Otręby owsiane: korzyść i szkoda dla organizmu

Otręby owsiane: korzyść i szkoda dla organizmu

otreby owsiane

Otręby owsiane: korzyść i szkoda dla organizmu

Użyteczne właściwości otrębów owsianych były omawiane niedawno – w latach 80. ubiegłego wieku. Badania naukowców z Australii i USA stały się impulsem do wykorzystania tego unikalnego produktu do odbudowy organizmu, oczyszczania, redukcji szkodliwego cholesterolu i zapobiegania cukrzycy.

Otręby owsiane działanie

Produkt ten jest łupiną ziaren owsa. Większość składników odżywczych (około 90%) jest w nim skoncentrowana, a otręby mają ogromną wartość odżywczą ze względu na wysoką zawartość błonnika. Podłoże odżywcze pochodzące z owsa jest uważane za najbardziej użyteczne dla organizmu człowieka.

Z czego są zrobione?

Struktura ziaren zbóż.

 • Wewnętrzna część – zarodek – zostaje pokryta bielmem, a następnie warstwą z owoców i nasion.

 • Zewnętrzna warstwa, powłoka, nazywana jest otrębami.

Kiedy ziarno trafia do młyna, zostaje pozbawione swojej zewnętrznej powłoki. Wartość skorupy ziarna ma wysoką zawartość rozpuszczalnych włókien, które nie mogą być wchłaniane przez organizm. W kontakcie z wodą włókna puchną, więc po zjedzeniu otrębów uczucie sytości pojawia się szybciej i utrzymuje się dłużej.

Otręby owsiane a płatki owsiane?

W przeciwieństwie do otrębów, płatki owsiane produkowane są z wewnętrznej zawartości ziaren. Właściwości absorpcyjne otrębów omijają płatki kilka razy. Mogą one zwiększać objętość 30 razy, napełniając je płynem. Zawartość włókien w płatkach jest znacznie niższa. A otręby owsiane, poza zapewnieniem wymiernych korzyści dla perystaltyki jelit, mogą służyć jako korzystne podłoże do tworzenia prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego.

Które otręby są bardziej użyteczne: otręby owsiane czy otręby pszenne?

Otręby pszenne są szeroko stosowane przy odchudzaniu, jak również w diecie pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi. Produkt ten zawiera 50% więcej cynku niż jego odpowiednik pszenny, ale 30% mniej fosforu. Jednak zawartość procentowa magnezu i potasu jest bardzo wysoka.

Otręby owsiane uważane są za najbardziej akceptowalne i użyteczne dla organizmu. Jest to klasa włókien rozpuszczalnych w wodzie, które w kontakcie z wodą zmieniają się w lepki żel. Takie żele pokrywają błony śluzowe organów trawiennych i chronią je przed działaniem agresywnych produktów rozkładu żywności. Beta-glukany z otrębów owsianych należą do probiotyków naturalnego pochodzenia. Normalizują one również metabolizm lipidów w organizmie.

Ile kalorii mają otręby owsiane?

Zawartość składników odżywczych w otrębach jest znacznie wyższa niż w płatkach owsianych.

Przy stosunkowo wysokiej zawartości kalorii, od 180 do 376 kcal na 100 g produktu (w zależności od metody obróbki i jakości surowców), otręby zawierają 55% węglowodanów, 17,5% białka i tylko 7% tłuszczu.

Otręby owsiane właściwości:

 • Potas;

 • Fosfor;

 • Magnez;

 • Selen;

 • Cynk;

 • Wapń;

 • Żelazo.

Zawierają one również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), E, PP, A, C i D. Minerały w otrębach są zawarte w formie aktywnej, która jest łatwo przyswajalna. W rezultacie spożywanie otrębów może zneutralizować negatywny wpływ radionuklidów i substancji rakotwórczych.

Jakie są korzyści z otrębów owsianych?

Dzięki spożyciu otrębów:

 • Procesy trawienne będą normalizowane;

 • Metabolizm lipidowy będzie przyspieszony;

 • Skóra, włosy i paznokcie będą nasycone niezbędnymi minerałami;

 • Toksyny i nadmiar cholesterolu będą eliminowane;

 • Poziom cukru we krwi zostanie ustabilizowany;

 • Poziom hormonów i funkcje wątroby będą normalizowane ;

Korzyści z otrębów

Mogą być stosowane jako dodatek do przygotowywania różnych potraw i pieczenia, jak również spożywane w postaci suchej, popijając szklanką wody.

Dla kobiet

Korzyści z otrębów dla organizmu kobiety są ogromne. Jednakże, kobiety nie powinny przekraczać zalecanego minimalnego spożycia otrębów w ciągu dnia. Lepiej jest trzymać się limitu 25 g dziennie, ponieważ systematyczne przekraczanie normy może prowadzić do negatywnych konsekwencji.

Dla mężczyzn

Dla mężczyzn otręby owsiane będą przydatne jako suplement oraz bogate źródło błonnika. Produkt ten jest idealny zarówno do aktywnego jak i pasywnego trybu życia, ponieważ otręby mają ogromny wpływ na normalizację trawienia w jelitach.

Okres w ciąży

Stosowanie otrębów u kobiet w ciąży jest dozwolone nie tylko w celu utrzymania prawidłowej perystaltyki przewodu pokarmowego, ale również w celu nasycenia organizmu witaminami i minerałami, które są pilnie potrzebne dla dziecka.

Podczas karmienia piersią

Po porodzie, kobiety cierpią na zaparcia. Stosowanie błonnika z otrębów pomaga poprawić trawienie, wyeliminować dysbakteriozę i uniknąć hemoroidów.

Jedyną ostrożnością przy karmieniu piersią jest umiarkowane stosowanie otrębów, aby uniknąć nadmiernego gazowania.

Składniki odżywcze z tego naturalnego produktu dostają się do organizmu dziecka przez mleko matki, dlatego jest to zalecany suplement witaminowy.

Dla dzieci

Z reguły dzieci niechętnie spożywają otręby, ponieważ w formie suchej są prawie bez smaku. Można je jednak dodawać do wypieków lub drugich dań zamiast mąki.

Dziecko, które ma problemy z zatrzymywaniem stolca- błonnik owsiany jest bardzo użyteczny. Można ją dodawać do diety od 2 roku życia, zaczynając od 1 tsp. dziennie. Otręby można dodawać do soków, zup. W tej zawoalowanej formie łatwiej jest karmić dziecko użytecznymi włóknami.

Otręby owsiane na odchudzanie

Apetyt może być łatwo regulowany za pomocą włókien.. Dietetycy zalecają stosowanie otrębów na pusty żołądek przy odchudzaniu. Otręby rozwiązują problem nadmiernego objadania się, ponieważ obrzęk włókien żołądkowych przyspiesza pojawienie się uczucia sytości. Tkanka komórkowa odnosi się do wolnych węglowodanów, co oznacza, że stabilny poziom glukozy we krwi będzie utrzymywany przez dłuższy czas. W rezultacie, uczucie głodu przychodzi później. Ponadto beta-glukany w otrębach są przekształcane w organizmie w substancję przypominającą żel, która chroni błony śluzowe narządów trawiennych, zmniejszając tym samym spożycie kalorii. Stymulują one również organizm do wykorzystania własnych rezerw tłuszczowych.

Otręby owsiane w medycynie

Zdolność otrębów do obniżania indeksu glikemicznego produktów oraz do wchłaniania nadmiaru cholesterolu została naukowo potwierdzona. Ogólnie, ten produkt jest zalecany jako uzupełnienie diety składającej się ze zdrowych produktów.

Węglowodany z tego produktu są rzeczywiście bardzo powoli wchłaniane, ale pewna ich część nadal dostaje się do krwi. Ponadto osoby ze skłonnością do zapalenia ścian jelit powinny ostrożnie stosować otręby, ponieważ stan organizmu może się pogorszyć.

Przy cukrzycy typu 2

Znana zdolność otrębów owsianych do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi sprawia, że są one pożądane w diecie każdego chorego na cukrzycę. W dążeniu do osiągnięcia stabilnego stężenia cukru nie powinniśmy przekraczać najwyższego limitu dziennej stawki otrębów, który wynosi 60 g.

Zapalenie trzustki

Tylko lekarz prowadzący może określić możliwość zastosowania otrębów w tej chorobie. Dla większości pacjentów z zapaleniem trzustki w remisji błonnik jest pożądanym produktem w diecie. Po epizodzie zapalenia trzustki nie jest konieczne używanie otrębów, mogą one być stopniowo wprowadzane do menu po 10 dniach od ustąpienia zaostrzenia.

Przy zapaleniu trzustki nie powinno przekraczać normy 30 g otrębów dziennie. W przypadku choroby w fazie ostrej, nie należy ich stosować w ogóle.

Stosowanie otrębów owsianych przez pacjentów z czystym zapaleniem trzustki jest niepożądane, ponieważ niepotrzebnie obciążają one trzustkę. Najlepiej dodawać je do kaszek lub mieszać w fermentowanych przetworach mlecznych.

Nadmiar błonnika może prowadzić do wzdęć, zaburzeń w funkcjonowaniu jelit, wzdęć, a nawet hipowoitaminozy. Niepożądane objawy można wyeliminować, unikając produktu i pijąc dużo.

Przy zapaleniu żołądka

Łagodne działanie otrębów na przewód pokarmowy dla osób cierpiących na nieżyt żołądka :

 • Stymulacja skurczów jelitowych i likwidacja zaparć.

 • Dodatkowa ochrona zapalnych ścian przewodu pokarmowego.

 • Nasycenie witaminami i związkami mineralnymi.

 • Eliminacja nadmiaru cholesterolu.

 • Wchłanianie nadmiaru kwasu, usuwanie bólu brzucha i łagodzenie zgagi.

Ścisłe przeciwwskazanie do stosowania otrębów przez pacjentów z nieżytem żołądka jest fazą ostrą, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej w ekstremalnym stanie zapalnym. Tak więc w przypadku nieżytu żołądka otręby owsiane mogą być dodawane do diety tylko podczas remisji, przy zachowaniu zalecanych norm dziennych.

Do pracy jelit

Tkanka komórkowa służy jako swego rodzaju rusztowanie dla układu pokarmowego. Otręby owsiane usuwają ściany jelita z nagromadzonych osadów tłuszczowych i toksyn. Ponadto, naturalne włókna służą jako podłoże do wzrostu pożytecznych mikroorganizmów, utrzymując tym samym normalną mikroflorę.

Otręby po kontakcie z wodą w przewodzie pokarmowym zamieniają się w substancję, która niezawodnie otacza ściany błony śluzowej, pełniąc funkcję ochronną.

Przy zaparciach

Otręby owsiane to sprawdzony produkt przy zaparciach. Zalecana dawka w tej chorobie wynosi 40-60 g dziennie, ale muszą być one podzielone na kilka etapów. W ten sposób organizm stopniowo przyzwyczai się do nowego produktu, łatwo będzie śledzić reakcje.

Otręby można jeść na pusty żołądek, podczas posiłków lub wraz z napojami. Obecność płynów podczas jedzenia błonnika jest niezbędna, ponieważ konieczne jest delikatne uregulowanie tworzenia się kału.

Stosowanie otrębów powinno być połączone ze spożyciem wystarczającej ilości płynu – co najmniej 8 szklanek czystej wody w ciągu dnia. W przypadku niewystarczającego poboru, problem zaparć może się tylko pogłębić.

Połączone stosowanie otrębów z suszonymi owocami i miodem wzmacnia efekt pracy jelit.

Dobry efekt przy zaparciach daje napój , przygotowanego według następującej receptury:

 • Do 1 szklanki mleka o temperaturze pokojowej dodać 2 łyżki otrębów.

 • Dać postać około 4 godzin

 • Pić napój na pusty żołądek..

Choroby wątroby

Stosowanie otrębów owsianych ma korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby.

Zastosowanie w kosmetologii

Stosują otręby do normalizacji procesów metabolicznych od wewnątrz, ale ich zastosowanie na twarz i włosy daje również namacalny pozytywny rezultat. Na twarzy ten wyjątkowy produkt ma działanie liftingujące, zmiękczające i odżywiające skórę, działa jak delikatny peeling.

Właściwości otrębów dla włosów:

 • oczyszczanie skóry głowy;

 • odżywianie korzeni włosów;

 • nawilżając skórę;

 • eliminacja swędzenia i obierania;

 • wygładzenie struktury włosów;

 • usunięcie nadmiaru pigmentu.

Skrab dla włosów

Napełnij otręby wodą. W przypadku skóry głowy ze skłonnością do nadmiernego sebum, można zastąpić wodę surowicą lub kefirem. A dodatek naparów ziołowych dodatkowo pobudza mieszki włosowe do wzrostu.

Za pomocą ruchów masujących nanieś peeling na strefę cebulki włosów.

Napar dla włosów

Wlać szklankę otrębów 500 ml wody i gotować przez kilka minut. Po schłodzeniu, odcedzić i nałożyć na całą długość włosów. Następnie przykryj głowę ręcznikiem lub torbą i przytrzymaj przez około pół godziny. Spłukać chłodną wodą. Maska ta nadaje włosom zdrowy blask i długotrwały efekt.

Odżywianie włosów

Przygotować rosół z otrębów, ostudzić go. Do pół szklanki płynu dodać 1 żółtko i 50 g miodu. Nałożyć maskę na włosy i przytrzymać przez 20-30 minut. Zmyć wodą. Wzmocnij efekt maski poprzez dodanie niewielkiej ilości kwasu cytrynowego do wody przy płukaniu.

Właściwości otrębów dla twarzy:

Peeling twarzy

Na 1 łyżkę otrębów owsianych wziąć około 1 łyżki ciepłej wody. Co kilka minut, mieszaj. Kaszkę nakłada się na twarz, wykonując ruchy masujące, aby oczyścić skórę z martwych komórek i poprawić odżywianie kapilarne. Po zabiegu umyć twarz ciepłą wodą.

Maska do cery tłustej

Otręby wymieszać z gorącą wodą w stosunku 1:2, zostawić na 5-10 minut. Dodaj 1 białko, kilka kropli soku z cytryny i olej roślinny (bardziej odpowiednia jest oliwa z oliwek). Nałożyć maseczkę na oczyszczoną z kosmetyków twarz i pozostawić na pół godziny. Dzięki czemu można pozbyć się stanów zapalnych i zmniejszyć tłusty połysk.

Maska wybielająca

Podstawowe składniki: otręby (1 łyżka), jogurt bez smaku (3 łyżki) i sok z cytryny (0,5 łyżki). Wymieszać wszystkie składniki i pozostawić na 10 minut. Nałożyć masę na twarz i dekolt, pozostawić na 15 minut, a następnie zmyć wodą temperatury pokojowej.

Maska przeciwtrądzikowa

Maska z otrębów owsianych (2 tbsp) z dodatkiem sody (1 tbsp) ma cudowny efekt. Rozcieńczyć masę wodą i zamieszać. Konsystencja powinna przypominać gęstą kwaśną śmietanę. Nałożyć mieszankę na twarz na 15-20 minut, zmyć ciepłą wodą.

Otręby owsiane przeciwwskazania

Otręby owsiane, jak każdy inny dodatek do żywności, mają przeciwwskazania do stosowania. Warto powstrzymać się od ich stosowania w ostrym przebiegu chorób układu pokarmowego. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń układu pokarmowego przed dodaniem błonnika do diety należy skonsultować się z lekarzem.

Nadmierne spożycie otrębów może prowadzić do następujących zaburzeń:

 • skurcze jelit;

 • nadmierne tworzenie się gazu;

 • zator jelitowy;

 • zapalenie żołądka;

 • zapalenie ścian przewodu pokarmowego.

W zastosowaniu otrębów w monodiecie możliwe są negatywne skutki, które przejawiają się w wielokrotnej utracie ważnych dla życia minerałów (żelaza, cynku, wapnia, magnezu, aluminium).

Jak wybrać i przechowywać

Otręby, które są dostępne w prawie każdym sklepie spożywczym, są praktycznie takie same. Tańsze i droższe marki są podobne pod względem właściwości organoleptycznych i składu mineralnego.

Włókno owsiane jest bezwonne i prawie bez smaku. Należy upewnić się, że nie ma zapachu pleśni i nie ma gorzkiego smaku.

Czyste otręby sprzedawane są w formie sypkiej. Różne modyfikacje w postaci wiórów, pigułek, prasowanych granulatów zawierają mąkę, która pomaga w kształtowaniu produktu. Czyste otręby bez dodatków smakowych są najbardziej użyteczne.

Otręby należy przechowywać w pojemniku pod szczelną pokrywą. Lepiej jest wsypać zakupione otręby do szklanego słoika zaraz po zakupie. Możliwe jest przechowywanie produktu wystarczająco długo, jeśli spełnione są niezbędne warunki – szczelność i suchość wewnątrz pojemnika.

Otręby owsiane jak jeść ?

 1. Norma spożycia dla zdrowego człowieka to 60 g otrębów dziennie.

 2. W przypadku kobiet w zależności od masy ciała (25-30 g).

 3. W różnych chorobach lepiej jest zmniejszyć dzienną stawkę do 20 g.

 4. Dawka dla dzieci – 15-20 g włókna dziennie.

Otręby owsiane jak przygotować

Do wypieku chleba lub ciasta dodać do 100 g otrębów na każde 0,5 kg mąki. Zamiast mąki można dodawać otręby do potraw z ryby, mięsa, kotlet i warzyw. Mączkę celulozową można zastąpić kaszą manną w zapiekankach, sosach i zupach, a użyteczny składnik można dodać do sałatek, deserów lub napojów.

Również z dodatkiem otrębów owsianych można ugotować:

 • chleb i bułki;

 • babeczki;

 • naleśniki;

słone ciastka;

 • torty;

Otręby owsiane przepisy na śniadanie

Skladniki:

 • otręby owsiane (2 łyżki);

 • jogurt bez substancji słodzących (100 g);

 • owoc kaki (1 owoc środkowy);

 • płatki owsiane (2 tsp.).

Pokroić w kostkę owoc kaki, wymieszać resztę składników, włożyć do miski lub szklanki. Śniadanie gotowe. Najlepiej połączyć mieszankę z dżemem brzoskwiniowym lub pomarańczowym.

Otręby owsiane z mlekiem

 • płatki owsiane (1 szklanka);

 • otręby (4 łyżki);

 • mleko (2 szklanki);

 • banan (1 szt., może być zastąpiony 2 jabłkami);

 • cynamon (na czubku noża).

Gotować płatki owsiane na parze, dalej pozostawić pod przykrywką. Po spęcznieniu do owsianki dodać mleko i otręby. Gotować masę na małym ogniu, aż się zagotuje. Dodać owoce i przyprawić cynamonem. Smacznego!

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment