Dieta wegańska

Dieta Weganska

Dieta wegańska

W tym artykule będziemy rozmawiać o niektórych korzyściach diety zwanej dietą wegańską.

Dieta wegańska jest podstawą życia

Dieta wegańska jest podstawą zdrowego stylu życia. Od wielu lat osoby zaawansowane, które są zainteresowane samodoskonaleniem, wybierają dietę wegańską jako podstawę swojej diety. Nie trzeba dodawać, że jedzenie ma ogromne miejsce w naszym życiu. Chociaż istnieją dowody, że autotroficzny rodzaj diety jest również nieodłącznym elementem diety człowieka.

Jeśli pozostaniemy w paradygmacie żywienia heterotroficznego, wówczas najlepszym wyborem będzie prawdopodobnie dieta wegańska. Oczywiście, może nie być konieczne rzucanie się z miejsca na miejsce w kamieniołomie, od jedzenia mięsa do weganizmu, z powodu czynnika psychologicznego, a nie fizjologicznej reorganizacji organizmu z jednego rodzaju diety na drugi.

Tak naprawdę, nie ma się czego bać. Istnieje wystarczająco dużo książek napisanych w celu wyjaśnienia podstaw żywienia wegańskiego.

Ogólnie rzecz biorąc, przejście na dietę wegańską charakteryzuje się znacznie niższym spożyciem białka. Chociaż powinniśmy mówić o aminokwasach, ponieważ w naturze nie ma cząsteczki białka w roślinnej żywności. Rośliny posiadają aminokwasy, czyli aminokwasy, z których następnie syntetyzowana jest cząsteczka białka. Aby zasymilować białko, człowiek musi najpierw rozdzielić cząsteczkę białka na aminokwasy, i tylko w ten sposób można je zasymilować. To znaczy, przechodząc na dietę wegańską, nie tylko oczyszczasz organizm z toksyn, ale także oszczędzasz energię.

Organizm nie wydaje energii na rozpad białka, ponieważ natychmiast otrzymuje odpowiednie aminokwasy w dostępnej formie z pokarmów roślinnych. To jedna z zalet weganizmu. Po drugie, co do ilości spożywanego białka lub aminokwasów. Jak stwierdzili badacze, którzy prowadzili tzw. “chińskie badania”, organizm nie potrzebuje białka w ilości zalecanej przez oficjalną naukę. Duża ilość niezwykle bogatego w białko pokarmu tylko niepotrzebnie obciąża nerki. Organizm nie mógł sobie poradzić, musiał usuwać produkty rozkładu związków białkowych, a obciążenie spoczywało na jednym z głównych organów oczyszczających – nerkach.

Dlatego ci, którzy spożywają dużo białka lub, dodatkowo, specjalne suplementy białkowe, bardzo ryzykują, aby zarobić problemy z narządów wewnętrznych, które filtrują wycofanie substancji toksycznych z organizmu.

Dieta wegańska na odchudzanie

Dieta wegańska znana jest również z tego, że przyczynia się do odchudzania i ogólnie do tworzenia bardziej atrakcyjnego wizualnie ciała i twarzy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że spożywając dużo pokarmów roślinnych, a niektóre z nich świeże, wypełniasz wszystkie komórki ciała tak potrzebną mu wodę, która jest zawarta w pokarmach roślinnych. Duża ilość pokarmu zwierzęcego pobiera wodę z komórek ciała, ciało jest odwodnione, co niekorzystnie wpływa na skórę, organy wewnętrzne.

Teraz, po przejściu na dietę wegańską, ciało nie może się nacieszyć, że jest wolne od przetwarzania ciężkiej żywności. Ma teraz więcej energii. To pozostawia człowieka z wolną energią, którą może wykorzystać jak mu się podoba.

Wiadomo że, po długim obiedzie mięsnym lub kolacji zazwyczaj chcesz się położyć i pooglądać telewizję, wręcz przeciwnie, działa dieta wegańska, jest lekka, dobrze strawna, więc po zjedzeniu dodaje tylko energii, a ty chcesz zrobić coś nowego. Może nawet wznowić ćwiczenia fizyczne, zapisać się na kurs fitness lub jogi. Samo to będzie miało korzystny wpływ na kondycję twojego ciała.

Dodatkowe kilogramy, oczywiście, zaczną stopniowo opuszczać swoje ulubione miejsca w organizmie, a aktywność fizyczna tylko przyspieszy ten proces. Ale uważaj na spożycie tłuszczu nawet na diecie wegańskiej. Ludzie uważają za rzecz oczywistą, że dieta wegańska promuje utratę wagi. Jest to częściowo prawda, ale częściowo nie jest to prawda. Wiele zależy od tego, jak będziesz się odżywiać.

Aby schudnąć, musisz najpierw drastycznie zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów. Nie ma znaczenia, czy jest to pochodzenie zwierzęce czy roślinne. Jeśli nadal będziesz jadł dużo tłuszczów roślinnych, nie będziesz mógł schudnąć.

Po drugie, uważaj na tłuszcze, bo choć organizm potrzebuje ich w pewnych ilościach, to ich przejedzenie będzie miało natychmiastowy wpływ na skórę. Jeśli Twoje ciało już do pewnego stopnia oczyściło się, możesz łatwo, bez konsultacji z dietetykiem, określić, czy musisz ograniczyć spożycie tłuszczów w diecie, czy też zwiększyć. Warzywa, zielenina i owoce pomogą Ci szybko schudnąć i poprawić swoje zdrowie.

Dieta wegańska niskokaloryczna: badanie diety wegańskiej

Niskokaloryczna dieta wegańska jest niezwykle korzystna dla ludzkiego zdrowia. Badania nad dietą wegańską wykazały, że zmniejszenie spożycia kalorii prowadzi do lepszego stanu zdrowia. Kiedy człowiek jest na regularnej diecie (jedzenie mięsa), spożywa o wiele więcej kalorii niż potrzebuje. W związku z tym są one przechowywane gdzieś w organizmie, albo trzeba włożyć wiele wysiłku, aby je spalić.

Badania nad dietą wegańską wykazały, że redukcja kalorii nie tylko pomaga utrzymać optymalną wagę, ale także zapobiega wielu poważnym chorobom. Wynika to w dużej mierze z faktu, że spożywanie pokarmów roślinnych sprzyja alkalizacji organizmu. I jak wiemy, ani bakterie, ani komórki chorobotwórcze nie rozwijają się w środowisku alkalicznym. Ciało jest szczególnie dobrze alkalizowane przez zieleninę i soczyste zielone warzywa. Więc spróbuj zjeść ich więcej. Zawierają one również duże ilości witamin i minerałów, co samo w sobie ma pozytywny wpływ na cały organizm.

Tylko słowa czy styl życia?

Weganizm: pochodzenie terminu

Uważa się, że w 1944 roku Donald Watson (Donald Watson, 1910-2005) zorganizował pierwsze “Vegan Society” w Anglii, a następnie wszystko, co oznaczało to nowe określenie: wegetarianin – ten, który nie spożywa nabiału. Później, jak wiemy, termin ten obejmował inne pojęcia, a teraz oznacza jedzenie żywności, która ma wyłącznie pochodzenie roślinne.

Zarówno słowa “vegetarianism” jak i “veganism/weganizm” pochodzą od angielskiego słowa “vegetable”, które oznacza “warzywo”, a dla poprawnej wymowy słowa “vegan” nacisk położony jest na sylabę 2. Warto wiedzieć, że do połowy XIX wieku słowo warzywo było rozumiane inaczej: był to każdy rodzaj rośliny, w tym owoce, orzechy i nasiona.

Wegetarianie i weganie są braćmi, ale nie bliźniakami.

Jeśli wegetarianizm jako system oznacza odrzucenie produktów mięsnych – drobiu i owoców morza – nie zaprzecza on włączeniu do diety jaj, przetworów mlecznych i innych produktów pochodzących z przetwarzania organizmów zwierzęcych. Wiele osób rozumie weganizm jako bardziej rygorystyczną formę wegetarianizmu, która wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego z diety, i jest to generalnie prawda.

Istnieje kilka rodzajów zarówno weganizmu, jak i wegetarianizmu.

Wegetarianizm należy do następujących typów:

  • Wegetarianizm – pozwala na spożywanie zarówno jajek (ovo) jak i produktów mlecznych (lacto).
  • Ovegetarianizm – mleko jest wykluczone, ale jaja (ovo) są nadal obecne.
  • Laktovegetarine – produkty mleczne (lacto) są włączone, ale spożycie jaj jest zabronione.

Weganizm jest podzielony na 2 główne typy:

  • Wyłącznie żywność roślinna, z wyłączeniem wszelkiej żywności, która ma coś wspólnego ze zwierzętami.

Dlaczego Wegańczycy nie jedzą miodu?

Ponieważ miód jest produktem wyzysku małych pszczelarzy, który obejmuje również inne produkty pszczelarskie.

Inny rodzaj to jedzenie serów, czyli surowy weganizm, gdzie człowiek spożywa tylko świeże, nie poddane obróbce termicznej jedzenie. Maksymalnym założeniem, jakie mogą przyjąć niektórzy surowi weganie, jest jedzenie produktów suszonych, takich jak suszone owoce. Miłośnicy żywności mogą używać odwadniacza, ale temperatura nie powinna przekraczać 48°C, ponieważ uważa się, że powyżej tego znaku bioaktywne elementy i enzymy spożywcze są niszczone.

Dieta i jej wpływ na nas

Korzyści płynące z wegańskiego systemu żywnościowego

Wiele osób myśli o dietach, gdy zaczynają dbać o swoją sylwetkę, więc nawet słowo “dieta” kojarzy się z wyglądem – zastąpienie zestawu produktów i ich ilości, z których składa się menu, a skóra twarzy zostanie oczyszczona, naprężony brzuch, usunięte osady tłuszczu i tak dalej.

Weganie mają dobre trawienie, ponieważ ich dieta jest bogata w błonnik: owoce, warzywa i niektóre zboża są nasycone błonnikiem, więc proces trawienia nie trwa tak długo, jak u osób na normalnej diecie. Wystarczy pamiętać, że ten sam kurczak w samym żołądku może pozostać przez około 12 godzin, a jest jeszcze do przejścia przez metry jelita cienkiego i grubego, nic dziwnego, że trawienie naprawdę trwa długo i kładzie duży nacisk na wszystkie organy wewnętrzne i system wydalania.

Weganie mają silniejszy układ nerwowy i dlatego są bardziej odporne na stres. Równowaga i spokój są bezpośrednio związane z faktem, że dobrze zbilansowane menu wegańskie zawiera ogromną ilość pierwiastków śladowych i witamin, oczyszczonych z ciężkich energii pokarmu dla zwierząt, a zatem korzystnych dla wszystkich układów organizmu, w tym układu nerwowego. Ci ludzie są w większości pogodni i mniej poirytowani, w ogóle szczegóły życia są spychane na dalszy plan, nie odgrywają już tak dużej roli jak wcześniej. Tutaj również wychodzimy z tematem zmiany świadomości. Oczywiście, radykalna zmiana sposobu odżywiania nie może nie wpłynąć na sposób myślenia człowieka, na jego świadomość, nawet obraz świata będzie się stopniowo zmieniał.

Jak zostać weganinem: kilka zaleceń

Często przejście na dietę wegańską charakteryzuje się również jednoczesną zmianą paradygmatu myślenia. Odkąd zadałeś sobie pytanie “jak zostać weganinem?”, coraz bardziej przeceniasz swoje wcześniejsze doświadczenia, kwestionując wspólne postawy i dochodząc do nowych wniosków.

Kiedy zorientujesz się, czego potrzebujesz i zdecydujesz się zostać weganinem z powodów etycznych lub w celu poprawy swojego zdrowia, istnieją dwie drogi: jedna to blitz, czyli “błyskawiczne”, druga to stopniowe.

Zaletą natychmiastowej zmiany jest to, że natychmiast zrywasz z przeszłymi doświadczeniami i nawykami żywieniowymi i, jakby o nich zapomniał, zanurzasz się w temacie weganizmu: studiujesz produkty, wybierasz odpowiednie i najsmaczniejsze oraz najbardziej przydatne dla Ciebie, a następnie trzymasz się kursu, lekko dostosowując go do swoich uczuć i preferencji.

Inną możliwością stopniowego przejścia jest dla tych, którzy niedawno dowiedzieli się o tym temacie i mają trudności z rozpoczęciem wegańskiego stylu życia bez przygotowania. Tutaj można zacząć od przejścia na dietę wegetariańską, zachowując w ten sposób produkty mleczne, jaja i wszystko, co jest w diecie, podczas gdy weganie całkowicie odrzucają pokarme zwierzęce.

Zasada ta odnosi się również do wyboru produktów kosmetycznych, leków i odzieży, pokazów cyrkowych i wielu innych, w przypadku których istnieje przynajmniej odrobina eksploatacji zwierząt. Trzeba ich zostawić samych, pozwolić im żyć.

Kontynuując temat płynnego przejścia, po przyzwyczajeniu się do jedzenia żywności wegetariańskiej i dalszym dążeniu do przejścia na weganizm, można również stopniowo, po usunięciu z diety mięsa, drobiu i ryb, zrezygnować z produktów mlecznych i innych pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego. Na przykład, jeśli jesteś miłośnikiem galaretki, nie będziesz musiał robić jej na bazie naturalnej żelatyny. Już wiesz, dlaczego.

Będziesz musiał również pilnować wszystkich produktów piekarniczych, pieczenia, ponieważ zgodnie z wegańskimi przepisami, nie powinno być mleka, masła, śmietany, nie mówiąc już o jajkach. Istnieją jednak zamienniki dla tych komponentów piekarniczych, które dość łatwo znaleźć w wyspecjalizowanych działach sklepów.

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy nadużywać wszystkich tych wypieków i makaronów, ponieważ czasami okazuje się, że człowiek, decydując się na właściwe jedzenie, przechodzi na wegetarianizm lub weganizm, a jego dieta jest tak zawężona, że przechodzi na zboża we wszystkich ich rodzajach, łącznie z makaronami i innymi wynalazkami kuchni włoskiej, zapominając o tym, co najważniejsze – jego nowa dieta pochodzi z warzyw, korzenia rośliny, więc nie ma potrzeby podążać drogą piekarza czy makaroniarza.

Zrównoważona dieta wegan

Teraz doszliśmy bezpośrednio do najważniejszego tematu zrównoważonej diety wegańskiej.

Rozsądne odżywianie się, włączanie różnych produktów do codziennej diety, a tym samym dostarczanie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje – makro- i mikroelementów odżywczych + witamin – może rzeczywiście znacznie poprawić witalność i samopoczucie, a nawet uzdrowić z wielu chorób, zwłaszcza związanych z narządami trawiennymi, układem pokarmowym.

Wynika to wyłącznie z diety, ponieważ organizm nie musi już pracować na każdym kroku próbując strawić i pozbyć się ciężkich pokarmów. Obciążenie układu pokarmowego jest naturalnie zmniejszone, spożycie znacznych ilości pokarmu roślinnego pomaga w procesie oczyszczania, a przy wyjściu masz długo oczekiwany rezultat normalizacji wagi i ciśnienia krwi, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, niebezpieczny poziom cholesterolu we krwi spada, naczynia krwionośne są oczyszczane – krótko mówiąc, choroby opuszczają organizm.

Druga strona medalu jest taka, że jeśli nie włączysz do swojej diety wystarczającej ilości pożytecznych substancji, które organizm potrzebuje w postaci różnych produktów, występuje efekt odwrotny, czyli tam, gdzie niektórzy początkujący weganie, po prostu nie myśleli o wszystkich stronach swojej nowej diety przed rozpoczęciem. Są oczywiście ludzie, którzy pomimo lat spożywania produktów mięsnych, nie stracili wrodzonego instynktu, który jest obecny u wszystkich ludzi, aby odróżnić, jaki pokarm dla ciała jest potrzebny i pożyteczny, a jaki nie. Ci, którzy już trochę o tym zapomnieli i nie ośmielają się polegać na głosie wewnętrznym, lepiej jest sporządzić listę produktów, które mogą i powinny być wykorzystane, i działać zgodnie z tą listą.

Co jedzą weganie

Lista produktów pomoże Ci poruszać się po niej i wybierać spośród szerokiej gamy produktów dostosowanych do Twoich potrzeb:

  • wszystkie rodzaje owoców i warzyw;
  • grupa orzechów i nasion (orzech włoski, sosna, kasztanowiec, nerkowiec, migdałowiec, orzech laskowy, brazylijski, makadamia, pistacja i oczywiście kokos);
  • cała odmiana ziaren;
  • fasola (groch, fasola, fasola, soczewica prawie 10 odmian i kolorów: czerwony, żółty, zielony, ciecierzyca, zacier, dal, soja).

Etyczny wybór. Weganizm a dieta roślinna lub weganizm = dieta roślinna

Weganizm to nie tyle wybór diety, co styl życia. Wegan wyznaje zasady ahimsy – nie szkodzi żadnej żywej istocie. To wyjaśnia, dlaczego naturalna skóra i ubrania z futer nie przyciągnęłyby prawdziwego weganina. To nie jest zgodne z tą zasadą. Zwierzęta nie powinny być zabijane lub wykorzystywane do tych samych wątpliwych osiągnięć nauki lub zwykłego ludzkiego kaprysu.

Wielu z pewnością zainteresuje się tym, że termin wprowadzony przez słynnego w dziedzinie żywienia naukowca Colina Campbella jest identyczny z weganizmem, z tą tylko różnicą, że Colin podkreśla swoje oderwanie od jakiegokolwiek składnika etycznego, który motywuje człowieka do porzucenia produktów zwierzęcych. Weganizm jest rodzajem kategorii etycznej, w której aspekt moralny jest najważniejszy i można nawet skompromitować swoje upodobania, jeśli są one sprzeczne z przyjętymi podstawami wegańskimi.

Dla jasności, oto przykład. Jeśli weganin uwielbia lody, to świadomie i domyślnie zrezygnuje ze słodkiego przysmaku i zastąpi go czymś innym, co nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego. To jest, w skrócie, psychologia etycznego weganina.

Dieta oparta na roślinach, u podstaw której leży dieta żywności pochodzenia roślinnego zasadniczo nie różni się od diety wegańskiej. Po prostu motywacja do działania nie pochodzi z ideałów moralnych, ale jest całkowicie podyktowana zdrowym rozsądkiem, gdzie zdrowie jest w centrum systemu wartości. Wątpliwości związane z przejściem na dietę wegańską i często zadawane pytania dotyczące mikro- i makroelementów

Białka

Często słyszy się pytanie, jak dobrze zbilansowana jest dieta wegańska w stosunku do białka i czy jest ona wystarczająca. Białko, pokarm roślinny nie zawiera, ponieważ jest to duża molekuła, która jest częścią organizmów żywych, z kolei składa się z aminokwasów, ale jest ich wiele w roślinach, zwłaszcza zielonych. Specjalnie uwolnione 8 niezbędnych aminokwasów, szczególnie ważnych dla człowieka. Wszystkie są obecne w pokarmach roślinnych.

Wapń

Kolejny element, który nieustannie rodzi pytania. Czy w żywności wegańskiej jest wystarczająco dużo wapnia, ponieważ jest on zaangażowany w wiele procesów metabolicznych, nie wspominając o tym, że jest podstawą kości i zębów? Oczywiście, że tak jest, inaczej nie byłoby tak wielu wegan na świecie, a nie wszyscy z nich zawierają sztuczne dodatki do żywności w swojej diecie. Łatwo przyswajalny wapń znajduje się w skarbcu witamin i minerałów – szpinaku, a także w kapuście brokułowej, kapuście boczniaków i innych rodzajach kapusty.

Żelazo

Impulsy, zielone warzywa i zielenina zawierają dużo żelaza. W celu lepszego przyswajania żelaza zaleca się spożywanie go razem z witaminą C. Ale nic nie może być łatwiejsze, jeśli jesteś weganinem i jesz dużo świeżej żywności roślinnej, ponieważ prawie wszędzie możesz strawić witaminę C.

Witamina B-12 (cyjanokobalamina)

Przedmiotem sporu od wielu lat – czy wziąć specjalne suplementy, czy nie, jak w żywności roślinnej jako takiej witaminy nie jest zawarte. Ale pamiętamy, że w zdrowym ciele człowieka ten element jest syntetyzowany w przewodzie pokarmowym, a jeśli masz dobrą florę, nie możesz się martwić: wszystko jest syntetyzowane samo z siebie.

Ogólnie rzecz biorąc, cały ten temat witamin i minerałów oraz ich asymilacji na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej jest nieco nadęty. Tak, problemy związane z brakiem ważnych elementów przychodzących z pożywieniem do organizmu człowieka mogą istnieć, jeśli nie do końca prawidłowo opracowana dieta, ale nie stoją przed tym problemem i na regularnej diecie, a nawet częściej, w przeciwnym razie gdzie byłoby tyle niezdrowych ludzi na świecie, albo wszyscy już dawno przeszli na weganizm, a my tego nie zauważyliśmy?

Co roku naukowcy odkrywają coraz więcej nowych elementów, witamin, do tej pory nieznanych, każdy z nich spełnia swoją funkcję i jest ważny dla normalnej aktywności życiowej organizmu ludzkiego. Trudno zgadnąć, jak zmieni się tabela witamin Mendelejewa za dziesięć lat i jakie nowe niezbędne elementy uzupełnią ją w przyszłości.

Zamiast martwić się o to, lepiej nauczyć się słuchać swojego ciała, z czasem nauczysz się to robić, a on na pewno wie, czego potrzebuje i w jakich ilościach. Czasami lepiej jest zaufać sobie, bo nikt nie zna cię lepiej niż ty.

  • Polityka Prywatności
  • Kontakt

Leave a Comment