na wątrobę w prawie taki sam sposób, jak alkohol, który jest znany jako toksyna wątrobowa. Jego nadmiar może wywołać chorobę sercowo-naczyniową i zespół metaboliczny. W rzeczywistości jest to kompleks zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, które występują w kontekście otyłości. I nie zewnętrzne, ale wewnętrzne, kiedy tłuszcz jest przechowywany na organach wewnętrznych. Pierwszy znak zewnętrzny – osady w brzuchu, bardzo łatwo można go sprawdzić mierząc talię. Dla kobiet znak alarmujący wynosi ponad 80 cm, dla mężczyzn – 94 cm.

Fruktoza powoduje choroby.

W wyniku jego przetwarzania powstają tzw. produkty końcowe glikacji, które przyczyniają się do wielu chorób przewlekłych: miażdżycy, cukrzycy, choroby Alzheimera i innych. Ponadto powodują one uszkodzenia oksydacyjne i sprzyjają rozwojowi komórek zapalnych.

Oznaki niedoboru fruktozy

Zapotrzebowanie na fruktozę, podobnie jak na glukozę, wzrasta, gdy osoba regularnie wykonuje ciężką pracę fizyczną lub umysłową i jest w stresie. Wieczorem i w nocy, ta potrzeba jest nieco ograniczona. Aby nie być deficytowym, zaleca się jeść i w pełni się zregenerować.

Jeśli jednak nadużywa się swojego ciała i kategorycznie nie spożywa produktów zawierających cukier, można to zaobserwować:

 • spadek siły fizycznej i moralnej, szybkie zmęczenie nawet po długim odpoczynku;

 • czujesz, że stałaś się bardziej rozdrażniona;

 • całkowite wyczerpanie nerwowe;

 • depressiya i apatia.

Czy warto stosować fruktozę przy odchudzaniu?

Chociaż fruktoza ma indeks glikemiczny 20, jest to szybki węglowodan. Oznacza to, że ma on, podobnie jak cukier, właściwość bycia przechowywanym w tłuszczu. Większość naukowców przypisuje “amerykańską otyłość” konsumpcji fruktozy, ponieważ w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat produkty zawierające fruktozę stały się bardzo popularne w Ameryce.

Jeśli trzymasz się rozsądnej diety, ale jest silne pragnienie, aby zjeść coś słodkiego, najmniej szkodliwe dla figury będą produkty z substytutem cukru. Trzeba jednak zrozumieć, że takie złagodzenie diety nie powinno być codziennością.

Fruktoza: fakty i mity o cukrze z owoców

 1. Syrop z Agawy jest bogaty we fruktozę.100 gramów produktu Nectar Agave zawiera 70% dziennej zawartości fruktozy.

 2. Miód jest bogaty w substancję fruktozową. 100 gramów miodu zawiera 51% dziennego spożycia fruktozy.

 3. Rodzynki są bogate we fruktozę. 100 gramów rodzynek zawiera 37% dziennego spożycia fruktozy.

 4. Palma daktylowa jest bogata we fruktozę. 100 gramów Daktylowej Palmy zawiera 24% dziennego spożycia fruktozy.

 5. Suszone owoce są bogate w substancję fruktozową. 100 gramów suszonych owoców zawiera 16% dziennego zapotrzebowania na fruktozę.

 6. Suszona śliwka jest bogaty we fruktozę. 100 gramów śliwek zawiera 16% dziennego spożycia fruktozy.

 7. Papryka jest bogata we fruktozę. 100 gramów papryki zawiera 8% dziennego spożycia fruktozy.

 8. Grusza jest bogata we fruktozę. 100 gramów gruszki zawiera 8% dziennego spożycia fruktozy.

 9. Jabłko jest bogate we fruktozę. 100 gramów produktu Jabłko zawiera 7% dziennego spożycia substancji fruktozowej.

 10. Jagody są bogate we fruktozę. 100 gramów produktu jagodowego zawiera 6% dziennego spożycia substancji fruktozowej.

 11. Banan jest bogaty we fruktozę. 100 gramów produktu Banan zawiera 6% dziennego spożycia substancji fruktozowej.

 12. Mango jest bogate we fruktozę. 100 gramów Mango zawiera 6% dziennego spożycia fruktozy.

 13. Kiwi jest bogaty we fruktozę. 100 gramów kiwi zawiera 5% dziennego spożycia fruktozy.

Fruktoza dla dzieci

Tradycyjny cukier jest uważany za szkodliwy dla organizmu dziecka:

 • czekolada i słodycze powodują wzrost bakterii chorobotwórczych i próchnicę zębów;

 • nadmiar cukru zakłóca prawidłowy rozwój organów trawiennych, prowadzi do reakcji alergicznych i przyrostu masy ciała.

Jednak wielu rodziców woli nie odmawiać swoim dzieciom cukru, ale zastąpić go słodzikiem. W tej sytuacji ma ona swoje zalety:

 • zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy;

 • to nie obciąża wątroby, nerek ani układu pokarmowego;

 • nie wpływa na poziom glukozy we krwi.

Pediatrzy uważają, że cukier nie powinien być zastępowany bez specjalnej potrzeby, ponieważ fruktoza może powodować odkładanie się kwasu moczowego i jego pochodnych w organizmie. Jeśli dziecko cierpi na cukrzycę, można podawać słodycze na fruktozie tylko po konsultacji ze specjalistą, ponieważ nadmierne spożycie może spowodować jeszcze większe zaburzenia w metabolizmie węglowodanów.

Istnieją ogólne wytyczne dotyczące karmienia niemowląt fruktozą:

 • Należy ją urozmaicić poprzez dodanie mięsa, ryb, produktów mlecznych, kaszek i warzyw;

 • lepiej jest podawać dziecku fruktozę w jej “naturalnej” formie: jagody, owoce i suszone owoce;

 • lepiej jest ograniczyć ilość gotowych dań zawierających fruktozę (soda, pakowane soki);

 • spożycie żywności powinno być połączone z aktywnością fizyczną dziecka.

Ile fruktozy można spożywać dziennie?

Możliwe jest spożycie 50 g fruktozy dziennie bez szkody dla zdrowia. Jeśli jesteś na diecie, nie nadużywaj owoców z dużą ilością fruktozy: winogrona, daktyle, arbuz, wiśnia są na szczycie listy. Najmniej fruktozy znajduje się w ananasach, grejpfrutach, brzoskwiniach, morelach i żurawinie. Medycyna zaleca spożywanie 7 porcji świeżych lub poddanych obróbce termicznej owoców i warzyw dziennie. Dieta ta zmniejsza śmiertelność o 42%, chroni serce, naczynia krwionośne i zapobiega nowotworom.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment