10 powodów dla których warto uprawiać sport

10 powodów dla których warto uprawiać sport

dlaczego warto uprawiac sport

10 powodów dla których warto uprawiać sport

Sport, trening, poranny jogging, zdrowy styl życia – co o tym sądzisz?

Niektórzy ludzie to lubią, inni nie, a jeszcze inni są na to w ogóle obojętni. Ale tak czy inaczej, powinniście wiedzieć, że po stronie tych, którzy uprawiają sport, są szczególne zalety, o których będziemy mówić w tym artykule. Ale najpierw, kilka słów o siedzącym trybie życia.

Czy wiedziałeś, że według badań medycznych przeciętny ruch przeciętnego człowieka wynosi 15 tys. kroków dziennie, czyli około 10 km? Chodzisz czy biegasz tyle kroków każdego dnia? Jestem pewien, że niewielu ludzi zareaguje pozytywnie.

Rano idziemy do pracy, po południu jesteśmy w miejscu pracy (oczywiście, chyba że jesteśmy kurierami), wieczorem wracamy do domu, odpoczywamy i idziemy spać. I tak każdego dnia, poza weekendem. Jeśli Twój styl życia nie jest zgodny z powyższym przykładem, regularnie trenujesz lub w jakiś szczególny sposób udało Ci się zbudować swój rozkład zajęć, przyjmij moje gratulacje. Zgadzam się jednak, że jest znacznie więcej osób prowadzących bierny tryb życia (choć różniący się od tego samego przykładu powyżej) niż tych, które prowadzą najbardziej aktywne życie.

A siedzący tryb życia prowadzi z kolei do niezbyt dobrych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne, obniżony ton życia, apatia, osłabienie, itp. A kształt fizyczny w tym przypadku pozostawia wiele do życzenia. Po raz kolejny, nie wyrównujemy wszystkich “pod jednym”, ale mówimy o większości.

Mimo to wiele osób nie uprawia sportu, ale nawet o tym nie myśli, choć sport to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. I, jak wiesz, człowiek zaczyna się interesować czymś (a ta zasada sprawdza się doskonale nawet w sprzedaży), jeśli pokażesz mu korzyści z tego wynikające. Dlatego będziemy rozmawiać o korzyściach i zaletach, jakie ludzie czerpią z uprawiania sportu.

W jaki sposób możemy zmienić swoje ciało?

Nie tylko jako klucz do sukcesu, choć psychologowie zauważyli, że osoby atrakcyjne fizycznie mają większe szanse na awans i budzą większe zaufanie do siebie.

I to nawet nie w zakresie poprawy puli genetycznej ludzkości, poprawy rasy ludzkiej, ponieważ piękni ludzie zawsze cieszyli się większą uwagą płci przeciwnej.

Dziś interesujemy się ciałem jako narzędziem samodoskonalenia. Ważne jest dla nas, aby wiedzieć, czy ciało nie może być ciężarem i hamulcem w dążeniu do przodu, do doskonałości ludzkiego ducha, ale równym partnerem w ruchu ludzi do harmonii i szczęścia.

Dlaczego kiedyś organizm był bardziej wytrzymały ?

Nie da się zaprzeczyć, że przedtem warunki życia były inne. Nasi przodkowie dużo się przemieszczali. Przejeżdżali kilkadziesiąt kilometrów dziennie. I to nie było poprawienie zdrowia, zabawne spacery lekkie. Wszystkie prace, które wykonali dziś nasi przodkowie – dźwigi, koparki, autobusy, windy itp. – były wykonywane samodzielnie.

Przewieźli ogromną ilość ładunku. Woda, jedzenie, broń, ofiara, materiały budowlane – wszystko na własną rękę. Kiedy patrzymy na ogromne, cykliczne egipskie piramidy, wiemy, że zostały one zbudowane ręcznie. Kamienne bloki o wadze do stu ton zostały podniesione przez ludzkie ręce i prymitywne dźwignie, które ponownie były napędzane siłą mięśni.

Ciągły wysiłek fizyczny ukształtował strukturę ludzkiego ciała. Wiele systemów naszego organizmu koncentruje się na ruchu ciała z uwzględnieniem dużych obciążeń.

Na przykład, chłonka porusza się przez kanały tylko poprzez skurcze mięśni. Krew płynie szybciej dzięki wysiłkowi mięśni, jest odnawiana, pozbywa się stagnacji.

Układ nerwowy pod wpływem wysiłku fizycznego otrzymuje przypływ endorfin – hormonów szczęścia, neutralizujących destrukcyjne działanie negatywnych emocji. Układ trawienny pracuje znacznie wydajniej i spala niepotrzebny tłuszcz, pozbywa się balastu.

Jak często człowiek porusza się we współczesnym świecie?

Przez ostatnie dwieście czy trzysta lat, przywilej uzyskiwania wysokich obciążeń fizycznych został przeniesiony na maszyny. Dzięki postępowi naukowemu i technologicznemu większość ludzi nie odczuwa już takiego obciążenia mięśni, jakiego potrzebują. Naturalnie, ciało nie mogło się przegrupować i ewoluować w tak krótkim czasie.

Według naszych danych fizycznych, jesteśmy ciągle tymi samymi średniowiecznymi mieszkańcami, a nasze warunki życia są zupełnie inne. Mężczyźni w miastach po pracy nie mają absolutnie nic do roboty. Siedzą w pracy, a potem siedzą w domu na kanapie?

Czy to zaskakujące, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat tak odmłodzony zawał serca, zapalenie prostaty, osteochondroza i inne bóle związane z siedzącym trybem życia? Czy to zaskakujące, że w ostatnim czasie coraz częściej mówi się o feminizacji mężczyzn, a wielu z nich gubi się w wyborze orientacji seksualnej?

Jaki współczesny człowiek może przeciwstawić się cywilizacji maszynowej dla zachowania normalnego funkcjonowania organizmu, a co więcej, dla rozwoju samej siebie jako wysokiej klasy osobowości? Co należy zrobić, aby nasze ciało nie zawiodło nas w chwili skrajnego napięcia, a wręcz przeciwnie, aby było źródłem niewyczerpanej siły i pewności siebie?

Oczywiście, nie możemy porzucić miasta i żyć na łonie natury, powrócić do naturalnego sposobu gospodarowania z jego ciężką pracą fizyczną. Co możemy zrobić?

Dlaczego należy prowadzić aktywne życie?

Każdy słyszy o tym, że w zdrowym ciele człowiek ma zdrowego ducha. Dlatego na początku sportem dla człowieka jest oczywiście poprawa jego kondycji fizycznej i ogólna regeneracja całego ciała. Jednocześnie możemy mówić o rozwoju wewnętrznym jako o silnej osobowości i niesamowitej woli zwycięstwa, którą kształtują osiągnięcia sportowe. Stopniowo zmienia się również sam proces myślenia. Człowiek zaczyna oddzielać ważne momenty od rzeczy drugorzędnych. Można powiedzieć, że sport jest pewnym i niezbędnym krokiem na drodze do samorozwoju. A jeśli ktoś zacznie się w tym kierunku unosić, to może dostać:

 • piękne i przycięte ciało;

 • silny charakter i niesamowitą siłę woli;

 • zdolność do osiągnięcia dowolnego celu, nawet jeśli wydaje się on niewykonalny;

 • dobrego zdrowia i lepszej kondycji psychicznej;

 • znaczny wybuch energii i siły;

 • wzrost ogólnego tonu i wydajności, w miarę jak wzrasta wytrzymałość człowieka;

 • zwiększona trwałość;

 • dodatkowe rezerwy wewnętrzne, aby pomóc w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych i nerwowych.

Pozytywne bonusy związane z regularnymi ćwiczeniami są oczywiste. Ale mimo to nie każdy może znaleźć czas i pragnienie, aby zacząć regularnie ćwiczyć.

Dlaczego tak trudno jest nam zacząć uprawiać sport?

Mimo że wszyscy znamy korzyści płynące z ćwiczeń, niewiele osób spieszy się z ich rozpoczęciem. A jeszcze trudniej jest zdobyć trening, by stać się nawykiem. Dlaczego to się dzieje? Głównie dlatego, że nasz mózg ma tendencję do rozmnażania się.

 • dyskomfort. Ćwiczenie wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych doznań, dalekich od naszego zwykłego poczucia komfortu, naszego własnego przytulnego świata. Ćwiczenie sprawia, że się pocimy, brudne ubrania i buty, bóle mięśni, czujemy się zmęczeni, cierpimy z powodu zimna i ciepła. Nie jesteśmy tak przyzwyczajeni do tych uczuć dyskomfortu i irytacji. Żyjemy jak na chmurze i boimy się opuścić strefę komfortu.

 • brak motywacji. Jeśli trudno jest ci zacząć uprawiać sport, prawdopodobnie nie masz wystarczającej motywacji. Może nie lubisz tego sportu, w którym będziesz grał, albo jest to dla ciebie zbyt trudne.

 • nie ma żadnej celi. Jeśli pierwszego dnia zamierzasz spędzić całą godzinę ciężko pracując na siłowni, lub jeśli chcesz stracić 10 kilogramów w ciągu zaledwie jednego tygodnia, prawdopodobnie bardzo szybko stracisz motywację.

 • sport nie wychodzi od razu. Wielu z nas jest gotowych do pracy na rzecz celów krótkoterminowych. O wiele trudniej jest nam wyobrazić sobie korzyści płynące z ćwiczeń, ponieważ zaczynamy je zauważać dopiero w miarę upływu czasu.

Jak rozwijać zainteresowanie sportem?

Czasami człowiek może zrozumieć korzyści płynące z aktywnego trybu życia, ale nie może zmusić się do pójścia na siłownię lub rozpoczęcia biegania rano. I tu specjaliści są zgodni co do tego, że jest to konieczne przede wszystkim dla nich samych. Jeśli dana osoba zdecyduje się na uprawianie sportu tylko dla kogoś, bo zaczęła to robić przyjaciółka, to w ten sposób nie osiągnie naprawdę dobrych wyników. Kiedy przyjaciele w pewnym momencie przestaną ćwiczyć będzie ci trudno przegrupować się i zrobić to na własną rękę. Konieczne będzie sztuczne budzenie chęci, aby ponownie zacząć chodzić na siłownię. Profesjonaliści doradzają przede wszystkim, aby zrozumieć siebie i skupić się na ich świadomych cechach. Nie powinieneś próbować komuś czegoś udowodnić, uprawiając sport.

Wiele osób odmawia chodzenia na siłownię z obawy przed nudnymi i monotonnymi ćwiczeniami. Ale aktywność fizyczna jest niesamowitym i najbardziej skutecznym sposobem na odciążenie twojej głowy. Szkolenie pomaga uwolnić procesy myślowe, które zatykają mózg nawet po dniu pracy. I nie bójcie się, że sport może być nudny. Dzięki instruktorom i ciągle zmieniającym się obciążeniu, człowiek za każdym razem staje przed nowymi ćwiczeniami mającymi na celu wypracowanie określonej grupy mięśniowej.

10 powodów dla których warto uprawiać sport

 1. Pierwszym powodem, to główny powód, jest oczywiście zdrowie. Ludzie, którzy uprawiają sport (nawet sportowcy nieprofesjonalni) mają o wiele lepszy stan zdrowia niż ci, którzy go nie uprawiają. I nie chodzi tylko o to: uprawianie sportu wzmacnia serce, normalizuje ciśnienie krwi, ma korzystny wpływ na wszystkie systemy życiowe organizmu, a także poprawia aktywność mózgu i spowalnia proces starzenia.

 2. Drugim powodem jest dobry nastrój, jaki zapewnia sport. Po wysiłku fizycznym człowiek prawie zawsze czuje przypływ energii, nawet jeśli jest zmęczony fizycznie, jego morale jest wysokie, stan psychiczny – piękny, witalność jest maksymalnie aktywna. Nie na próżno jest mówić, że sport – najlepsze lekarstwo na depresję, bo pomaga na chwilę oderwać się od problemów i kłopotów i spojrzeć na nie z innej perspektywy, a to, do wszystkich innych rzeczy, pomaga odpocząć i psychikę.

 3. Trzeci powód – sport wzmacnia wiarę w siebie i swoją siłę, podnosi samoocenę, rozwija wolę, czyni człowieka silniejszym jako osobę. Przecież w wielu przypadkach szkolenie jest ściśle związane z pokonywaniem ich słabości, pracą do granic możliwości, przewartościowaniem ich wartości i wieloma innymi rzeczami, które temperują charakter osoby.

 4. Czwarty powód jest dość banalny, ale mimo to bardzo ważne jest nasycenie organizmu tlenem. Podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń, organizm ludzki zaczyna zużywać więcej tlenu, tym samym nasycając nim wszystkie swoje komórki. A to poprawia krążenie krwi i funkcje kapilarne, a także niezwykle korzystnie wpływa na reakcje, odruchy i funkcje mięśni.

 5. Piąty powód jest jednym z najprzyjemniejszych, ponieważ jest on bezpośrednio związany z wyglądem człowieka. Jeśli szukasz informacji, na przykład w Internecie, możesz znaleźć niezliczone przykłady, gdzie ludzie radykalnie zmienili swój wygląd: wypompowane mięśnie, z wiecznych “szkieletów” i ludzie otyli stają się ludźmi o oszałamiającej figurze. Dla wielu jest to najsilniejsza motywacja. Ponadto, piękne ciało – to również seksowne ciało, które również nie może, ale proszę, bo sukces płci przeciwnej jest w 100% gwarantowany. Ale… Oczywiście, nie wolno nam zapominać o rozwoju osobistym i duchowym.

 6. Szóstym powodem jest normalizacja snu. Systematyczne sporty zapewniają zdrowy sen, który stymuluje produkcję endorfin przez organizm, co uwalnia ludzi od napięcia nerwowego i stresu, zapobiega powstawaniu depresji i bezsenności.

 7. Siódmy powód został przez nas krótko wymieniony, kiedy rozmawialiśmy o wadze. Ćwiczenie, między innymi, to świetny sposób na kontrolowanie apetytu. Tu znowu trzeba mówić o endorfinach, ponieważ służą one jako swego rodzaju bezpiecznik, który blokuje uczucie głodu w niepotrzebnych momentach i aktywuje go tylko wtedy, gdy ciało naprawdę potrzebuje się naładować. Okazuje się więc, że uprawiając sport, człowiek przestaje zarówno niedożywienie jak i nadużywać jedzenia.

 8. Ósmym powodem jest to, że sport jest sposobem na przeciwdziałanie chronicznemu zmęczeniu, zwiększenie odporności na stres, zwiększenie zapasów energii życiowej i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Odwiedzając siłownię, idąc na trening, biegając, człowiek staje się silniejszy w obliczu presji zewnętrznych okoliczności i codziennego życia. Każdy dzień staje się pełen bodźców i chęci do osiągania celów poprzez odważne chodzenie po życiu.

 9. Dziewiąta przyczyna oznacza szybką regenerację organizmu po różnego rodzaju urazach, poważnych chorobach, operacjach, itp. A ciekawe jest to, że działa we wszystkich przypadkach, tzn. nie ma znaczenia, czy jakieś problemy zdrowotne poprzedzały sport, czy problemy zdrowotne poprzedzały sport – pozytywny efekt sportu będzie zawsze widoczny, ponieważ ciało staje się wielokrotnie silniejsze niż kiedyś.

 10. A dziesiątym powodem jest styl życia w ogóle. Uprawiając sport, człowiek może w chłodny sposób zmienić siebie, swoją osobowość i swoje życie. I jest na to wiele dowodów. Sport można nawet nazwać rodzajem terapii, ponieważ wiele osób, które myślały, że ich życie to ciemny tunel, na końcu którego nie było światła, po kilku miesiącach treningu zaczęły dostrzegać długo oczekiwane światło, a z czasem na ogół dochodzą do harmonii i szczęścia. Poza tym, sport pomaga pozbyć się złych nawyków, zmienić krąg komunikacji, znaleźć nowych przyjaciół, a nawet znaleźć partnera życiowego. Bez względu na to, jak go obracasz, sport może charakteryzować się tylko pozytywnymi cechami. Jest to być może jedna z niewielu rzeczy, o których nie można powiedzieć nic złego.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment