Tofu

Tofu – korzyść i szkoda dla Twojego Organizmu

tofu

Tofu

Historia powstania i rozpowszechniania się sera tofu

Chińczycy wierzą, że sojowe tofu pojawiło się gdzieś w II wieku przed naszą erą. To znaczy, że ten produkt istnieje od znacznie dłuższego czasu, niż wielu myślało.

W krajach europejskich wartość zdrowego, bogatego w białko i inne niezbędne mikroelementy produktu została rozpoznana znacznie później. Dosłownie w ubiegłym wieku ser sojowy tofu zaczął wypełniać półki w sklepach spożywczych w Europie. Ten niesamowity produkt pojawił się niedawno również w naszym kraju.

Legenda głosi, że ser tofu wyszedł przez przypadek. Jak wiele znanych potraw i produktów, ten element pysznej i zdrowej żywności jest wynikiem udanego połączenia okoliczności. Chiński szef kuchni, którego imię zaginęło na przestrzeni wieków, postanowił przygotować pyszny zacier sojowy z nową przyprawą – nigari. Składnikiem tym był koagulant, który wywołał charakterystyczną reakcję masy “biczowania”. W rezultacie powstał delikatny produkt serowy, który szef kuchni próbował następnie wycisnąć i stał się elastyczny, miękki, elastyczny, przyjemny w smaku.

Ser sojowy tofu: cechy produktu

Zgodnie z zasadą gotowania ten ser prawie nie różni się od klasycznego sera owczego, koziego, krowiego. W ten sam sposób pobierane jest mleko, które jest mieszane poprzez dodanie specjalnego składnika, a następnie masa twarogowa jest prasowana i utrzymywana w pożądanym stanie. Jednak zwykłe sery zrobione z mleka zwierzęcego i tofu z mleka sojowego mają pewne bardzo wyraźne różnice.

Ser sojowy Tofu nie ma charakterystycznego zapachu ani smaku. Ma delikatną konsystencję i porowatą strukturę. Ser absorbuje aromat i smak produktów, z którymi jest połączony. Jest to zarówno zaletą, jak i wadą tego produktu. Ta zdolność do przyswajania aromatów i smaków pozwala na tworzenie niezwykle smacznych dań z tego składnika. Ale nie można przechowywać tego produktu w pobliżu elementów spożywczych, które są zbyt pachnące i pełne smaków.

Tofu jest oparte na mleku sojowym. Ten produkt nie zawiera tłuszczów zwierzęcych. Ta cecha jest dobra dla tych, którzy przestrzegają zdrowej diety, wybierają dietę bezmięsną, żyją według zasad ścisłego wegetarianizmu. I tofu jest również dobre dla tych, którzy nie tolerują laktozy.

Ser Tofu: korzyść i szkoda

Aby określić, na ile szkodliwy lub użyteczny jest produkt, należy najpierw zbadać jego skład. Zastanów się, z czego się składa ser tofu, słynący z właściwości smakowych.

W ramach tego produktu – naturalne mleko sojowe. A to jest prawdziwe białko roślinne, wapń, witaminy B i A, kwas foliowy i witamina E. W przeciwieństwie do serów zwierzęcych, tofu nie zawiera szkodliwych tłuszczów. Białko roślinne jest doskonale strawne. Procentowa zawartość białka: w produkcie stałym wynosi ok. 10,7%, w masie miękkiego twarogu – do 5,5%.

Korzyści tofu

Ważne jest, aby zapoznać się z listą przydatnych właściwości sera tofu.

 • Produkt ten jest bogaty w białko i nie zawiera tłuszczu mlecznego, nie jest źródłem złego cholesterolu. Ser Tofu może być doskonałym zamiennikiem dla źródła białka mięsnego i mlecznego. Ten wariant produktu nasyca składnik białkowy tak obficie, że nie wpływa negatywnie na organizm.

 • Ten element żywności zawiera aminokwasy, których potrzebuje organizm. Produkt jest przydatny dla układu nerwowego i moczowego. Użycie tego sera nie szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu.

 • Produkt ten stabilizuje funkcje ochronne organizmu poprzez wysoką zawartość witamin i minerałów. Włączając go do swojej diety, można ostatecznie stwierdzić, że ODS i przeziębienia stały się rzadsze, ciało stało się silniejsze i odporne na choroby zakaźne.

 • Wapń, który jest bogaty w tofu, jest potrzebny do wzmocnienia tkanki kostnej. Uważa się jednak, że stosując ten produkt, człowiek zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni wapiennych w pęcherzyku żółciowym.

 • W soi jest dużo żelaza. Sugeruje to, że produkt wytwarzany z soi jest użyteczny w zapobieganiu i kompensowaniu anemii.

 • Ten element żywności ma wysokie właściwości antyoksydacyjne. Jedząc ten ser możesz spowolnić proces starzenia się, pozbyć się toksyn, odmłodzić swoje ciało i organizm.

 • Tofu jest produktem niskokalorycznym. Nie powoduje to odkładania się nadmiaru tłuszczu w organizmie. Ser jest świetny na dietę.

 • Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie korzyści opisane na tej liście są charakterystyczne tylko dla prawdziwego tofu, produkowanego za pomocą specjalnej technologii opracowanej w krajach azjatyckich. Żaden substytut ani analog tego produktu nie może być tak użyteczny i smaczny jak oryginalne tofu.

Szkody tofu

Uczciwie mówiąc, warto również zwrócić uwagę na możliwe szkody spowodowane przez nadmierne i niewłaściwe użycie sera tofu.

Możliwe kłopoty to..:

 • rozwój patologii układu endokrynologicznego (tarczycy);

 • hormonalne problemy okresie dorastania i rozrodczym;

 • rozwój biegunki.

Należy podkreślić, że wszelkie usterki i zaburzenia patologiczne nie wynikają ze stosowania produktu, lecz z jego nadużywania w stosunku do istniejących przeciwwskazań. To znaczy, że jeśli osoba ma zaburzenia układu hormonalnego, w którym nie zaleca się spożywania tego typu żywności, to zignorowanie tego ostrzeżenia może spowodować rozwój problemów.

Ponadto, wyraźnie przekraczając normy spożycia sera tofu, można napotkać pewne naruszenia w tym czy innym systemie narządów.

Dlatego wybierając ten składnik do codziennej diety, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi jego stosowania.

Warto również wziąć pod uwagę taki czynnik, że nie szkodzi mu tylko prawdziwy ser tofu. Niestety, współczesny rynek jest pełen nie do końca jakościowych ofert. Ser, stworzony na bazie genetycznie modyfikowanej, oczywiście nie jest tak nieskazitelny jak klasyczne, przyjazne środowisku tofu. Jeżeli produkt jest wykonany z jakichś analogów, substytutów i imitacji mleka sojowego, nie powinien być w ogóle kupowany i spożywany. To “tofu” może zaszkodzić twojemu zdrowiu i z pewnością nie przyniesie żadnych korzyści dla organizmu.

Ile tofu można jeść dziennie?

Niewiarygodnie pyszny i delikatny ser tofu może zjeść nie więcej niż 50 – 70 gramów dziennie. Maksymalny limit dla osoby dorosłej wynosi 100 gramów. Norma ta jest przedstawiana dla osoby dorosłej, która ma przeciętną budowę, normalną wagę odpowiadającą jej wzrostowi. Normy dla dzieci są znacznie niższe. Niemowlętom (od 3 roku życia) można podać nie więcej niż jeden plaster (10 ̶ 15 gramów) dziennie. Pożądane jest, aby dziecko nie jadło tego produktu na co dzień. Dorosłe dzieci (10 ̶ 17 lat) mogą zjeść trochę więcej tego sera. Ale dopuszczalna ilość nie przekracza 35 gramów. W okresie dojrzewania, lepiej nie jeść tego produktu. Ponieważ zauważają one pewną zdolność składników tworzących tofu, do spowolnienia procesu dojrzewania. Jeśli osoba jest podatna na zaburzenia stolca i ma słabe jelito, nie powinna przekraczać normy dla stosowania tofu więcej niż 50 gramów dziennie. Wszystkie normy są przybliżone. Uzyskanie szczegółowych zaleceń dotyczących norm w obecności chorób przewlekłych i innych cech organizmu jest w pełnej konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie.

Dla kogo ser tofu jest dobrym ?

Produkt ten jest niezwykły, smaczny i zdrowy. Jest to szczególnie korzystne dla diety i kompleksowego, zdrowego odżywiania. Możesz więc wybrać ser tofu, jeśli jesteś wegetarianinem, lubisz jeść ser, dbać o swoje zdrowie i kształtować zdrową dietę, schudnąć, uprawiać sport, być fanem jogi. Jeśli nie ma indywidualnych przeciwwskazań, ser tofu jest dobry dla każdego. Ale jedzcie to według zasad i z umiarem!

Ser Tofu: skład i metody przygotowania

Dzisiaj produkt taki jak ser tofu jest dosłownie przytłaczający dla zwolenników różnych rodzajów odżywiania. Wegetarianie i ci, którzy nie mają nic przeciwko spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego, a także koneserzy smacznego, lekkiego, zdrowego jedzenia uwielbiają dodawać do swojej diety ser tofu.

Dowiedzmy się, co jest tak niezwykłego w tym elemencie jedzenia i dlaczego ten składnik jest dosłownie oklaskiwany przez światowej klasy szefów kuchni?

Ser Tofu: Skład i cechy charakterystyczne produktu

Oczywiście, aby zrozumieć istotę atrakcyjności sera tofu, należy zwrócić uwagę na jego skład, a następnie zrozumieć cechy smakowe i zapachowe. A może jest coś jeszcze w tym serze? Ale to wszystko jest w porządku.

Z czego jest zrobiony?

Podstawą tego produktu jest prawdziwe mleko sojowe. Ten element żywności powstaje z wyselekcjonowanej soi uprawianej na ekologicznie czystych plantacjach, bez użycia genetycznie modyfikowanych technologii i szkodliwej chemii. Czyste mleko sojowe jest fermentowane w połączeniu z czynnikiem (chlorek wapnia, kwas cytrynowy, nigari). W ten sposób powstaje masa, która po naciśnięciu zmienia się w tak ulubione i pyszne tofu. W klasycznej technologii produkcji tofu nie są dostarczane zagęszczacze, wzmacniacze smaku ani inne uzupełniające się składniki. Miej to na uwadze! Bo kiedy na opakowaniu tego produktu widzisz coś innego, oprócz tych składników, powinieneś bezpiecznie odmówić zakupu takiego sera.

Wartość energetyczna i skład tofu

Produkt ten ma ogromną zawartość białka (do 11% na 100 gramów). Naturalnie, mówimy o białku pochodzenia roślinnego. Jest to łatwo przyswajalne białko, które jest doskonale postrzegane przez organizm. Warto zwrócić uwagę na wegetarian i osoby z nietolerancja laktozy. Ser Tofu jest doskonałą alternatywą dla produktów mięsnych i mlecznych. Możemy nawet powiedzieć, że jest to lepsze rozwiązanie dla diety bogatej w białka.

Woda w tym produkcie jest zawarta w dużych ilościach (do 78%).

Ser Tofu ma wysoką zawartość wapnia (202 mg). Składnik ten jest znany jako niezbędny w naszym układzie mięśniowo-szkieletowym. Bez wapnia jest to trudne dla skóry, paznokci i włosów.

Zawartość żelaza w tym produkcie jest również wysoka (1,62 mg). Ser Tofu jest bardzo dobry do zapobiegania i kompensowania anemii. Żelazo wzmacnia funkcje ochronne organizmu i daje siłę.

W serze tym znajduje się również cenny fosfor (0,01 mg), który nasyca miękką tkankę mózgową, poprawia funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i wzmacnia włókna nerwowe.

Witaminy z grupy B są ważne dla trawienia, wzmacniają układ endokrynologiczny i poprawiają jakość krwi. W składniku sojowym tych substancji jest wystarczająca ilość (do 0,12 mg).

W serze tofu zawarty jest również kwas foliowy (0,44 mg). Ten element jest ważny dla zdrowia układu rozrodczego i tła hormonalnego.

Słynny “składnik młodzieżowy” – witamina E – jest dostępny w wystarczających ilościach (0,012 mg) w tym produkcie. Ten użyteczny element jest ważny dla zachowania elastyczności skóry, wzmocnienia płytki paznokcia i trzonu włosa.

Wartość energetyczna produktu

100 gramów sera sojowego tofu zawiera do 10,5% cennego białka, 4,5%-5% tłuszczu roślinnego i 0,35% węglowodanów.

W tym produkcie nie ma cholesterolu. Wartość ta wynosi 89-97 kcal na 100 gramów. Dokładne dane liczbowe dotyczące wskaźników wartości różnią się w zależności od rodzaju produkcji sera, jego odmiany i rodzaju soi przyjętej do produkcji. Dokładną charakterystykę produktu warto przeczytać na opakowaniu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że produkt ten ma niską zawartość węglowodanów (0,3-0,4% na 100 gramów), a indeks glikemiczny tego sera nie przekracza 10, czyli ten element żywności jest całkowicie bezpieczny dla diabetyków. Ma on gładki wpływ na poziom glikemii. Niska zawartość węglowodanów wskazuje, że poziom cukru we krwi po zjedzeniu tego sera prawdopodobnie pozostanie normalny.

Zdecydowana korzyść dla liczby jest również warta odnotowania. Wysoka zawartość białka i minimalny procent węglowodanów to idealna równowaga dla utraty wagi. Ten produkt nie zepsuje twojej sylwetki, a jedynie pomoże ci wyszczuplić się. Dodając tofu do swojej diety, nie będziesz musiał czuć wyrzutów sumienia za każdy kawałek, który zjesz.

Dania i potrawy z tofu

Główną cechą tego produktu jest jego zgodność z ogromną listą innych elementów spożywczych. Ser Tofu jest naprawdę uniwersalny. Możesz jeść je bez powodu, albo dodawać do potraw. Poprzez wzmocnienie smaku sosem ze świeżych owoców i warzyw, produkt ten może być stosowany jako przekąska.

Zapewne każdy zna taką cechę soi, jak zdolność do przyjmowania koloru, zapachu, smaku innych elementów składowych potrawy. Dodaj trochę soku z cytryny do tego produktu, a stanie się on kwaśny i nabierze cytrusowego smaku. Zmieszaj tofu z pomidorami, a ten składnik zostanie nasycony wspaniałym pomidorowym smakiem. Ale nie myśl, że dodając tofu do swojego jedzenia, zwiększysz tylko objętość swojego ulubionego składnika. Jest coś w tofu, co wciąż dzieli je jako osobny element kuchenny. Delikatna, przyjemna faktura, miękkość i elastyczność formy. Biorąc to pod uwagę, można powiedzieć, że ser tofu rozcieńcza monotonię i nudę potrawy, a także nasyca jedzenie substancjami odżywczymi. Dodając tofu do mieszanki warzywnej, ziołowej lub owocowej, można przecież zwiększyć zawartość białka w potrawie. Włączając ser sojowy do receptury gęstego, pikantnego smoothie, łatwo podnieść wartość tego orzeźwiającego i odżywczego napoju. Wszystko zależy od preferencji smakowych i celów, ale dość łatwo jest znaleźć zastosowanie sera tofu w nowoczesnej kuchni.

Jak jeść tofu?

Japoński szef kuchni mówi: “Dajcie mi trochę sera tofu, a ja zrobię danie na każdy gust!” Taki właśnie jest, ser tofu. Łączy się z masą produktów, przekształca smak potrawy, a sama jest nasycona niezwykle atrakcyjnymi właściwościami aromatycznymi i smakowymi. Ten element nie jest już ciekawostką w prawie każdym kraju na świecie. Ale Japończycy, Chińczycy, Tajowie, Wietnamczycy i inni przedstawiciele krajów Azji Wschodniej i niektórych innych części świata byli pierwszymi, którzy aktywnie z niego korzystali.

Więc jak oni jedzą ser tofu? Istnieje wiele odmian jedzenia tego elementu jedzenia. Smażony, dodawany do omletów, pokrojony w kostkę sałatki, zmiękczony i włożony do deserów, podawany z sosami i bez. Aby ser tofu mógł być podawany w ramach zdrowej diety, należy go kroić w plastry lub pokroić w kostkę, położyć na liściach sałatki i udekorować gałązką tymianku. Powierzchnię kompozycji można spryskać sokiem z cytryny. Miękki twaróg tofu jest idealny do przygotowania deserów. Owoce, jagodowe koktajle z dodatkiem tego składnika ulegają przemianie i stają się jaśniejsze. Istnieje tysiąc i jeden przepis na sałatki warzywne i owocowe, gdzie jednym z głównych składników jest tofu. Pokrojony w kostkę lub rozwidlony, ser ten rozcieńcza nudę kombinacji i dodaje specjalnej skórki do dania. Tofu spożywa się z orzechami i suszonymi owocami, można je wkładać do zupy lub ubijać z pasztetem. Plastikowa masa porowata w postaci gąbki absorbuje zapachy i przekształca się wraz z smakiem “sąsiednich” składników.

W ten sposób tofu jest tak różnorodne. Dlatego ten produkt zawsze zakorzenia się w diecie różnych osób.

Rodzaje Tofu

Co wiadomo o odmianach sera sojowego. Bo ten składnik może być inny. Wiele zależy od konsystencji mleka sojowego, poziomu tłoczenia i dostępności dodatków. Jest tak zwany twardy ser tofu – bawełna. Doskonale zachowuje swój kształt, nawet podczas obróbki termicznej. Jest tak zwany miękki tofu- twarogowy. To się czasem nazywa “jedwabny ser”. Jego konsystencja jest jak zmiękczone masło. Może być dodawany do deserów lub smarowany na powierzchni kromek warzyw, chleba.

Istnieje mało znany rodzaj tofu – “śmierdzący” ser, przez analogię do słynnego “Roquefort”. Ale jest to rzadka odmiana, która jest przygotowywana w Chinach z dodatkiem tajnych składników, które tworzą ten sam żrący smak. Ale ta wersja produktu, delikatnie mówiąc, jest dla amatorów. Prawdziwy Roquefort nie jest doceniany przez wszystkich ludzi. Niezwykłe tofu też zdecydowanie nie każdemu się podoba. Dlatego nie będziemy polecać egzotyki. Każdy wybiera rodzaj produktu, który mu się podoba. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że jest to naprawdę użyteczny klasyczny ser sojowy. To on wymyślił, aby nasycić ciało użytecznymi elementami, młodością i zdrowiem!

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment