Olej lniany obniża cholesterol. Czy to prawda?

Olej lniany obniża cholesterol. Czy to prawda?

olej-lniany

Olej lniany obniża cholesterol. Czy to prawda?

Olej lniany. Jak każdy produkt z szeroką gamą substancji czynnych, poza niezaprzeczalnymi korzyściami dla człowieka, posiada on również własne przeciwwskazania. A jeśli jesteś zainteresowana tematem zdrowego odżywiania i dbania o swoje ciało, przejdź do naszej strony internetowej – znajdziesz na niej o wiele więcej ciekawych i przydatnych informacji.

Wskazania do stosowania głównego składnika aktywnego w tłoczeniu nasion lnu, kwasu alfa-liponowego:

 • Zakłócenia systemu nerwowego.

 • Alkoholizm.

 • Choroby wątroby.

 • Zatrucie organizmu toksynami.

 • Problemy ze skórą.

 • Nadmiar wagi.

 • Choroby onkologiczne.

 • Problemy z pamięcią i przełączaniem uwagi.

 • Oparzenia, skaleczenia i otarcia.

 • Niektóre choroby skóry.

 • Zwalczanie pasożytów.

 • Cukrzyca typu 2

Olej lniany skład i wartość kaloryczna.

Tłuszcze roślinne z nasion lnu są produktami serowymi – nie są poddawane obróbce termicznej i nie tracą swoich właściwości użytkowych podczas wysokiej temperatury. Jeśli producent wskazuje, że prasa do drewna została użyta do prasowania na zimno, to jest to idealny produkt o minimalnym stopniu utlenienia. Ma piękny złoty kolor (czasami brązowy), nie ma silnego zapachu i ma lekko orzechowy smak.

Wyciśnięcie z siemienia lnianego zawiera wiele witamin i kwasów tłuszczowych, dzięki czemu jest o wiele bardziej przydatne niż inne produkty:

 1. Witaminy A i E są niezbędne dla zdrowia i urody skóry, paznokci i włosów.

 2. Witamina F ma bezpośredni wpływ na zdrowie całej ludzkiej skóry.

 3. Witamina B jest ważna dla dobrego metabolizmu i spowalnia starzenie się.

 4. Potas wpływa na jakość procesów psychicznych i układu sercowo-naczyniowego.

 5. Jodyna jest niezbędna do syntezy hormonów tarczycy. Jod w niemałym stopniu zależy od wzrostu, zdolności człowieka do dalszego rodzenia i metabolizmu.

 6. Cynk jest niezbędny dla wzrostu i wytrzymałości tkanek kostnych, dla regeneracji tkanek i dla pełnego rozwoju mózgu.

 7. Fosfor jest jeszcze ważniejszy w tworzeniu kości niż cynk. To właśnie dzięki zawartości fosforu wapń jest wchłaniany w kościach.

Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 jest lepsza niż nawet olej rybny!

Len zawiera również inne kwasy tłuszczowe omega, fitosterole i lignany – silne przeciwutleniacze o korzystnych dla człowieka właściwościach. Jest to dość kaloryczny produkt – jego wartość energetyczna wynosi 884 kcal.

Olej lniany właściwości

Jaka jest główna korzyść z oleju lnianego dla naszego organizmu? Ma działanie regenerujące, antystresowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i immunomodulacyjne na organizm. Jego złożony wpływ na cały organizm jest nie do zastąpienia w leczeniu alkoholizmu i jego skutków. Kwas alfa-liponowy przywraca funkcjonowanie wątroby, usuwa toksyny z organizmu, normalizuje metabolizm. Ale te użyteczne właściwości nie są ograniczone: zdolność kwasu alfa-liponowego do spalania cukru sprawia, że nadaje się on do stosowania przez osoby z cukrzycą.

Kompleks kwasów tłuszczowych pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Kiedy dostanie się on do organizmu ludzkiego, takie kwasy nie tylko nie odkładają się, ale także rozkładają niepożądane tłuszcze na glicerynę i wodę.

Inne właściwości oleju:

 • Leczy zaparcia.
  
 • Oczyszcza toksyny i żużle.
  
 • Wzmacnia naczynia krwionośne.
  
 • Odmładza całe ciało.
  
 • Normalizuje ciśnienie.
  
 • Poprawia regenerację skóry.
  

Dla mężczyzn.

Dla mężczyzn szczególnie interesujący może być fakt, że kwas alfa-liponowy jest wskazany do stosowania przy uprawianiu sportu. W przypadku stosowania suplementów z kwasem alfa-liponowym zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej. Jaka jest główna korzyść z takich suplementów? Poprzez wzmocnienie serca, normalizację metabolizmu i pomoc w spalaniu nadmiaru tłuszczu, zwiększone ćwiczenia nie szkodzą organizmowi.

Podczas aktywnego treningu siłowego w organizmie mężczyzn dochodzi do nadmiernego nagromadzenia wolnych rodników, a wolne rodniki powodują utleniające napięcie mięśni. Przyjmowanie kwasu alfa-liponowego łagodzi to napięcie i przyspiesza regenerację po intensywnych ćwiczeniach.

Zazwyczaj sportowcy nie przyjmują oleju lnianego w formie płynnej, ale przyjmują kwas alfa-liponowy w postaci tabletek i kapsułek lub jako suplement diety do głównej diety. Normalne spożycie preparatu dla mężczyzn wynosi 200 mg 4 razy dziennie po posiłkach. Jeśli intensywność obciążeń zostanie zwiększona, dawka może zostać zwiększona do 600mg. Ponieważ lek ma przeciwwskazania, przed jego spożyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Dla kobiet i podczas ciąży.

Ze względu na złożoność i dezorientację wszystkich procesów biologicznych w czasie ciąży, kobiety w ciąży i karmiące muszą być szczególnie ostrożne przy stosowaniu wszystkich leków, a zażywanie oleju lnianego nie jest wyjątkiem. Chociaż nie zaobserwowano znaczących szkód w wyniku spożycia oleju lnianego w czasie ciąży, niektóre badania wskazują na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu w wyniku jego stosowania w drugim i trzecim trymestrze.

Pomimo przeciwwskazań w czasie ciąży, kobiety będą zainteresowane odmładzającymi właściwościami spinu lnianego. Choć jego użycie nie obiecuje wiecznej młodości, to jednak ma dobry wpływ na skórę, włosy, paznokcie i ogólnie zwiększa odporność organizmu.

Oleje lniane i ich pochodne są szeroko stosowane w kosmetologii. Kremy na jego bazie nie tylko dobrze nawilżają i zmiękczają skórę, ale także mają działanie odmładzające, antybakteryjne i regenerujące. Jeśli jesteś skłonny do eksperymentowania i nie jesteś stronniczy wobec medycyny ludowej, możesz spróbować mieszanki miodu i lnu do leczenia trądziku. Do leczenia osłabionych, rozdwajających się włosów lub jeśli skóra głowy jest zbyt sucha i pojawia się łupież, można użyć masek na jej podstawie.

Dla dzieci.

Trudno przecenić przydatność oleju lnianego dla rosnącego organizmu dziecka. Jod, cynk i fosfor pomagają stworzyć silny i zdrowy szkielet z mocnymi kośćmi i mają pozytywny wpływ na wzrost dziecka. Potas pomaga systemowi nerwowemu, który nie jest jeszcze silny, skutecznie radzić sobie ze stresem. Kwasy tłuszczowe regulują metabolizm, co ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną dziecka. Regularne korzystanie z tego produktu i jego pochodnych poprawia zdolność dziecka do nauki, umiejętność poruszania się w środowisku, opanowania umiejętności drobnych umiejętności motorycznych.

Najbardziej użyteczne zastosowanie oleju lnianego przez dzieci w zimie – dziecko będzie mniej podatne na przeziębienia.

Do wszystkich innych rzeczy, jeśli dziecko nie radzi sobie z fizycznymi i psychicznymi przeciążeniami, może to wskazywać na stosowanie kwasu alfa-liponowego. Dla dzieci, dawka leku nie jest wysoka i waha się od 12,5 do 25mg na dobę. Oczywiście nie warto samodzielnie eksperymentować z kwasem alfa-liponowym i przed podaniem leku dziecku należy skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby lekarz może również zwiększyć dzienną dawkę leku i szczegółowo wyjaśnić, jak stosować olej lniany z korzyścią dla zdrowia.

Olej lniany właściwości lecznicze

Nasiona lnu są jedną z magicznych pigułek dietetycznych. Zawierają dużo białka i błonnika, witaminę B5 i magnez, pomagają zmniejszyć apetyt i spożycie żywności oraz promują zdrową wagę.

Olej lniany, otrzymywany z rozdrobnionych i sprasowanych nasion, nie zawiera niektórych ważnych składników, takich jak włókno lub magnez. Ale jest też użyteczny.

Jego główną zaletą jest wysoka zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności kwasu alfa linolenowego (ALA). Kwasy tłuszczowe Omega-3 1.600 mg kwasu alfa linolenowego dla mężczyzn i 1.100 mg dla kobiet są uważane za zdrową normę dzienną.

Jedna łyżka stołowa oleju lnianego zawiera około 7.200 mg kwasu alfa linolenowego, który w pełni pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na kwasy tłuszczowe omega-3.

Działanie lecznicze oleju lnianego nie zostało zbadane tak szczegółowo, jak w przypadku oleju lnianego. Jednak niektóre badania wyglądają obiecująco. Jaki są zalety oleju lnianego?

1.Olej lniany pomaga obniża cholesterol

W małym badaniu dotyczącym spożycia oleju z nasion lnu zmniejszono stężenie lipoprotein o małej gęstości u Japończyków: w randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu krzyżowym wolontariusze spożywali 10g oleju lnianego lub kukurydzianego raz dziennie podczas kolacji. Naukowcy zmierzyli poziom cholesterolu we krwi przed eksperymentem i 12 tygodni później. Ci, którzy pili olej kukurydziany nie zmienili ilości “złego” cholesterolu, który mógł osiadać na ścianach naczyń krwionośnych jako niebezpieczne tabliczki cholesterolowe. Ale ci, którzy pili siemię lniane, znacznie się zmniejszyli.

2. Olej lniany pomaga w walce z rakiem.

Taki wynik pokazały badania nad wpływem nasion lnu na raka piersi: przegląd literatury, przeprowadzone na zwierzętach. Kwasy alfa-linolenowe, które są częścią oleju lnianego, hamują rozwój komórek nowotworowych. Albo nawet przyczynić się do ich śmierci – zwłaszcza w przypadku raka piersi.

Badania kliniczne w niezbędnych ilościach nie zostały jeszcze przeprowadzone, ale perspektywy, według naukowców, wyglądają obiecująco.

3. Olej lniany poprawia stan skóry

Po raz kolejny potwierdzono, że wpływ Fermentowanego Oleju z Nasion Lnu na myszy NC/Nga z Atopowymi Zmianami Skóry podobnymi do Atopowych Zmian Skórnych został potwierdzony w badaniach na zwierzętach. U myszy cierpiących na atopowe zapalenie skóry, po trzech tygodniach codziennego przyjmowania oleju lnianego, nieprzyjemne objawy takie jak swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie praktycznie zniknęły.

Badanie przeprowadzone na 13 kobietach wykazało również, że olej lniany zmniejszył powierzchnię skóry oraz poprawił jej funkcję i stan bariery ochronnej: stał się gładszy, bardziej nawilżony, mniej wrażliwy na podrażnienia.

4. Olej lniany zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę

Tutaj również wyniki są mieszane, ale obiecujące. Naukowcy badali wpływ oleju lnianego i nasion lnu na poziom cukru we krwi u ludzi przedcukrzycowych. Stwierdzono, że osoby, które przez 12 tygodni spożywały codziennie 13 gramów siemienia lnianego, miały znacznie niższy poziom cukru we krwi – tzn. ryzyko zachorowania na cukrzycę było mniejsze. Ale ci, którym podano dwa razy więcej lnu – 26 g dziennie – pozostali bez zmian.

5. Olej lniany zwalcza procesy zapalne w organizmie.

Przeciwzapalne działanie oleju lnianego zaobserwowano u osób otyłych.

Badania na zwierzętach również potwierdzają ten efekt oleju lnianego. Jest to ważna właściwość, ponieważ są to przewlekłe procesy zapalne często odpowiedzialne za rozwój otyłości, cukrzycy, chorób serca, reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy. Naukowcy zdają sobie jednak sprawę, że konieczne są dodatkowe i szerzej zakrojone badania nad tym zagadnieniem.

6. Olej lniany utrzymuje zdrowie serca i układu sercowo-naczyniowego

Jest to osiągane na wiele różnych sposobów. Na przykład, badanie wykazało, że wystarczy pić łyżkę oleju lnianego codziennie przez 12 tygodni, aby znacznie zmniejszyć ciśnienie nadciśnienia.

Olej lniany poprawia również elastyczność naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne dla pacjentów z nadciśnieniem.

Olej lniany: przeciwwskazania

Ze względu na wszystkie użyteczne właściwości tłuszczów roślinnych lnianych istnieją również przeciwwskazania do ich stosowania. Skontaktuj się z lekarzem w sprawie jego stosowania w następujących przypadkach:

 • w przypadku zapalenia trzustki;

 • ostre zapalenie dróg żółciowych;

 • wrzód żołądka;

 • choroby jelit;

 • kobiet w ciąży i karmiących piersią;

 • kobiety z zaburzeniami równowagi hormonalnej;

 • przy przyjmowaniu leków warto zapytać o ewentualne interakcje alergiczne organizmu z ich składnikami.

Zasady przechowywania oleju lnianego

Spinanie lnu ma właściwości szybkiego utleniania w powietrzu i psucia się. Dlatego też należy zawsze zwracać uwagę na datę wypuszczenia oleju i wybierać tak świeże, jak to tylko możliwe. Może być przechowywany od 3 miesięcy do roku – zależy to od sposobu jego wykonania i pakowania. Zalecanym miejscem przechowywania jest szkło – olej należy wlać, jeśli został zakupiony w plastikowych pojemnikach. Ciemne szkło to najlepsze miejsce do jego przechowywania.

W każdym przypadku, niezależnie od opakowania, olej powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu – pod wpływem promieniowania UV szybko traci swoje właściwości lecznicze. Zaledwie trzydzieści minut na słońcu wystarczy, by zniszczyć prawie wszystkie kwasy tłuszczowe w nim zawarte.

Pokrywa musi być szczelnie przykręcona – przy otwartej pokrywie wytrzyma nie dłużej niż 60 dni. Jeśli produkt zaczyna być zauważalnie gorzki lub kwaśny, oznacza to, że już się zepsuł.

Nasiona lnu najlepiej nadają się do przechowywania. Nie zaleca się długiego przechowywania oleju – najbardziej przydatny jest świeży olej. Jest to główny powód, dla którego, ze względu na wszystkie jego użyteczne właściwości, nie jest on zbyt popularny. Z czasem jego skład utlenia się i traci wiele właściwości leczniczych.

Nasiona lnu należy przechowywać w hermetycznym opakowaniu (naczynia lub worki) w chłodnym miejscu. Lodówka jest najlepszym wyborem do tego celu. Nie potrzebujesz niczego innego do ich przechowywania.

Przy wyborze nasion należy zwrócić uwagę na datę produkcji (im świeższe nasiona, tym lepiej), brak obcych śmieci w nasionach i wilgotność – nasiona muszą być suche.

Jak wybrać olej lniany?

Wysokiej jakości olej sprzedawany jest wyłącznie w pojemnikach szklanych, najlepiej wykonanych z ciemnego szkła. Najbardziej użytecznym olejem jest olej nierafinowany, który nie został poddany obróbce chemicznej i termicznej. Kolor takiej ropy naftowej jest złocisty, i ma dość silny specyficzny zapach. Warto odróżnić gorycz naturalną od zbyt dużej, co świadczy o tym, że produkt jest zepsuty.

Zwróć uwagę na okres trwałości oleju, szybko się kończy, więc nie kupuj go pod koniec okresu trwałości – nie wytrzyma długo, jeśli jest otwarty.

Olej lniany należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu w temperaturze do 20-25 stopni. Przechowywany w lodówce zagęszcza się i można przywrócić mu pierwotną konsystencję, pozostawiając go w temperaturze pokojowej na kilka godzin.

Olej lniany jak stosować?

 1. Olej lniany stosowany jest do pielęgnacji skóry twarzy, ciała, paznokci i włosów. Jest on również przyjmowany wewnątrz jako biologicznie aktywny suplement diety. Zdrowie całego ciała jest kluczem do zdrowej skóry.

 2. Nieleczony olej jest najbardziej przydatny do celów kosmetycznych i nie wymaga podgrzewania, a tym bardziej gotowania, aby nie zniszczyć witamin i innych substancji leczniczych.

 3. Olej z nasion lnu jest dość tłusty, więc w czystej postaci należy go stosować do skóry tłustej, aby nie powodować odwrotnego efektu. Olejek ten jest najbardziej odpowiedni dla skóry suchej, odwodnionej, skłonnej do łuszczenia się, a także dla zwietrzałych ust i szorstkich stóp.

 4. Olej lniany nadaje się również do masażu, ale jest dość gęsty. Przed użyciem go do masażu, olej należy rozdrobnić w dłoniach i rozgrzać w ten sposób.

 5. Olejek lniany może być używany do usuwania makijażu. Skóra powinna być przetarta wacikiem bawełnianym lekko nasączonym olejem. Niepotrzebny olej jest usuwany za pomocą chusteczki papierowej.

 6. Aby poprawić kondycję włosów, olejek należy wcierać w skórę głowy na godzinę przed myciem szamponem. Nakładanie olejku lnianego pędzlem w nocy pomoże zagęścić rzęsy.

 7. Regularne pocieranie płytki paznokcia i olejku do skórek zmniejsza suchość skóry i pomoże uniknąć pęknięć i kruchych paznokci.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment