Woda mineralna: Korzyści i szkody dla Twojego Organizmu


woda mineralna

Woda mineralna

Woda mineralna: Korzyści i szkody

Woda mineralna nazywana jest naturalną wodą gruntową (rzadko jest to woda powierzchniowa), która ma szczególne właściwości fizyczne i chemiczne, zawiera gazy, sole, substancje organiczne, które mają lecznicze działanie na organizm człowieka.

Główną różnicą tych wód jest wyższy poziom mineralizacji (może się on wahać od 1 (0,1%) do 50 gramów (5%) substancji stałych na 1 litr wody) w porównaniu z wodą słodką.

W zależności od stopnia mineralizacji, woda dzieli się:

Tworzenie się wody mineralnej jest długim procesem. W rzeczywistości jest to woda deszczowa, która przez tysiące lat gromadziła się w różnych warstwach skał ziemi. Swoje szczególne właściwości uzyskuje dzięki minerałom, które się w nim rozpuszczają. Stopień oczyszczenia wody mineralnej pokazuje głębokość: im głębiej woda wchodzi w skałę, tym wyższy stopień oczyszczenia i zawartość dwutlenku węgla i minerałów w niej.

Skład i rodzaje wody mineralnej

Oprócz poziomu mineralizacji, ważną rolę odgrywa również skład chemiczny. W zależności od kombinacji sześciu głównych składników (makroelementów: wapnia, magnezu, sodu oraz chloru, wodorowęglanu (HC3) i siarczany (SO4)), można znaleźć wody mineralne:

Główne cechy składu chemicznego różnych wód mineralnych, w rzeczywistości, są odzwierciedlone w nazwie. Tak więc, główną cechą wód siarczanowych jest znaczna obecność anionów siarczanowych w ich składzie (ponad 25%), przy czym stężenie innych anionów jest mniejsze niż 25%. W składzie chlorowych wód mineralnych dominują aniony chloru, a wody węglowodorowe mają odpowiednio wysoką zawartość jonów wodorowęglanowych (HCI 3). Wody wapniowe, sodowe i magnezowe są wodami mineralnymi z przewagą odpowiednich kationów i ich charakterystycznych właściwości.

Jednak większość wód jest mieszana, to znaczy mają one zestaw różnych kationów i anionów, co ostatecznie decyduje o ich korzystaniu lub szkodliwości dla zdrowia ludzkiego.

Innym ważnym składnikiem minerału jest dwutlenek węgla (lub bezwodnik dwutlenku węgla), który powstaje w wyniku oddziaływania dwutlenku węgla z podziemną skałą i przyczynia się do powstawania korzystnych właściwości napoju. Dwutlenek węgla zmiękcza smak i stabilizuje skład chemiczny, co pomaga szybciej gasić pragnienie i wskazuje na korzyści płynące z tego minerału dla zdrowia człowieka.

Woda mineralna może zawierać wszystkie elementy z tablicy Mendelejewa, ale w bardzo małych ilościach. Z najważniejszych pod względem ilościowym - jod, fluor, miedź, żelazo, mangan, kobalt, lit, brom.

Przez stężenie soli mineralnych są izolowane:

W wodzie stołowej najniższa zawartość soli (nie więcej niż 1 g/l), zdrowi ludzie mogą pić ją bez ograniczeń i gotować na niej (brak konkretnego smaku i zapachu).

W leczniczych wodach stołowych stopień mineralizacji jest wyższy (1,5-7 g/l), są one podzielone na dwie grupy, które różnią się dociekliwością działania leczniczego. Woda z pierwszej grupy nie posiada jej, natomiast lecznicza woda stołowa z drugiej grupy jest lecznicza: powinna być spożywana ostrożnie, nie więcej niż 0,5-1 l/dzień i nie powinna być poddawana obróbce termicznej.

Najwyższy stopień mineralizacji jest typowy dla leczniczej wody mineralnej (od 7 g / l), która zawiera niezbędne pierwiastki śladowe. Przyjmowanie takich wód mineralnych może być przypisane tylko przez lekarza prowadzącego (zwykle nie więcej niż 200 ml dziennie).

Pochodzenia wody mineralnej:

Aktywnie praktykuje się tworzenie wody mineralnej poprzez wzbogacanie zwykłej wody wodociągowej niezbędnymi solami, minerałami i dwutlenkiem węgla. Zdrowie takiego napoju oczywiście nie zaszkodzi, ale niewiele na tym skorzysta. Nawet spełniając normy i przepisy sanitarne, woda taka nie jest aktywnym środowiskiem, a jedynie martwy roztwór soli.

Przy zakupie wody naturalnej należy pamiętać, że nawet przy spełnieniu wszystkich warunków wydobycia i przechowywania, przy długotrwałym transporcie w wodzie mineralnej może dojść do zniszczenia ciekłych kryształów, co spowoduje utratę jej właściwości użytkowych.

Woda mineralna: Korzyści

Wysokiej jakości naturalna woda mineralna, o unikalnym składzie mineralnym, jest w stanie energetyzować organizm, pomagać w walce z wirusami i infekcjami.

Pozytywne właściwości wody mineralnej, wpływ na organizm człowieka:

Nie mniej korzyści przynosi minerał jako środek skutecznego oczyszczania organizmu, ponieważ jest on w stanie usunąć toksyny i żużle w krótkim czasie. A także do normalizacji metabolizmu, który pomaga zmniejszyć masę ciała.

Mineralka przyczynia się do zwiększenia tonacji ciała, jest bardzo wygodna przy zwiększonym stresie fizycznym i psychicznym.

Ponadto stosowanie wody mineralnej w celu normalizacji ciśnienia krwi i wzmocnienia układu nerwowego. A w gorącej postaci ten leczniczy napój może być pomocny w walce ze stanami zapalnymi, bólami i skurczami żołądka.

Woda mineralna sprzyja rozcieńczaniu zawartości pęcherzyka żółciowego i odpływowi żółci.

Regularnie stosowana woda mineralna przyniesie wymierne korzyści dla Państwa zdrowia!

Woda gazowana i niegazowana

Oczywiście, główną różnicą pomiędzy gazowaną wodą mineralną a niegazowaną wodą pitną jest obecność dwutlenku węgla. Przypomnijmy: gazowana woda mineralna jest przydatna, jeśli używamy jej w umiarkowanych ilościach. Nie tylko szybko radzi sobie z pragnieniem, ale także przyczynia się do szybszego trawienia żywności i zwiększenia produkcji soku żołądkowego - bezpiecznie pić gazowaną wodę mineralną po posiłku.

Woda mineralna nie przynosi żadnej szkody jako taka. Należy jednak pamiętać, że dwutlenek węgla zwiększa kwasowość i wzdęcia, dlatego osoby mające problemy z układem pokarmowym, a także małe dzieci muszą powstrzyma się wody z gazem.

Mineralna woda bez szkody dla zdrowia

  1. Po pierwsze, należy zdecydować, jaką wodę pić. Medyczna i leczniczo-jadalna woda mineralna, jak wspomniano wcześniej, powinna być wyznaczona przez specjalistę w zakresie dostępnych wskazań.

  2. Po drugie, konieczne jest podjęcie decyzji o ilości wody. Optymalne zużycie stołowej wody mineralnej - 500 ml dziennie. Dotyczy to jednak osób, które nie mają problemów ze stawami, układem pokarmowym i nerkami. Dopuszczalna ilość stołowej i leczniczej wody mineralnej zależy również od zaleceń lekarza.

  3. Po trzecie, jak długo można pić wodę leczniczą? Czas trwania kursu zależy od charakteru choroby, ale maksymalny okres wynosi 1,5 miesiąca. Najczęściej zaleca się picie wody mineralnej przed jedzeniem.

Tak więc o korzyściach i szkodach wynikających z używania wody mineralnej decyduje jej jakość i ilość. Należy pamiętać, że wszystko jest użyteczne z umiarem. Najważniejsze jest to, by słuchać swojego ciała.

Możliwe szkody i skutki uboczne

Ponieważ nadmierne spożycie minerałów w organizmie człowieka jest nie mniej szkodliwe niż ich brak, należy być niezwykle ostrożnym.

Dlatego nie należy używać tego minerału jako normalnego napoju. Uzasadnione jest stosowanie go w upalne dni, ponieważ doskonale gasi pragnienie, a także podczas silnego stresu fizycznego i psychicznego, ale w ograniczonych ilościach. To znaczy w przypadkach, gdy istnieje ryzyko odwodnienia i utraty soli mineralnych.

Używanie leczniczych wód mineralnych bez nadzoru lekarskiego jest również obarczone przedawkowaniem, powinny być one używane ściśle według recepty.

Zwiększona zawartość soli w organizmie na skutek nadmiernego zużycia wody mineralnej może mieć negatywny wpływ na nerki i stawy.

Bardzo ważne jest obserwowanie reakcji organizmu. Jeśli po wypiciu wody mineralnej zauważycie drżenie rąk, skok ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, bezsenność i nerwowość, należy natychmiast przerwać przyjmowanie minerału i skonsultować się ze specjalistą.

Stosowanie wody mineralnej przy chorobach?

Zastosowanie wody mineralnej jest uzależnione od jej unikalnego składu chemicznego.

Jak wybrać i przechowywać wodę mineralną

Przy zakupie tego napoju lepiej jest dać pierwszeństwo szklaną butelkę. Są one droższe, ale naturalny skład wody w nich jest zachowany lepiej i dłużej.

Na pojemnikach z produktem wysokiej jakości należy podać następujące informacje: nazwę wody, jej skład, numer studni lub nazwę źródła, stopień i sposób mineralizacji, producenta i jego dane kontaktowe, datę butelkowania, warunki i okres trwałości.

Woda powinna być przechowywana w pomieszczeniach chronionych przed słońcem w temperaturze od 3°C do 30°C.

Woda mineralna do mycia twarzy