Ile można przybrać dodatkowych kg w ciągu jednego dnia obżarstwa?

Czy jest obżarstwo? Ile kg można przybrać?

obżarstwo

Ile można przybrać dodatkowych kg w ciągu jednego dnia obżarstwa?

Obżarstwo, to nie tylko przeciążenie przewodu pokarmowego, ale również układu żółciowego (wątroba, drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy). Kiedy otrzymujemy nadmierną ilość “szkodliwego” jedzenia, które lubimy najbardziej (z reguły są to dania wieloskładnikowe: np. gołąbki, sos z mąką i różne sałatki z majonezem), układ pokarmowy nie jest w stanie wykonać swojej pracy jakościowo. Jeśli takie przejadanie się trwa dłużej niż jeden dzień, pokarm będzie leżał w jelitach i nie będzie trawiony.

Podstawowa przemiana materii

Do obliczania podstawowej przemiany materii służy wzór Harrisa i Benedicta:

 • PPM (kcal) dla kobiet = 665,09 + 9,56waga (kg) + 1,85wzrost (cm) – 4,67*wiek

 • PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,47 + 13,75 x waga (kg) + 5 x wzrost (cm) – 6,75 x wiek

 • Na przykład PPM kobiety w wieku 30 lat, o wzroście 170 cm i wadze 65 kg, będzie wynosiło:

 • 665,09 + 9,5665 + 1,85170 – 4,67*30, tj. 665,09 + 621,4 + 314,5 – 140,1 = ok. 1468 kcal/dobę

Nie powinno się dostarczać mniej kalorii niż wynosi PPM, także podczas odchudzania. W przeciwnym razie dojdzie do spowolnienia metabolizmu i zahamowania obniżania masy ciała.

1kg ludzkiego tłuszczu to około 7500 kcal. Dlaczego tak mało skoro normalny tłuszcz z oleju to 9000 kcal na kilogram? Ponieważ kilogram ludzkiego tłuszczu zawiera również mniejsze lub większe ilości innych tkanek (głównie łącznej) oraz wody.

Żeby przytyć w ciągu jednego dnia 1 kg tłuszczu, musiałabyś zjeść ponad 9000 kalorii.

Obżarstwo, Dlaczego jest przeciążenie?

Każdy oddział w przewodzie pokarmowym wykonuje swoje zadanie. Na przykład:

 • żołądek i dwunastnica są głównie odpowiedzialne za pokarm białkowy, rozbijają go tak, że później w jelicie cienkim daje swoje cenne pierwiastki śladowe i składniki do organizmu.

 • pęcherz żółciowy i wątroba są odpowiedzialne za trawienie tłuszczów.

 • trzustka jest odpowiedzialna za węglowodany.

Jelit gruby jest bardzo ważną częścią układu pokarmowego, odpowiedzialną nie tylko za właściwe oczyszczenie organizmu, ale także za produkcję niezbędnych witamin (w szczególności witamin z grupy B), szeregu enzymów, związków niezbędnych do zdrowego życia. Kiedy nieprzetworzony pokarm wchodzi do niego, nie może wydalić z niego wszystkich pożytecznych elementów, nie jest też w stanie promować go z normalną prędkością, a ruch mas przez jelita jest spowolniony. Nieprzetworzone masy żywności zaczynają “wędrować” w alkalicznym środowisku jelita. Prowadzi to do wzdęć i zaburzeń mikrobiocenozy (stosunek bakterii użytecznych do szkodliwych). Patogenne bakterie (grzyby i warunkowo chorobotwórcza flora) prowadzą następnie do integralności ścian jelit i przedostawania się toksycznych elementów do krwi, co powoduje rozwój procesów zapalnych w organizmie. Tak więc systematyczne przejadanie się prowadzi do nieodwracalnych zmian.

Jednodniowe obżarstwo

Po przejadaniu się, należy najpierw wypić co najmniej 1,5 litra zwykłej wody.

Na przyklad:

 1. Jeśli zjadłeś zbyt dużo tłuszczu, dodaj do wody sok z cytryny (pół cytryny na 1 litr wody).

 2. W przypadku nadużywania pokarmów węglowodanowych, woda powinna być z miodem lub imbirem (1 łyżka miodu i 1 łyżka startego surowego imbiru na 1,5 litra wody).

 3. W przypadku nadużywania pokarmów białkowych, potrzebna będzie woda z kurkumą (1 łyżka kurkumy na 1 litr wody) lub ogórek (1 środkowy ogórek pokrojony na 0,5 litra wody). Normalna woda, bez dodatków, również będzie miała charakter pomocniczy. Przecież najpierw należy oczyścić organizm z niestrawionego pokarmu, dać komórkom wody, które dostały się podczas słabej funkcji jelit, oraz zwiększyć odpływ limfy (wiele węzłów chłonnych znajduje się tuż przy jelicie grubym).

Również dzień po przejedzeniu się nie powinien być głodówką, lepiej trzymać się normalnej diety. Jak zauważono, wszystkie niestrawione resztki jedzenia znajdują się w jelicie, a głodówką tylko je spowolni.

Aby pomóc jelitom szybciej wrócić do zdrowia, należy wprowadzić błonnik do diety. Występuje głównie w warzywach (w szczególności w cukinię, brokułach, kalafiorach, kapuście białej i pekińskiej, pomidorach, ogórkach, wszelkiego rodzaju sałatkach, selerze, dyni, burakach i marchwi). Tkanka komórkowa będzie działać jako prebiotyk – pożywka dla mikroflory jelita grubego, niezbędna do tworzenia holistycznej mikroflory i dobrej funkcji motorycznej przewodu pokarmowego. Błonnik stworzy również dodatkową objętość, która w interakcji z receptorami jelita grubego usunie z organizmu resztki niestrawionego jedzenia. Dodanie dowolnego oleju roślinnego do warzyw zwiększy tę funkcję, uwalniając dodatkową żółć i przyspieszając oczyszczanie ścian jelita ze śluzu.

Sposoby na obżarstwo. Co zrobić po napadzie apetytu?

Produkty zawierające gluten (produkty pszenne (chleb, kaszę manną, makaron, kuskus, bulgur), dania chlebowe, żywność powinna być wyłączona z diety co najmniej na kilka dni, zawierające dodatki do żywności E150, E160, E411, E471, wędliny, chipsy, frytki, piwo, kostki bulionu, kakao, kawę rozpuszczalną, wyroby cukiernicze, słodycze, mleko (z wyjątkiem fermentowanych wyrobów mlecznych).

Dieta powinna składać się z białek, tłuszczów i węglowodanów w następujących proporcjach: 30%, 10%, 60%.

 • białka to białe mięso, ryby, twarożek (zawartość tłuszczu od 5% do 9%).Powinny wynosić do 250 g dziennie.

 • tłuszcze to wyłącznie oleje roślinne (z wyjątkiem słonecznika): oliwka, nasiona winogron, siemię lniane, musztarda, owoc dzikiej róży, oset. Powinny wynosić do 25-30 g dziennie.

 • węglowodany – warzywa (w tym ziemniaki) i owoce – od 500 g na dobę. Pamiętaj też, aby pić co najmniej 1,5 litra czystej wody dziennie. Taka dieta w ciągu kilku dni wyeliminuje wszystkie zaburzenia funkcjonalne i oczyści organizm.

Po przejadaniu się, dieta na kolejne dni powinna być sformułowana w zależności od ilości substancji szkodliwych zjedzonych dzień wcześniej. Na przykład, jeśli jadłeś potrawy tłuste, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego (na zimno, sos mięsny, majonez, dużo masła, skwarki itp.), to oprócz dodania oleju roślinnego do swojej diety w kolejnych dniach (co będzie stymulowało wydzielanie żółci), przejdź na dietę wegetariańską używając fasoli, soczewicy, bulguru i twarogu w postaci białka (5-9%). Dodaj również owoce do swojej diety (ale nie więcej niż 300 g dziennie).

Jeśli jadłeś żywność białkową (mięso, fasola, ser, jajka), przejdź na warzywa, zup warzywnych z dodatkiem masła (do 20 g dziennie).

Jeśli organizm jest przeciążony prostymi węglowodanami (pampushki, chleb, słodycze), wtedy należy dać odpocząć trzustce i dwunastnicy, wprowadzając dietę zbóż, a nie białek zwierzęcych (roślin strączkowych), ryb (tłuszcz lub czerwony), twarogu i warzyw lądowych (nie ziemniaków, buraków, marchwi). Należy jednak pamiętać o wprowadzeniu fermentowanych przetworów mlecznych (od 300 g dziennie).

Jak oczyścić organizm po świątecznym obżarstwie?

Produkty mleczne dzielą się na przetwory mleczne i fermentowane. Zarówno pierwszy, jak i drugi są użyteczne dla organizmu. Jednak po przejedzeniu, zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych i prostych węglowodanów, konieczne jest wprowadzenie kwaśnych produktów mlecznych: kefiru, jogurtu, ryazhenki, różnych smaków, twarogu. Dzięki zawartości pożytecznych bakterii przywrócą one niezbędną równowagę mikroflory jelita grubego.

 1. Kefir jest niezwykle przydatny wśród fermentowanych produktów mlecznych. Zawiera on ogromną bazę bakterii mlekowych i innych mikroorganizmów, takich jak: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lactobacillus helveticus, Lactococcus lactis. Wszystkie te mikroorganizmy żyją w naszych jelitach. To oni są odpowiedzialni za rozkład węglowodanów i warzyw, przyspieszenie motoryki przewodu pokarmowego i w konsekwencji wydalanie substancji toksycznych. Większość z nich jest częścią probiotyków. Ale w kefirze, mają wieloskładnikowy skład. Badania wykazały, że na tle stosowania Lactobacillus acidophilus w lekach probiotycznych obniża poziom cholesterolu we krwi. A regularne stosowanie kefiru zmniejsza ilość tłuszczu w wątrobie, tzn. prowadzi do regresji tzw. nacieku tłuszczowego w wątrobie, co jest bardzo złożoną patologią. Tak więc kefir, jednoznacznie zajmuje pierwsze miejsce wśród napojów, które oczyszczają organizm i przyczyniają się do odbudowy mikroflory jelitowej.

 2. Kefir (Ryazhenka) należy stosować Streptococcus thermophilus, który absorbuje i przetwarza laktozę, a zatem jest stosowany w przypadku niedoboru laktazy. Jego działanie zakwaszające może zatrzymać fermentację w jelicie, zapewniając bakteriobójcze działanie patogenów. Potrafi również syntezować i wydzielać polisacharydy, co czyni ten produkt nie tylko probiotykiem, ale i prebiotykiem (pokarm dla mikroflory, źródło dalszej regeneracji i wzrostu).

 3. Twarożek jest przydatny nie tylko ze względu na swoje działanie probiotyczne, ale również moczopędne. Pod wpływem stresu, ciało gromadzi wodę. Prowadzi to do obrzęków nie tylko zewnętrznych (twarz, nogi), ale także bardziej niebezpiecznych – wewnętrznych, które uciskają narządy i uniemożliwiają ich dobre samopoczucie oraz rozpoczęcie prawidłowej pracy. Ponadto ser twarogowy zawiera łatwo przyswajalne białko, które po nadmiernym spożyciu produktów pochodzenia zwierzęcego da organizmowi cenne pierwiastki śladowe i nie powoduje reakcji ochronnej po przejedzeniu w postaci zubożenia białka. Zsiadłe mleko zawiera również witaminy B1, B2, PP, C i wapń, które są bardzo cenne dla organizmu.

 4. Jogurty. Są jogurty z lactobacillus, są jogurty z bifido, są jogurty z zarodnikami bakterii, które działają tonizująco na organizm i pomagają mu w samonaprawie. Ważne jest, aby nie popełnić błędu wybierając odpowiedni rodzaj jogurtu, ponieważ nie wszystkie bakterie są tak samo użyteczne. A niekontrolowane użycie niektórych bakterii może prowadzić do nadczynności jelit. Na przykład Bifidobacterium animalis jest przydatne w zaparciach, poprawia motorykę przewodu pokarmowego i pozwala nie tylko na szybkie oczyszczenie jelita grubego ze złych bakterii, ale także na nauczenie go walki z warunkowo chorobotwórczą florą. Lactobacillus casei imunitass zwiększa odporność jelit, a przy regularnym stosowaniu będzie chronić ich ściany w przypadku świątecznego niedożywienia. Preferujcie jogurty z własnego preparatu lub bez barwników i konserwantów. I jeść nie więcej niż 500 g jogurtu dziennie, robiąc od czasu do czasu przerwy: po miesiącu codziennego spożywania jogurtu z jednym rodzajem bakterii należy zrobić sobie przerwę.

Zdrowe odżywianie po przerwie. Jak do niego wrócić?

 1. Nie poddawaj się. Bardzo łatwo jest zrezygnować po kilku dniach złego odżywiania. Nie poddawaj się tylko dlatego, że zjadłeś więcej niż zwykle.

 2. Pamiętaj, że nie wszystko jest stracone, nawet jeśli zrezygnowałeś z diety. Po prostu wróć do tego jeszcze raz. Nie myśl źle i nie bagatelizuj siebie. Spróbuj powtórzyć pozytywne afirmacje lub mantry, aby uspokoić swój umysł. To będzie pomocne w dłuższej perspektywie. Często stałe negatywne nastawienie wzmaga stres i poczucie winy, co może powodować przymusowe objadanie się się lub pogłębiać niepożądane nawyki żywieniowe

 3. Postaw cel. To pozwoli ci odzyskać motywację. Przejrzyj swoje stare cele i zastanów się, jak chcesz je zmienić. Zastanów się też, czy nie trzeba zmienić planu celów. Spróbuj zapisać wszystko, co jesz i pijesz w swoim dzienniku.

 4. Zaplanuj zajęcia sportowe. Czasami liczba potrzebnych zmian wydaje się zniechęcająca, ale jeśli masz plan i harmonogram, łatwiej będzie ci zmierzać do celu. Spróbuj ułożyć grafik treningu na tydzień. Zapiszcie, w jakich dniach będziecie trenować, o której godzinie i na jak długo. Zrób plan żywieniowy. W tym zdrowe posiłki i przekąski. Lista ta przyda się podczas zakupów żywności, ułatwiając śledzenie posiłków.

 5. Nie waż się. Chociaż ważenie jest przydatne przy długotrwałym odchudzaniu, nie warto wchodzić na wagę po kilku dniach przejadania się. Jest prawdopodobne, że liczba na skali będzie większa. To może być stresujące, frustrujące, sprawiać, że czujesz się winny i niezadowolony z siebie. Nie martw się o wagę. Skup całą swoją uwagę i siłę na celach i krokach, aby wrócić do trybu. Waga będzie czekać. Zacznij ponownie obserwować swoją wagę, gdy poczujesz, że nadszedł właściwy czas.

Jak zwalczyć obżarstwo? PORADY

 1. Nie zamawiaj jedzenia.

Oczywiście o wiele łatwiej jest zamówić pizzę niż pójść do chłodni na zakupy spożywcze. Staraj się nie zamawiać pizzy: pozbądź się usług dostarczania ulotek promocyjnych i kupuj produkty, aby zmniejszyć liczbę wyjazdów do sklepu spożywczego.

 1. Gotuj .

Domowe jedzenie jest zdecydowanie zdrowsze niż jakiekolwiek kupione lub nawet zakupione w restauracji. Możesz kontrolować przepis samodzielnie, dodając lub usuwając pewne składniki. Poza tym, biegnąc od lodówki do zlewu, od zlewu do pieca, od pieca do stołu, spalasz około 240 kalorii na godzinę.

 1. Nie nadużywaj spożycie kawy.

Tak, kiedy jest zimno, naprawdę chcesz się rozchmurzyć i ogrzać gorącą kawą. Ale tylko kawa i napoje kawowe nie powinny być nadużywane: porcja cappuccino zawiera około 150 kcal, latte – 260, a czekolada z bitą śmietaną – ponad 400.

 1. Dawaj pierwszeństwo pikantnym produktom.

Pikantne jedzenie, takie jak meksykańskie czy indyjskie potrawy, dobrze cię rozgrzewa. Ponadto, przyprawy pomagają również spalić dodatkowe kalorie. Badania wykazały, na przykład, że papryka chilli poprawia metabolizm i zwiększa częstość akcji serca.

 1. Zjedz zupę

W porze obiadu należy zjeść talerz zupy. To pomoże Ci zjeść średnio 100 kalorii mniej, bez chęci zrekompensowania tych 100 kalorii między posiłkami.

 1. Jedz więcej cytrusowych

Psychologowie zalecają spożywanie większej ilości owoców cytrusowych w zimie. Kolor pomarańczowy owoców poprawia nastrój i powoduje wybuch energii. Poza tym, większość produktów pomarańczowych to niskokaloryczne – pomarańcze, marchew, papryka, rzepa.

 1. Białko to podstawa.

Napady głodu są często spowodowane przyczynami czysto psychologicznymi. Pokarm białkowy bogaty w tryptofan – mięso, drób, ryby, jaja, sery – pomaga poradzić sobie z takim głodem. Tryptofan znajduje się również w orzechach i zbożach. Tryptofan pomaga w produkcji serotoniny, dzięki czemu jedzenie to pomaga poczuć się dobrze.

 1. Pij dużo płynów.

W zimnej porze roku ważne jest, aby pić wystarczającą ilość płynu – w tym czasie ciało traci wilgoć z powodu nagrzewania.

 1. Wprowadź dziennik żywności

Zapisz wszystko, co jesz. To pomoże ci rozpoznać przypadki, w których nie jadłeś z powodu głodu. Być może wtedy można zastąpić jedzenie czymś nie mniej przyjemnym – spotkaniem z przyjaciółmi, obejrzeniem filmu.

 1. Wyjdź na lunch.

W zimnych porach roku często brakuje nam hormonu serotoniny, który jest odpowiedzialny za uczucie radości, szczęścia, ogólnego tonu ciała. Prowadzi to do zmęczenia i zwiększonego apetytu, a w rezultacie do łakomstwa. Możesz zwiększyć poziom serotoniny wybierając się na krótki spacer podczas lunchu – światło dzienne sprzyja produkcji tego hormonu.

 1. Dobry sen (8 godzin).

Konieczne jest również wydłużenie czasu snu, zwłaszcza że ciemna pora dnia przeważa nad jasną. Według naukowców, chroniczne niedopełnianie prowadzi do zwiększenia wagi. Im więcej czasu spędzimy w łóżku, tym mniej zostanie nam na jedzenie.

 1. Noś obcisłe, jasne ubrania.

W zimną pogodę nosimy zazwyczaj przytulne, ciepłe swetry, spodnie o szerokim, swobodnym kroju. Takie ubrania ukrywają wady postaci, tracimy czujność i przestajemy zauważać dodatkowe kilogramy. Aby temu zapobiec, daj pierwszeństwo ciasno przylegającym ubraniom w jasnych kolorach.

 • Polityka Prywatności
 • Kontakt

Leave a Comment