Słodycze: 10 powodów, dla których powinieneś z nich zrezygnować

Jak Przestać Jeść Słodycze: 10 powodów, dla których powinieneś z nich zrezygnować

Co będzie jak przestaniesz jeść słodycze

Słodycze: 10 powodów, dla których powinieneś z nich zrezygnować

Dlaczego lepiej jest zrezygnować ze słodyczy:

 1. Słodycze zawierają dużo tłuszczu i prostych węglowodanów, które są wykorzystywane do budowy tkanek tłuszczowych.

 2. Słodycze są produktami wysokokalorycznymi, np. 100g ciasta lub czekolady zawiera 400-500 kcal.

 3. Cukier powoduje wysoki poziom glukozy we krwi i zmusza trzustkę do produkcji insuliny.

 4. Krótkie nasycenie.

 5. Spożywanie dużych ilości słodyczy prowadzi do namnażania się bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym i zaburzeń mikroflory jelitowej. Cukier zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, a nawet może wywołać raka jelita grubego.

 6. Pogorszenie się skóry. Po pierwsze, zaburzenie mikroflory jelitowej niekorzystnie wpływa na jakość skóry, powodując wysypki na twarzy, plecach, szyi i klatce piersiowej. Po drugie, cukier przyspiesza starzenie się komórek i sprzyja pojawianiu się zmarszczek. To kolejny dobry powód do rezygnacji ze słodyczy.

 7. Słodycze powodują poważne uszkodzenia zębów. Cukier odżywia bakterie, prowokuje do niszczenia szkliwa zębów, powoduje próchnicę i choroby dziąseł – choroby przyzębia. Karmel, czekolada, toffi i inne wykałaczki są szczególnie szkodliwe dla zębów.

 8. Z przemysłowych słodyczy, organizm nie otrzymuje żadnych użytecznych substancji i witamin. Są to puste kalorie, które nie dają Ciebie nic użytecznego, poza krótką energię na 1-1,5 godziny.

 9. Negatywny wpływ cukru na układ sercowo-naczyniowy jest kolejnym powodem do rezygnacji ze słodyczy. Obecność nadmiaru glukozy we krwi osłabia ściany twoich naczyń krwionośnych. Ponadto, częste spożywanie słodyczy zwiększa poziom cholesterolu.

 10. Do słodyczy przemysłowych oprócz cukru dodaje się różne dodatki chemiczne: wzmacniacze smaku, aromaty i barwniki, które mają nieprzewidywalny wpływ na organizm, od reakcji alergicznych po pojawienie się komórek nowotworowych.

Jeśli słodycze mają tak negatywny wpływ na organizm, to dlaczego są tak popularne?

Po pierwsze, produkty zawierające cukier to szybkie węglowodany, co oznacza, że są one natychmiast wchłaniane do krwi i dają saturację i energię. Jest to szczególnie istotne we współczesnym rytmie życia, kiedy nie zawsze jest wystarczająco dużo czasu na pełny posiłek.

Po drugie, słodycze uzależniają, więc są bardzo opłacalne w produkcji. Człowiek łatwo uzależnia się od czekoladek, batoników, ciasteczek, ciastek i słodyczy, kupując je coraz częściej. Z powodu tego uzależnienia, tak ciężko jest zrezygnować ze słodyczy.

Dlaczego tak trudno zrezygnować ze słodyczy?

Miłość do cukru jest genetyczna – dzieci uwielbiają słodycze, ponieważ są bogate w kalorie, a u dorosłych często działają jako zachęta do tłumienia depresji. Problemem jest jednak nie tylko wysoki poziom kalorii. Łyżeczka cukru w herbacie zawiera tylko 20-25 kcal – ale taka herbata powoduje uczucie głodu.

Cukier ma wysoki indeks glikemiczny. Najpierw drastycznie podnosi poziom glukozy we krwi, ale potem spada – podczas gdy objawy niskiego poziomu glukozy są podobne do głodu.

Produkty, które szybko podnoszą poziom glukozy:

 • Cukier w każdej postaci (w tym miód)

 • Desery, czekolada, cukierki.

 • Mąka i ciastka

 • Biały ryż

 • Soki owocowe

 • Słodkie napoje gazowane

Jak przestać jeść słodycze?

Kilka wskazówek, jak zrezygnować ze słodyczy.

 1. Często zależność od słodyczy leży w nie zrównoważonej diecie. Jeśli nie dostajesz wystarczającej ilości kalorii w ciągu dnia, twój organizm potrzebuje szybkiej energii, a słodycze są najlepszym sposobem na to. Więc kiedy rezygnujesz ze słodyczy, unikaj diet niskokalorycznych i niskowęglowodanowych.

 2. Brak spożycia węglowodanów złożonych, może stać powodem utraty energii. Głównym źródłem węglowodanów złożonych są płatki śniadaniowe, które są dobre na śniadanie. Węglowodany złożone znajdują się również w roślinach strączkowych, warzywach, chlebie razowym i owocach. Wiele osób decyduje się całkowicie zrezygnować ze spożycia węglowodanów, aby osiągnąć szybkie rezultaty. Ale to nie jest w porządku! Dieta musi być zrównoważona z punktu widzenia GMO.

 3. Owoce należy zawsze trzymać zawsze pod ręką. Zabieraj owice ze sobą do pracy, na studia, a nawet na normalny spacer, to pomoże przejść obok sklepu, nie kupić batonika czekoladowego.

 4. Kolejna wskazówka, jak zrezygnować ze słodyczy, to po prostu przestać je kupować. Nie testuj swojej siły woli i trzymaj słodycze i czekoladki w domu w nadziei, że dziś na pewno oprzesz się ich nadmiernej konsumpcji.

 5. Używaj naturalnych substancji słodzących zamiast cukru. Tylko lepiej wybrać naturalne substancje słodzące (stewia, fruktoza) i nie nadużywać ich zbytnio.

 6. Jeśli masz trudności z rezygnacją ze słodyczy w ciągu jednego dnia, daj sobie 2 tygodnie na stopniowe zmniejszanie ilości cukru w diecie. Zmniejszyć ilość łyżek cukru w herbacie i kawie, zmniejszyć porcję ciastek, zjeść jedno ciasteczko a nie dwa, zastąp czekoladę białą i mleczną gorzką itp.

Wiele osób twierdzi, że nie może żyć bez słodyczy, ale większość nawet nie próbowała z nich zrezygnować. Przyzwyczajenie kształtuje się przez długi czas, więc nie sposób zrezygnować ze słodyczy i pozbyć się uzależnienia w ciągu 1 dnia. Daj sobie okres – na przykład 30 dni bez słodyczy przemysłowych.

Oczywiście, na początku będzie ciężko, a na ulubionych słodyczach poczujesz nawet trochę “złamania”. To całkowicie naturalne. Ale jeśli ich nieobecność zostanie zrekompensowana przez inne produkty, o wiele łatwiej będzie Ci zrezygnować ze słodyczy. Nawet w ciągu 1 miesiąca bez słodyczy przemysłowych zmienisz swoje nawyki smakowe, poprawisz swoją sylwetkę i stworzysz mocny fundament dla dobrego zdrowia i długowieczności.

Zdrowe słodycze: jak jeść słodycze i nie tyć?

Jeśli jednak owoce nie są dla Ciebie inspiracją i bardzo trudno jest zrezygnować ze słodyczy, oferujemy najłagodniejsze produkty, które zastąpią kaloryczne ciastka i torty.

Suszone owoce

Suszone owoce zachowują wszystkie właściwości użytkowe owoców. W rzeczywistości jest to koncentrat bogaty w włókna, wapń, żelazo i magnez. Suszone owoce są dobre dla naczyń krwionośnych, serca i przewodu pokarmowego, są dobrym środkiem moczopędnym i przeciwzapalnym.

Wartość kaloryczna w 100 g: 250-280 kcal.

Miód

Miód zawiera dużo żelaza i wapnia. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia trawienie. Należy jednak zachować ostrożność, miód – produkt bardzo uczulający.

Wartość kaloryczna w 100 g: 300 kcal.

Marmolada

Marmolada produkowana jest głównie z pektyny, która obniża poziom cholesterolu, usuwa z organizmu substancje toksyczne, przywraca metabolizm węglowodanów i lipidów. Jeśli podstawą marmolady jest agar-agar, który normalizuje wątrobę i otrzymujesz niezbędną dawkę jodu do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Wartość kaloryczna w 100 g: 250 kcal.

Chalwa

Chałwa poprawia trawienie, oczyszcza jelita z toksyn, wzmacnia perystaltykę jelit. Ponadto chałwa spowalnia wchłanianie i przyswajanie cholesterolu, chroniąc jednocześnie układ sercowo-naczyniowy.

Wartość kaloryczna w 100 g: 310 kcal.

Ostrzeżenie! Wartość kaloryczną na opakowaniu produktu, wartości te są przybliżone i mogą się różnić w zależności od konkretnego składu.

Jak ograniczyć słodycze?

Jeśli nie planujesz rezygnować ze słodyczy, ale chcesz zminimalizować, polecamy następujące wskazówki:

 1. Nie należy zastępować deserów pełnym śniadaniem, obiadem lub kolacją. Nie zapewni to ani długotrwałego nasycenia, ani optymalnego poziomu składników odżywczych.

 2. Chcesz schudnąć bez rezygnacji ze słodyczy? To łatwe do zrobienia. Wystarczy jeść w ramach dziennego spożycia kalorii z 10-20% niedoborem. Nawet twoje ulubione słodycze można tam znaleźć.

 3. Lepiej jeść słodycze rano, do 11-12 godzin. Po pierwsze, poranne szybkie węglowodany są najbezpieczniejsze. Po drugie, jeśli zjesz swoje ulubione słodycze rano, nie będziesz czuł tak silnego pragnienia słodyczy w ciągu dnia.

 4. Dla dobrego funkcjonowania jelita należy używać dużo białka. Jednym z liderów w zakresie zawartości białka są otręby.

 5. Jeśli dbasz o zęby, ale nie chcesz rezygnować ze słodyczy, pamiętaj, aby umyć zęby lub dokładnie przepłukać usta po ich zjedzeniu.

 6. Jako deser zawsze można zjeść: owoce, suszone owoce, marmolad.

 7. Jeśli robisz deser w domu, postaraj się dodać mniej cukru niż w przepisie i za każdym razem zmniejszać jego ilość. Dajcie pierwszeństwo wypiekom z twarogiem.

Nie każdy może całkowicie zrezygnować ze słodyczy, ale każdy może zminimalizować ilość spożywanego cukru. Oceniaj swoją dietę, unikaj szkodliwych produktów spożywczych i staraj się wypełniać ją pożywnymi, bogatymi w witaminy potrawami.

Które pieczywo jest najlepsze dla Ciebie?

Najsmaczniejsze wypieki to te, które przygotowywane są z miłością i starannością. Niestety, żaden z produktów kulinarnych sprzedawanych w supermarkecie nie ma takiej jakości. Jeśli w domu gotujesz używając znanych, naturalnych i zdrowych produktów, sklep często zawiera różne dodatki chemiczne, konserwanty, barwniki, smaki, a zamiast masła używa się taniej margaryny. Taki produkt może mieć dobry smak i aromat, ale nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu, a czasami może powodować rozstrój żołądka lub inne działania niepożądane. To samo dotyczy ciasta. Przydatne, domowe bułeczki zawierają naturalne jagody, warzywa lub owoce. Aby kupić dobry produkt w sklepie, należy zwrócić uwagę na skład, datę produkcji, smak, konsystencję i smak.

Zalety pieczywa

 • Wysoka wartość odżywcza, która może ugasić silny głód pod dużym obciążeniem lub przy nieregularnych posiłkach;

 • Wysoka zawartość witamin i składników mineralnych w zbożach, a także w owocach i jagodach, które są stosowane jako nadzienie;

 • Pieczywo jest źródłem węglowodanów, które rozkładają się na produkcję glukozy. Służą jako “paliwo” dla układu nerwowego. Mówi się, że słodycze nie bez powodu poprawiają nastrój i ton.

Wady pieczywa

Przede wszystkim, chodzi o kalorie. Ale nie powinieneś całkowicie rezygnować z ciastek. Aby nie przytyć, po prostu nie nadużywaj ich i uprawiaj sport. Jeśli często jesz dużo wypieków, mogą wystąpić choroby wątroby, zwłaszcza jeśli jesz słodkie posiłki, ponieważ zawierają one dużo tłuszczu.

Dietetyczne desery, które możesz jeść podczas odchudzania

Jakie słodycze mogę jeść, gdy chce schudnąć?

Ciasto jabłkowe bez pieczenia

Masz ochotę na słodki deser? Oczywiście, na ciasto niskokaloryczne. Jakie słodycze można jeść przy odchudzaniu i z jakich produktów lepiej jest przygotować przepis.

Składniki: ( 24×30 )

MASA JABŁKOWA:

 • jabłka – 1,5 kg

 • galaretka cytrynowa – 2 op

 • sok z cytryny – 2 łyżki

 • cukier – do smaku

ŚMIETANKOWA PIANKA:

 • śmietana 36% – 500 ml

 • galaretka przezroczysta – 1 op

DODATKOWO:

 • herbatniki – ok. 250 g

 • czekolada mleczna

Przygotowanie:

 • Obrane jabłka kroimy na kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny, i dusimy w garnku do rozpadnięcia się.

 • Słodzimy do smaku, wsypujemy galaretki cytrynowe ( proszek ), mieszamy, odstawiamy do wystudzenia.

 • Na dnie blachy układamy obok siebie herbatniki, zalewamy lekko tężejącą masą jabłkową, przykrywamy kolejną warstwą herbatników.

 • Galaretkę przezroczystą rozpuszczamy w 200 ml wrzątku, odstawiamy.

 • Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno i wlewamy zimną galaretkę.

 • Masą pokrywamy herbatniki, odstawiamy na noc do lodówki

 • Posypujemy czekoladą i zajadamy!

Smacznego!

Ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką

Składniki:

 • 100 ml ciepłego mleka

 • 50 g świeżych drożdży

 • 15 g cukru pudru

 • ciasto:

 • 4 żółtka

 • 150 g cukru pudru

 • 500 g mieszanki bezglutenowe Mix It Schar

 • 150 ml ciepłego mleka

 • 80 g masła

Kruszonka:

 • 250 g mieszanki bezglutenowej Mix It Schar

 • 125 g miękkiego masła

 • 125 g cukru pudru

 • 1/2 łyżeczki aromatu waniliowego

 • dowolne owoce: u mnie mrożone jagody

Przygotowanie:

 • W wysokim naczyniu dokładnie wymieszaj mleko z drożdżami i cukrem. Przykryj ściereczką i odstaw na 20 minut.

 • Ciasto: Masło rozpuść i ostudź. Żółtka utrzyj mikserem z cukrem pudrem, następnie wsyp mąkę, i ciepłe mleko. Zmiksuj. Następnie dodaj wyrośnięty zaczyn oraz rozpuszczone i przestudzone masło. Miksuj na niskich obrotach miksera aż do uzyskania jednolitego i lśniącego ciasta.

 • Blaszkę o wymiarach ok.30×20 cm wyłóż papierem do pieczenia i wylej przygotowane ciasto. Odstaw na godzinę do wyrośnięcia.

 • Kruszonka: mąkę wymieszaj rękoma z masłem, cukrem pudrem i aromatem waniliowym tworząc grudki.

 • Na wyrośnięte ciasto wysyp owoce oraz kruszonkę. Odstaw do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.

 • Placek wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 45 minut.

Rolada szpinakowa na słodko

Składniki:

Ciasto:

 • 450g mrożonego szpinaku siekanego

 • 3 duże jajka lub 4 małe

 • 3 łyżki cukru

 • 3 łyżki mąki

 • aromat migdałowy

Nadzienie:

 • 500g serka truskawkowego

 • 10g żelatyny

 • 2 banany (ważne by były ładne, bez plamek – będą się ładnie prezentować w cieście)

Przygotowanie:

Szpinak rozmrażamy na sicie postawionym na misce (nadmiar soku będzie do niej spływał i nie będzie już potrzebny).

Dużą, prostokątną blachę do pieczenia z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia.

Białka ubijamy na sztywną pianę dodając cukier.

Żółtka mieszamy z odciśniętym szpinakiem, mąką i aromatem.

Do szpinaku dodajemy białka i bardzo delikatnie wszystko mieszamy by białka nie opadły ale sprawiły, że zielona masa jest puszysta.

Masę wykładamy na blachę, rozsmarowujemy równo po całości.

Pieczemy w 200st przez ok 25 min.

Po upieczeniu, jeszcze ciepłe ciasto przekładamy do góry dnem na czystą ściereczkę, odrywamy papier i zwijamy roladę w ściereczkę. Zostawiamy do całkowitego ostudzenia.

Żelatynę zalewamy 50 ml zimnej wody, zostawiamy do napęcznienia. Po tym czasie rozpuszczamy ją np. w mikrofalówce (nie dopuszczając do zagotowania).

Do zimnego twarożku truskawkowego dodajemy rozpuszczoną żelatynę, mieszamy dokładnie i czekamy chwile aż masa stanie się bardzo gęsta i zacznie się ścinać.

Obieramy banany.

Roladę ze ściereczki delikatnie rozwijamy, smarujemy twarożkiem, przy brzegu który ma być środkiem układamy banany, delikatnie wszystko zwijamy.

Roladę owijamy folią spożywcza i wkładamy do lodówki co najmniej na 3 godziny a najlepiej na całą noc.

Przed podaniem dekorujemy roladę np. cukrem pudrem.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment