Mity i fakty o wegetarianizmie

Mity i fakty o wegetarianizmie – Odpowiedzi na Częste Pytania

mity i fakty o wegetarianizmie

Mity i fakty o wegetarianizmie

Weganizm jest najsurowszą i najbardziej kompletną formą odrzucania produktów zwierzęcych.

Istnieje kilka innych rodzajów wegetarianizmu

  • LAKTOOWOWEGETARIANIZM – Polega na rezygnacji z potraw mięsnych oraz ryb. Pozwala na włączenie do racji pokarmowej produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko i jego przetwory, miód oraz jaja.

  • LAKTOWEGETARIANIZM – Z jadłospisu eliminujemy mięso, ryby i jajka. Możemy włączyć do diety mleko i jego przetwory.

  • OWOWEGETARIANIZM – Dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.

Coraz więcej mieszkańców planety decyduje się na wegetatywny rodzaj pożywienia. Dziennikarz The Economist John Parker nazwał rok 2019 rokiem wegetariańskim, argumentując, że to właśnie w tym roku przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do rosnącego zapotrzebowania na żywność wegetariańską i wegańską. Jednak marki same to rozumieją – pod koniec 2018 roku Unilever przejął firmę The Vegan Butcher, zajmującą się produkcją kotletów warzywnych, bryłek i hot-dogów. Ponadto, zdaniem Parkera, państwa będą musiały w końcu opracować odpowiednie regulacje – na przykład formalnie zdefiniować “wegańskie” i “wegetariańskie” produkty żywnościowe.

Czy dieta wegańska jest lojalna?

Ale pomimo rosnącej popularności diet roślinnych, nadal nie ma zgody co do kompletności diet wegetariańskich i wegańskich w środowisku medycznym. Podczas gdy Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków wydaje oficjalne oświadczenie na temat adekwatności, a nawet korzyści płynących z diet wegetariańskich dla ludzi przez cały czas życia (w tym w okresie ciąży i niemowląt), wielu lekarzy wciąż ostrzega pacjentów przed przechodzeniem na diety roślinne.

Głównych powodów przejścia na wegetarianizm i weganizm jest niewiele, a dane na temat których są one głównym powodem różnią się znacznie. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Kassel od 2016 roku, główną motywacją do przejścia na weganizm jest etyka, a następnie zdrowie i inne powody osobiste. Niektórzy respondenci wymieniali również troskę o środowisko jako jeden z głównych powodów swojego wyboru, a niektórzy wymieniali nawet walkę o równość społeczną i protest przeciwko kapitalizmowi.

Jednak nie jest to jedyny problem, przed którym stoi nauka. Główną trudnością w porównywaniu zdrowia wegetarian i zwierząt wszystkożernych jest niemożność pełnego wyrównania innych czynników wpływających na zdrowie. Często dieta wegetarian jest lepsza po prostu ze względu na wysoką zawartość pokarmów roślinnych. Dieta nie może być zła z powodu obecności mięsa lub produktów mlecznych, ale z powodu dużej ilości tłuszczów trans lub cukrów rafinowanych. Ponadto wegetarianie często prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny styl życia oraz rzucają palenie i alkohol. W związku z tym wyniki tych badań, które nie uwzględniały różnorodności dodatkowych czynników, wskazywały, że dieta wegetariańska ma absolutną przewagę w zapobieganiu rakowi i chorobom serca.

Małe badanie przeprowadzone niedawno przez Uniwersytet Sheffield porównało 12 wegan i 12 osób na diecie śródziemnomorskiej. Naukowcy odkryli, że obie diety wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia – ale dieta śródziemnomorska nadal przynosi więcej korzyści dla zdrowia. Ważne jest, aby zrozumieć, że 24 osoby to bardzo mała próbka i trzeba poczekać na obszerne badania kohortowe, aby wyciągnąć jasne wnioski.

Mity i fakty o wegetarianizmie

Czy mleko pochodzenia zwierzęcego jest niezbędne dla kości?

“A co z mlekiem? Bez tego, kości będą słabe!” W rzeczywistości jest to mit – produkty mleczarskie nie są niezbędne dla zdrowia kości, a w żywności roślinnej znajdują się źródła wapnia. “Piękne źródło wapnia to ziarno sezamu, które było znane około 20 lat temu, a my nie mamy kultury jego spożycia. Aby organizm mógł otrzymywać wapń z sezamu, nasiona muszą być ostrożnie przeżuwane. W przeciwnym razie, sezam pochodzi z przewodu pokarmowego w niezmienionej formie i jest całkowicie bezużyteczny dla organizmu. To samo dotyczy maku spożywczego. Mak może służyć jako źródło wapnia, jeśli jest odpowiednio przetworzony – musi być odpowiednio naparowany i zmielony” – wyjaśnia Yulia Shcherbakova, główny lekarz “Kliniki Współczesnej Kosmetologii.

Czy wegetarianizm dostarcza wystarczająco dużo energii?

Wiele osób uważa, że wszystkie potrawy wegańskie są produktami o bardzo niskiej wartości kalorycznej, z których nie można uzyskać wystarczającej ilości energii do aktywnego życia. Mit ten zakorzeniony jest w licznych stereotypach i żartach o osłabionych weganach, którzy nie potrafią wstać z łóżka. W rzeczywistości, dieta roślinna może zapewnić człowiekowi dzienne spożycie kalorii (a nawet ich przekroczenie).

“Wegańskie jedzenie jest generalnie rozumiane jako sałatka z ziemniakami. Ale kiedy stajesz się weganinem, odkrywasz ogromną ilość jedzenia, które ludzie zazwyczaj ignorują – od soczewicy po tofu i len. Będąc weganinem, można ćwiczyć crossfit i tajski boks i czuć się bardzo dobrze. Jest wystarczająco dużo wegan wśród popularnych zawodników MMA, triathlonistów, biegaczy i siłaczy”, powiedziała dziennikarka Anya Sakharova.

Czy cukier owocowy jest zły?

Żywność wegetariańska jest często krytykowana za włączanie dużych ilości owoców, a więc i cukrów. Po pierwsze, na pewno nie jest to wcale konieczne. Weganie mogą mogą spożywać więcej owoców niż przeciętny człowiek. Po drugie, kwestia równoważności cukrów rafinowanych i cukrów owocowych jest nadal otwarta. Z punktu widzenia biochemii, samo źródło cukru nie jest ważne. W ten sam sposób organizm pozbywa się fruktozy, sacharozy i innych cukrów, zamieniając je w glukozę. Dlatego nie ma dużej różnicy między deserem w kawiarni a miską wiśni. Z drugiej strony, oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia odnoszą się tylko do tzw. cukrów darmowych – tych dodawanych do żywności (sosy, jogurty, ciasteczka, soki itp.). WHO zaleca ograniczenie spożycia takiego cukru do 5-10% kalorii dziennie. Cukier pochodzący z owoców lub produktów mlecznych nie wchodzi jednak w grę – WHO stwierdza, że nie ma dowodów na szkodliwy wpływ takich cukrów na zdrowie.

Czy wegetarianie i weganie mają niedobór białka?

Jedną z głównych obaw dotyczących diety wegetariańskiej i wegańskiej jest niedobór białka. Uważa się przecież, że głównym źródłem białka jest mięso, a przy jego braku w diecie nieunikniony jest jego niedobór. Ale tak nie jest – możliwe jest uzyskanie zawartości białka ze zbóż, fasoli, orzechów i produktów sojowych. Autorzy artykułu “Protein and vegetarian diet in the Australian Medical Journal” twierdzą, że zrównoważona i zróżnicowana dieta wegetariańska bez problemów pokrywa zapotrzebowanie na białko. Świadczą o tym również oficjalne zalecenia z kilku krajów, takich jak Ameryka i Kanada.

Kluczowym słowem jest tu oczywiście “wyważony”. Jeśli nie włączysz wystarczającej ilości białek roślinnych do swojej diety i nie będziesz przestrzegać wskaźników żelaza i witaminy b12, możesz zaszkodzić swojemu organizmowi. “Co się dzieje, gdy brakuje materiału budowlanego na nowe komórki? Ciało zaczyna rozbijać te tkanki, które są mniej zużyte i nieistotne. Pobiera aminokwasy z włosów, paznokci, tkanki mięśniowej; zmniejsza syntezę nowego kolagenu. Prowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. A propos, weganizm jest jednym z oficjalnych przeciwwskazań dla niektórych nowoczesnych zabiegów kosmetycznych, mających na celu syntezę kolagenu (np. Ultherapy), ponieważ nie będzie żadnego wyraźnego efektu”.

Czy wegetarianie i weganie mają niedobór żelaza?

Jeśli wegetarianie mają wystarczająco dużo białka, czy mają one wystarczająco dużo żelaza? Wygląda na to, że nie. Badania pokazują, że niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza nie jest dużo bardziej powszechna wśród wegetarian niż w populacji ogólnej. Ponadto większość przypadków anemii wśród wegetarian występuje u zwolenników szczególnie rygorystycznych diet oraz u wegetarian z krajów rozwijających się, których dieta zdominowana jest przez proste węglowodany. Sytuacja jest bardziej skomplikowana z witaminą B12. “Witamina B12 pochodzi częściowo z żywności (czerwone mięso i wątroba), a częściowo z bakterii, które żyją w jelicie grubym. Kiedy pojawiają się zaburzenia mikrobiologiczne, te ważne bakterie cierpią. Z tego powodu nie jest tak łatwo zdiagnozować niedobór B12. Rzeczywiście, nie ma jeszcze konsensusu w sprawie najlepszego sposobu uzupełnienia niedoboru witaminy B12 w środowisku medycznym. Jedno jest jasne – uzupełnianie zapasów jest często konieczne, ponieważ brak kobalaminy wśród wegetarian i wegan jest dość powszechny. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych. Wyższe poziomy niedożywienia występują u surowych wegan oraz u tych, którzy od urodzenia jedzą wyłącznie żywność pochodzenia roślinnego. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zamierzasz przejść na żywność na bazie roślin, upewnij się, że robisz to pod nadzorem lekarza.

Soja może zwiększać ryzyko raka piersi?

Soja w różnych formach występuje często w diecie wegetariańskiej. W pewnym momencie pojawiło się wiele publikacji na temat produktów sojowych powodujących raka piersi. Teraz mit ten został obalony przez medyków – umiarkowane używanie soi nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka. Umiarkowane spożycie oznacza dwie porcje całych produktów sojowych dziennie (tofu, mleko sojowe).

Skąd się w ogóle wziął ten mit? Faktem jest, że izoflawony zawarte w soi są estrogenami roślinnymi (fitoestrogenami). Wysoki poziom estrogenów u kobiet wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi. Ale nie ma wystarczającej ilości izoflawonów w produktach sojowych, aby podnieść poziom estrogenów do niebezpiecznych poziomów.

Jednak kobiety przed menopauzą i z HER2-dodatnim rakiem piersi powinny zachować ostrożność nawet w przypadku pokarmów zawierających fitoestrogeny.

Czy przejście na wegetarianizm gwarantuje utratę wagi?

W rozumieniu wielu ludzi, dieta wegetariańska jest niemalże synonimem diety, a przejście na nią gwarantuje utratę wagi. Niektóre badania wykazują, że weganie i wegetarianie mają większe sukcesy w traceniu wagi- ale ważne jest, aby zrozumieć, że nie zależy to tylko od obecności lub braku produktów zwierzęcych w diecie. Dietetyczka Samantha Cassetti ostrzega, że wiele produktów spożywczych – od chipsów ziemniaczanych po słodycze – jest wegańskich, ale w ogóle nie przyczynia się do utraty wagi.

Wegetarianizm odpowiedni dla kobiet w ciąży i dzieci?

Jak już się dowiedzieliśmy, wśród wegetarian są kobiety w ciąży i dzieci, które są zagrożone niedoborem witaminy B12. Ale czy wegetarianizm i weganizm, z odpowiednią suplementacją kobalaminy, jest akceptowalny dla kobiet w ciąży?

Oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Dietetycznego Ameryki i Kanady jest takie, że dieta wegetariańska jest odpowiednia dla wszystkich, w tym dla kobiet w ciąży i karmiących, niemowląt i młodzieży – oczywiście pod warunkiem, że jest zrównoważona. Jednak każdy akapit dokumentu określa: informacja jest istotna dla wegetarian – nie ma wystarczających badań na wpływ weganizmu na ciążę i rozwój niemowląt.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne kładzie szczególny nacisk na znaczenie pełnego karmienia piersią (dopuszczalna jest również formuła sojowa). Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne uważa, że skład mleka zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Do karmienia zaleca się tofu z cukrem, jogurt sojowy lub mleczny, twarożek i fasolę. W diecie dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinno być limitu zawartości tłuszczu.

Wegetariańskie i wegańskie jedzenie droższe?

Wiele osób myśli o przejściu na żywność roślinną, ale boi się że to będzie kosztowało. Przecież wszystkie zalecenia podkreślają różnorodność i równowagę diety, a kupowanie różnorodnych warzyw przez cały rok jest dość kosztowne. “Wiele osób uważa, że weganie jedzą warzywa zamiast produktów zwierzęcych, które są drogie – zwłaszcza zimą. W rzeczywistości otrzymujemy potrzebne nam białko i żelazo po rezygnacji z produktów zwierzęcych z fasoli – ciecierzycy, fasoli, rzeczy sojowych. Są to bardzo tanie produkty.

Ale weganizm może kosztować więcej jeśli kupować w modnych sklepach ze zdrową żywnością.

  • Polityka Prywatności
  • Kontakt

Leave a Comment