Dieta 1000 kcal efekty, zalecenia, jadłospis


Dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kcal

Dlaczego większość diet odchudzających nie działa? Diety są często bardzo surowe, co uniemożliwia ich przestrzeganie. A niektóre z nich są szkodliwe dla twojego zdrowia. Więc czy naprawdę jest jakiś sposób, aby naprawdę skuteczne schudnąć? Spróbuj diety opartej na niedoborze kalorii.

Dieta 1000 kcal efekty

Podstawą diety 1000 kalorii (dieta niskokaloryczna) jest zmniejszenie dziennego spożycia kalorii, idealnie połączona ze wzrostem zużycia energii. Do utraty wagi konieczne jest przyjmowanie 1000-1200 kcal dziennie mniej niż sam organizm spożywa przez cały dzień. Ale ile można stracić na wadze w ciągu miesiąca? Restrykcyjne przestrzeganie diety 1000 kcal pozwala na tygodniową utratę około 1–2 lub nawet więcej kilogramów. Przypuśćmy, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kcal. Spożywając 1000 kcal na dobę doprowadzamy do deficytu 1000 kcal, dzięki czemu można pozbyć się 8 kg w ciągu miesiąca. W ciągu pierwszych 14 dni utrata wagi jest szybsza z powodu znacznej utraty płynów. Czy dieta 1000 kalorii posiada wyłącznie dobre strony?

Kompetentne podejście do utraty wagi na diecie 1000 kalorii

Spożywane produkty powinny zawierać 100% makro i mikroelementów. Rozważając korzystanie z suplementów diety, upewnij się, że przyjmujesz wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Na przykład, dieta wysokobiałkowa zawiera dużo białka, ale nie zawiera żadnych witamin i mikroelementów. Czy jest dieta 1000 kcal?

Dieta 1000 kcal, podobnie jak inne programy dietetyczne, zalecana jest tylko od 18 roku życia. Dla dziecka ustanawia się pewien system, który opiera się na zmianie nawyków żywieniowych, oraz zrównoważonej diecie. (Zobacz dietę bez cukru)

Co jeść ? Produkty zalecane w diecie

Zgodnie z zasadami Dobrego Odżywiania; tygodniowe menu 1000 kcal dziennie oznacza spożywanie tylko świeżych produktów, unikając półproduktów, sosów sklepowych. Przyprawy są odpowiednie w umiarkowanych ilościach. Majonez zastępuje się kwaśną śmietaną, jogurtem naturalnym. Istnieje również wiele przepisów na sosy dietetyczne, które dodają daniu oryginalności, ale zawierają minimum kalorii.

Niektórzy niepotrzebnie odrzucają ryby i mięso, wierząc, że to ograniczenie przyspiesza metabolizm. Ryby i mięso beztłuszczowe dostarczają organizmowi składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne. Wystarczająca ilość białka pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej oraz spalaniu tłuszczu.

Do standardowej diety niskokalorycznej zalecane są następujące produkty:

Produkty, które są dozwolone w małych ilościach:

Żywność, którą trzeba wykluczyć :

Dieta 1000 kcal jadłospis

Menu na 1000 kalorii dziennie powinna zawierać zdrową żywność beztłuszczową. Termin “porcja” w diecie wyjaśnia się w następujący sposób: potrawę należy umieścić w małym naczyniu o pojemności 200-250 ml. Dieta na 1000 kalorii przy odchudzaniu ma być zbilansowana, zawierać optymalną ilość węglowodanów, białek, tłuszczów.

1 dzień

2 dzien

3 dzien

4 dzień

5 dzień

6 dzień

7 dzień

Jak stworzyć menu?

Menu z przepisami na 1000 kalorii ma być przygotowywane zgodnie z tabelą energetyczną. Ale niewiele osób potrafi tak dokładnie obliczyć kaloryczność produktów, związku z czym dieta niskoenergetyczna jest często modyfikowana.x

Ale w każdym razie ważne jest, aby jeść mniejsze posiłki kilka razy dziennie. Najważniejszą rzeczą w menu zmniejszenie zawartości tłuszczu.

Czy dieta 1000 kcal jest zdrowa?

Według dietetyków, przy wyraźnym spadku masy ciała, rozsądne jest zmniejszenie dziennego spożycia energii do 1200, nie mniej. W szczególności, dieta 1000 kcal jest stosowana tylko u osób z wysokim stopniem otyłości, i wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Dieta 1200 kcal dla utraty wagi jest odpowiednia dla osób średniego wzrostu, osób prowadzących siedzący tryb życia i rzadko uprawiających sport. Dieta ta jest odpowiednia dla osób, które chcą schudnąć bez konieczności regularnych treningów na siłowni.

Plusy Diety 1000 kcal

Dostępność

Dieta niskokaloryczna jest niezależna od specyficznych, specjalistycznych produktów, które trudno jest znaleźć w sklepie lub są drogie. Możesz wybrać własne menu i z łatwością możesz znaleźć alternatywę dla każdego produktu w swojej diecie.

Wydajność

Dieta ta jest na ogół skuteczna, szczególnie w krótkim okresie czasu. Kiedy Twoja waga spada, Twoje zapotrzebowanie na kalorie spada i zostaje tylko dostosować spożycie kalorii.

Bezpieczeństwo

Zalecany jest nadzór lekarski i specjalistyczna porada. Twój lekarz lub dietetyk może pomóc Ci uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze i wystarczającą ilość kalorii dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Minusy Diety 1000 kcal

Głód

Kiedy zaczniesz spożywać mniej kalorii niż jesteś przyzwyczajony, poczujesz straszny głód. Aby go zredukować, należy pić dużo wody.

Praktyczność

Dieta wymaga dokładnego wyliczenia kalorii i właściwego zaplanowania na co dzień.

Odpowiedniość

Niektórym osobom nie zaleca się praktykować dietę niskokaloryczną. Dlatego najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tego lub innego planu odchudzania.

Niedobór kaloryczny czy jest bezpieczny?

Bardzo wielu dietetyków jest zdecydowanie przeciw diet o kaloryczności poniżej 1000 lub nawet 1200 kalorii. Brak składników odżywczych, ale także elementów użytkowych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych:

Jak prawidłowo zorganizować dietę niskokaloryczną?

Istnieje szereg zasad, które pozwolą Ci zorganizować niskokaloryczną dietę bez narażania swojego zdrowia:

Dieta 1000 kalorii – opinia dietetyka

Bez wątpienia redukcja masy ciała wymaga ograniczenia podaży energii, jednak dieta 1000 kalorii jest dietą redukującą jej ilość dla większości osób w sposób zbyt drastyczny. Podstawą zaleceń żywieniowych jest ich indywidualizacja. Metabolizm każdego z nas jest inny, tak samo jak różna jest aktywność fizyczna. Im wolniejszy ubytek masy ciała, tym mniejsze zmiany zachodzą w organizmie. Organizm nie adaptuje się do drastycznej zmiany, ale uczy się funkcjonować w nowych warunkach akceptując je. Jeżeli myślimy o zmniejszeniu masy ciała, najlepiej jest ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne (obliczając PPM i mnożąc ją przez współczynnik aktywności fizycznej) i od uzyskanej wartości odjąć 500 kcal. Dieta uboższa o 500 kcal pozwoli na utratę 0,5 kg tygodniowo. Jeżeli do tego dołączymy aktywność fizyczną, efekt może być jeszcze lepszy. Kolejnym problemem, który pojawia się w trakcie diety 1000 kcal, to z praktycznego punku widzenia niemożność zaspokojenia zapotrzebowania na witaminy i minerały. Konieczne staje się zastosowanie suplementów, a to wymaga konsultacji ze specjalistą. O tym jak nieskuteczna jest omawiana dieta najlepiej świadczy fakt, że niewielu ludziom udaje się stracić i utrzymać na stałym poziomie nową masę ciała z pomocą tak niskokalorycznych diet. Wynika to z przytoczonych w artykule skutków, jakie ten sposób żywienia wywiera na gospodarkę hormonalną i energetyczną organizmu. Niestety nie istnieje szybki i skuteczny sposób na redukcję masy ciała. Taki proces wymaga czasu i dużych pokładów cierpliwości.